Oświęcim 1940-1945. Przewodnik po muzeum

830300994X
oświęcim, przewodnik
literatura faktu
davinczi

Przewodnik mały formatem ale "Wielki Duchem" opisujący historię hitlerowskiego obozu w Oświęcimiu, zawiera czarno-białe zdjęcia oraz mapki samego obozu i nie tylko. Książka ta przedstawia autentyczne fakty z morderczej działalności obozu, przedstawia losy więźniów od przybycia do....

Jeżynka | 2016-04-20
Na półkach: 2016, Przeczytane
Przeczytana: 20 kwietnia 2016

Rodzina mojego męża została potwornie okaleczona w trakcie wojny. Nigdy nie poznał swoich dziadków (obaj zginęli w obozach koncentracyjnych) a babcie wyniszczone głodem, chorobami i tęsknotą zmarły tuż po zakończeniu wojny zostawiając na łaskę dalszej rodziny swoje dzieci.
Moi teściowe kultywują pamięć swoich najbliższych która pobrzmiewa w ich wspomnieniach i opowiadaniach.
To właśnie od nich dostałam do przeczytania tę cieniutką książeczkę "Oświęcim 1940-1945 napisaną przez byłego więźnia Krzysztofa Smolenia który w obozie spędził ponad 4 lata (!).

To tak naprawdę hasłowe zestawienie podstawowych faktów dotyczących funkcjonowania obozu które opisuje codzienne życie w tej fabryce śmierci. Autor w sposób bardzo rzetelny i prosty przedstawia wszelkie aspekty obozowego życia: od wyglądu baraków, po opis kar, po informacje jakie przedsiębiorstwa niemieckie korzystały z pracy więźniów.
Te "definicje" są przeplatane wspomnieniami byłych więźniów jak i obozowej władzy (miedzy...

Natalia | 2013-04-27
Przeczytana: 27 kwietnia 2013

Chyba nie ma osoby, która nie słyszałaby o największym hitlerowskim obozie koncentracyjnym i obozie zagłady - Auschwitz. Książka opisuje i obrazuje życie więźniów w Oświęcimiu. Historia, którą nie tylko każdy Polak, ale i każdy człowiek powinien znać.

Ela | 2012-08-21

Kompendium wiedzy o obozie koncentracyjnym Auschwitz - Birkenau. Ta króciutka książeczka jest historią w pigułce. Warto przeczytać ją, zanim odwiedzi się muzeum w Oświęcimiu. warto także od niej właśnie rozpocząć przygodę z historią KL Auschwitz - Birkenau.

davinczi | 2010-02-05

Pozycja obowiązkowa na półce każdego Polaka, powinniśmy znać i szanować swoją historię

Ewa Kaczmarczyk | 2010-05-18
Przeczytana: 18 czerwca 2009

Warto mieć przy sobie, kiedy odwiedza się to miejsce.

Laura | 2016-06-09
fabianzajac | 2015-12-15