Gdynia. Życie miasta

Wydawnictwo: Dimedia
Gdynia, album
albumy
Agnieczka

Niepostrzeżenie w styczniu bieżącego roku minęła 170. rocznica wynalezienia fotografii. To niezwykłe odkrycie pozwala ludziom podróżować w czasie i przestrzeni, a uchwycone za pomocą aparatu chwile stają się cennym świadectwem upływającego czasu. Myśl o zbliżającym się jubileuszu skłoniła mnie do wytężonej pracy nad autorskim albumem o Gdyni. Gdynia ma szczególną historię i niezwykłe...

Gdynia ma szczególną historię i niezwykłe szczęście do fotografii. Świadkami jej powstawania byli przedwojenni artyści, którzy z wielkim poświęceniem zachowali na kliszach obraz rodzącego się portu i miasta. Jednakże wyjątkowe piękno gdyńskiej przyrody magnetyzowało fotografów już znacznie wcześniej. Autorem najstarszej zachowanej fotografii Gdyni jest znakomity artysta pochodzący z Gdańska - Rudolf Theodor Kuhn. W 1880 r. przypłynął on z Sopotu do Orłowa, aby zapisać na szklanym negatywie widok majestatycznego klifu. Dziesięć lat później, w roku 1890, do Gdyni przywędrował Wilhelm Dreesen, który tworząc album o Gdańsku zachwycił się Kamienną Górą i uwiecznił ją swoim aparatem.

Dwie najstarsze fotografie Gdyni znajdziecie Państwo w części historycznej mojego albumu. Tutaj również zaprezentowałem unikalne mapy i stare XIX-wieczne grafiki, a o życiu dawnych mieszkańców Gdyni, Oksywia, Chyloni, Orłowa i Wielkiego Kacka opowiada interesujący tekst doktora Tomasza Rembalskiego, który niestrudzenie bada i odkrywa nowe fakty z dziejów miasta. Fotograficzną podróż rozpoczynamy od najstarszego widoku Kamiennej Góry, natomiast w atmosferę przedwojennej Gdyni wprowadza zbiór ponad pięćdziesięciu archiwalnych zdjęć. Część historyczną zamyka fotografia lotnicza portu i miasta, wykonana przez aliantów w 1944 r.

Moje wędrówki po Gdyni, w poszukiwaniu piękna krajobrazu i wyjątkowej atmosfery miasta, rozpoczęły się kilka lat temu. Zbiór 200 fotografii ukazujących współczesną Gdynię powstał z myślą o tym albumie i jest publikowany po raz pierwszy. Fotograficzna kronika przedstawia najpiękniejsze zakątki miasta i życie jego mieszkańców. Na szczególną uwagę zasługuje fotorelacja z ostatniego zlotu żaglowców The Tall Ships' Races oraz rozkładana panorama wielkiej parady na wodach Zatoki Gdańskiej. Zapraszam do Mojej Gdyni.

źródło opisu: Dimedia, 2009

Brak opinii. Napisz pierwszą opinię!