Kto kazał strzelać? Grudzień '70

Wydawnictwo: słowo/obraz terytoria
Grudzień '70
literatura faktu
A--

Pisany tuż po Grudniu '70 reportaż próbujący odtworzyć przebieg wydarzeń zarówno w Trójmieście, jak i w KC PZPR, i odpowiedzieć na pytanie, kto i dlaczego wydał rozkaz strzelania do robotników. Równolegle do przejmującej relacji Barbary Seidler toczy się opowieść ilustracyjna, prowadzona przez Henryka Majewskiego za pomocą pochodzących z jego zbiorów fotografii i dokumentów z tamtego czasu.
„Wiedziałam, że kiedyś do tego wrócę, że opiszę to jeszcze raz, godzina po godzinie, tamten grudzień, to wszystko, co widziałam i słyszałam, co legło mi na sercu ciężkim kamieniem i uwierało tyle lat”.

źródło opisu: terytoria.com.pl

źródło okładki: terytoria.com.pl

Grzegorz | 2011-05-11
Na półkach: historia, Przeczytane
Przeczytana: 1996 rok

Książkę przeczytałem w latach 90. Dzięki niej mogłem stwierdzić, że film "Janek Wiśniewski padł..." bardzo dobrze oddaje realia tamtych wydarzeń. Brakuje mu jedynie jakieś pół godziny, żeby lepiej pokazać sytuację rodzin osób poszkodowanych "po...". Temat był tylko "dotknięty".

gregorio | 2018-02-15
Przeczytana: 15 lutego 2018