Huragan nad cukrem

truskawa

źródło okładki: Wydawnictwo Iskry

Meszuge | 2016-06-01
Przeczytana: 01 czerwca 2016

Wiosną 1960 roku Jean-Paul Sartre, czołowy przedstawiciel egzystencjalizmu ateistycznego, wraz z życiową partnerką, feministką, Simone de Beauvoir, odwiedził Kubę. Z podróży tej powstał cykl literackich reportaży. Sartre, zwolennik marksizmu, dość długo popierał ZSRR i KPZR, starał się tłumaczyć komunistyczny terror w tym kraju. Był zwolennikiem rewolucji kubańskiej (nadużycia Fidela Castro i jego rodziny zaczął krytykować znacznie później), starał się pogodzić egzystencjalizm z marksizmem. Ślady tych i takich przekonań, ale również ich ewolucji, znaleźć można w tekstach, składających się na „Huragan nad cukrem”.

Niestety, nie jest to literatura porywająca, choć niewykluczone, że w latach sześćdziesiątych ubiegłego wieku taką wydawać się mogła, ze względu na aktualność opisywanych zdarzeń.

sal_paradise | 2016-12-19
Weronika Brzęczkowska | 2016-01-30