Gdynia między wojnami. Opowieść o Narodzinach i Życiu Miasta 1918 1939

Wydawnictwo: Księży Młyn
Gdynia
albumy
36maro

„Gdynia między wojnami” ukazuje miasto w okresie jego narodzin i najbardziej dynamicznego rozwoju, kiedy to w ciągu zaledwie dwudziestu lat stało się dumą II Rzeczypospolitej i nowoczesnym portem na Bałtyku. Książka jest opowieścią o historii Gdyni, o jej mieszkańcach i ludziach przybyłych tu z daleka oraz o ich trudnym, pionierskim życiu. Kolejne rozdziały prezentują różne dziedziny życia miasta – jego ustrój, architekturę, gospodarkę i kulturę. Czytelnik ma szansę dowiedzieć się, czym charakteryzował się fenomen gdynianina, dlaczego Gdynia była nazywana „miastem śpiewającym”, kiedy w Gdyni pojawił się pierwszy samochód, czy faktycznie Stefan Żeromski napisał tu „Wiatr od morza” i czy gdyńska autodorożka to współczesna taksówka. Życie portowego miasta miało swój morski koloryt, a egzotyka dopiero co odzyskanego dostępu do morza przyciągała nie tylko letników, ale przede wszystkim ludzi przedsiębiorczych, wizjonerów i polityków, którzy mieli odwagę zbudować wspaniały port, otwierający Polskę na świat. Dlatego na kartach tej książki pojawiają się sylwetki „ojców chrzestnych” miasta, budowniczych i inżynierów, organizatorów gospodarki morskiej, animatorów kultury, artystów i zwykłych ludzi, związanych z Gdynią na dobre i na złe.

„Gdynia między wojnami” może być swego rodzaju przewodnikiem. Bogata część informacyjna, adresowa i plan miasta zapraszają w nieco sentymentalną podróż w czasie i w przestrzeni. Wspaniała szata graficzna jest niewątpliwą atrakcją tego opracowania, około 300 archiwalnych fotografii, reklam, skanów ksiąg adresowych i oryginalnych dokumentów z rodzinnej szuflady tworzą niepowtarzalny klimat lat dwudziestolecia międzywojennego.

Do książki dołączono plan Gdyni z 1936 roku oraz płytę VCD z fragmentami międzywojennych kronik filmowych dotyczącymi miasta.

źródło opisu: Empik.com

źródło okładki: Empik.com