Wszystkie nasze ciemne sprawy

Wydawnictwo: Wydawnictwo Literackie
literatura faktu

almos | 2013-12-20
Przeczytana: 20 grudnia 2013

Czytany na nowo zbiór historyjek-felietonów drukowanych oryginalnie tygodniku `Kulisy’ w latach 70tych, bardzo wtedy popularnych. To taki PRLowski pitaval, historyjki kryminalno-prawne dziejące się w czasach gomułkowsko-gierkowskich czyli w latach 60tych i 70tych. Ma ten tom obecnie nieoczekiwaną wartość: jest to świetny opis rzeczywistości PRLowskiej, z podaniem szczegółów które już zapominane, w tym sensie to czytadło jest lepsze niż niejedno dzieło socjologiczne czy historyczne. Mamy tu fałszywego zaopatrzeniowca, który wszystko może załatwić dla zakładu, w owym czasie to był ktoś na wagę złota. Jest historia oszusta biorącego przedpłaty na dostawę fiata 126 poza kolejką, a w kolejce się czekało rok, więc ludzie sami się pchali do oszusta żeby tego upragnionego malucha wcześniej mieć. Mamy faceta co siedzi w biurze i z nudów wymyśla system do wygrania w totolotka, no bo wtedy wszyscy pracowali, ale wielu nie miało w pracy co robić....Jest gość który buduje okazały domek...

mandarynka | 2014-11-12

Czytałam wieki temu, znalazłam w domowej biblioteczce będąc nastolatką i pamiętam, że całkiem fajna lektura;p

saya1502 | 2016-08-23
Przeczytana: 31 sierpnia 2016