rozwińzwiń

Pstryk. Jak zmieniać, żeby zmienić

Okładka książki Pstryk. Jak zmieniać, żeby zmienić Chip Heath, Dan Heath
Okładka książki Pstryk. Jak zmieniać, żeby zmienić
Chip HeathDan Heath Wydawnictwo: Znak nauki społeczne (psychologia, socjologia, itd.)
296 str. 4 godz. 56 min.
Kategoria:
nauki społeczne (psychologia, socjologia, itd.)
Tytuł oryginału:
Switch: How to Change Things When Change Is Hard
Wydawnictwo:
Znak
Data wydania:
2011-01-12
Data 1. wyd. pol.:
2011-01-12
Liczba stron:
296
Czas czytania
4 godz. 56 min.
Język:
polski
ISBN:
9788324016150
Tłumacz:
Anna Gralak
Tagi:
zarządzanie organizacja
Średnia ocen

7,3 7,3 / 10

Oceń książkę
i
Dodaj do biblioteczki

Porównaj ceny

i
Porównywarka z zawsze aktualnymi cenami
W naszej porównywarce znajdziesz książki, audiobooki i e-booki, ze wszystkich najpopularniejszych księgarni internetowych i stacjonarnych, zawsze w najlepszej cenie. Wszystkie pozycje zawierają aktualne ceny sprzedaży. Nasze księgarnie partnerskie oferują wygodne formy dostawy takie jak: dostawę do paczkomatu, przesyłkę kurierską lub odebranie przesyłki w wybranym punkcie odbioru. Darmowa dostawa jest możliwa po przekroczeniu odpowiedniej kwoty za zamówienie lub dla stałych klientów i beneficjentów usług premium zgodnie z regulaminem wybranej księgarni.
Za zamówienie u naszych partnerów zapłacisz w najwygodniejszej dla Ciebie formie:
• online
• przelewem
• kartą płatniczą
• Blikiem
• podczas odbioru
W zależności od wybranej księgarni możliwa jest także wysyłka za granicę. Ceny widoczne na liście uwzględniają rabaty i promocje dotyczące danego tytułu, dzięki czemu zawsze możesz szybko porównać najkorzystniejszą ofertę.
Ładowanie Szukamy ofert...

Patronaty LC

Książki autora

Okładka książki Liczby się liczą. Data storytelling, czyli jak opowiadać o danych Chip Heath, Karla Starr
Ocena 7,0
Liczby się lic... Chip Heath, Karla S...
Okładka książki Pstryk. Jak zmieniać, żeby zmienić Chip Heath, Dan Heath
Ocena 7,4
Pstryk. Jak zm... Chip Heath, Dan Hea...
Okładka książki Decydujące momenty. Jak budować doświadczenia, które mogą zmieniać, poruszać i motywować Chip Heath, Dan Heath
Ocena 7,4
Decydujące mom... Chip Heath, Dan Hea...

Mogą Cię zainteresować

Oceny

Średnia ocen
7,3 / 10
233 ocen
Twoja ocena
0 / 10

OPINIE i DYSKUSJE

Sortuj:
avatar
12
10

Na półkach:

Interesująca - podtytuł "Jak zmieniać by zmienić" idealnie oddaje, o co w książce chodzi. Metoda opisywana przez autorów mogła być streszczona na kilkunastu stronach. Niemniej jednak to, co najbardziej mnie zafascynowalo w książce, to liczne przykłady, ilustrujące poszczególne etapy metody postępowania.
Co jeszcze ważniejsze, to że z książki wyziera optymistyczny obraz świata, który może być zmieniany, a bohaterami, czy też tymi, ktorzy prowadzą zmianę, są zwykli ludzie. Dlatego też budujące jest to, że idąc krok po kroku za autorami nie zostajesz tylko z suchą teorią, ale możesz się oprzeć na sukcesach innych.

Interesująca - podtytuł "Jak zmieniać by zmienić" idealnie oddaje, o co w książce chodzi. Metoda opisywana przez autorów mogła być streszczona na kilkunastu stronach. Niemniej jednak to, co najbardziej mnie zafascynowalo w książce, to liczne przykłady, ilustrujące poszczególne etapy metody postępowania.
Co jeszcze ważniejsze, to że z książki wyziera optymistyczny obraz...

więcej Pokaż mimo to

avatar
25
24

Na półkach:

Nasza racjonalna strona odpowiedzialna jest za wyznaczanie celów, planowanie i analizowanie problemów. Niemniej jednak może ona również powstrzymywać nas przed wprowadzaniem zmian właśnie poprzez nadmierne analizowanie problemów. Aby się przed tym uchronić, mamy trzy możliwości:
1) Znalezienie i powielanie historii sukcesu- zamiast przyglądać się problemom i rozwiązaniom, możemy poszukać już gotowych historii sukcesu do naśladowania. Szukajmy zatem metod, które działają i je powielajmy. W ten sposób chronimy się przed nadmierną analizą, bowiem jest to w końcu dla nas oczywisty kierunek, którym możemy podążać. Oczywiście naturalne jest, że często rozwiązania zewnętrzne wzbudzają w nas pewne wątpliwości, bowiem to że coś zadziałało u kogoś nie musi oznaczać, że tak będzie również w naszym przypadku. Jednak widząc taką sprawdzoną metodę w końcu zdajemy sobie sprawę, że ona faktycznie działa.
Co to oznacza w praktyce? Jeśli chcemy nakłonić pracowników do nowego rozwiązania, to zamiast próbować ich do tego przekonać, skuteczniejsze może być znalezienie osoby, która już z takiego rozwiązania korzysta, nauczy pozostałych w jaki sposób takie zmiany wprowadzić, co z kolei wpłynie na większe zaufanie do tego rozwiązania.
2) Zminimalizowanie dostępnych możliwości i niejednoznaczności- jeśli mamy do wyboru zbyt wiele opcji, wówczas wybierana jest ta najbardziej znana, bowiem umożliwia to działanie automatyczne, bez większych pokładów energii.
W celu uniknięcia paraliżu decyzyjnego określmy dokładne działania niezbędne do wykonania i utrwalenia zmiany. Jeśli przykładowo chcemy jeść zdrowiej, wówczas dokładne przewidzenie, jakie produkty będą dla nas dostępne rano jest trudne do przewidzenia. Zamiast tego możemy przygotować sobie pewne wskazówki, np. nie jem bitej śmietany, posiłek musi zawierać jeden owoc i być bogaty w białko. Po pewnym czasie te ogólne wytyczne staną się coraz bardziej instynktowne.
3) Namaluj obraz celu- jeśli zmiana ma być skuteczna, konieczny jest dokładny obraz bliskiego celu. Np. w przypadku utraty wagi może to być założenie ulubionych spodni.
Zbyt ambitne cele sprawiają, że zastanawiamy się zastanawiać, czy problem w ogóle istnieje. Dlatego też tak ważne jest, aby cel został tak sformułowany, by posiadał jasny punkt docelowy. Możemy tego dokonać poprzez uzmysłowienie sobie, dlaczego problem występuje i dlaczego jego wyeliminowanie jest ważne „Przytyłem i nie mogę się zmieścić w spodnie”.
Należy pamiętać o tym, by pod żadnym pozorem nie racjonalizować zachowań, które nie są spójne z naszymi zmianami, bowiem może to doprowadzić do prowadzenia nas w odwrotnym kierunku. Niewielkie pofolgowanie sobie to działanie naszej emocjonalnej strony. Istotne jest zatem łączenie jasnych wytycznych i wyeliminowanie racjonalizowania wyjątków.

Dużą rolę odkrywa również strona emocjonalna, której cechą charakterystyczną jest instynktowne działanie i natychmiastowa satysfakcja. Jest ona znacznie silniejsza od tej racjonalnej. Aby skierować sferę emocjonalną w odpowiednim kierunku, mamy realnie 3 możliwości:
1) Odwoływanie się do właściwych uczuć- często uważamy, że do zajścia zmiany niezbędny jest proces analiza->myśl->zmiana. Działa to jednak tylko w przypadku niewielkich zmian. Kiedy w grę wchodzi duża zmiana, znacznie trafniejszym procesem jest doświadczenie->poczucie->zmiana. Musimy zatem stworzyć doświadczenie wywołujące silne emocje, które z kolei skłonią nas do zmiany. Przykładem jest chociażby nadużywanie alkoholu- kiedy zrobimy po wypiciu coś głupiego, wówczas popchnie nas to do zmiany.
W przypadku zmian osobistych najsilniejsze emocje, które mogą nas popchnąć do zmiany, to szok, wstręt. W przypadku zmian organizacyjnych- zaskoczenie lub wzmocnienie.
2) Minimalizacja wysiłku- satysfakcja odległych celów jest zbyt mało pociągająca. Powinniśmy zatem budować częste okazje do osiągania satysfakcji. W tym celu możliwe jest:
A. Skrócenie dystansu do celu- motywowanie zmian poprzez ukazywanie osiągniętego już postępu
B. Stwarzanie okazji do nagradzania- skupiajmy się na małych działaniach, zamiast na końcowych rezultacie. Odpowiedzmy na pytanie, jakie najmniejsze zadanie będzie przybliżało nas do celu. Warto również tworzyć małe kamienie milowe, których realizacja jest gwarancją regularnego dopływu satysfakcji.
3) Pielęgnowanie tożsamości- tożsamością jest chociażby bycie rodzicem, podróżnikiem, muzykiem. W tym celu zadajmy sobie pytanie, czy ludzie, których chcemy do czegoś namówić, faktycznie chcą być osobą odpowiedzialną za dokonanie zmian, czyli czy jest to spójne z ich tożsamością.

Aby utrzymać racjonalną i emocjonalną stronę, kluczowe jest usuwanie czynników rozpraszających i wszelkich przeszkód. Mogą nam w tym pomóc 3 rozwiązania:
1) Zbudowanie środowiska wspierającego zmiany- zmiana rutyny poprzez otaczanie się narzędziami ułatwiające nam realizowanie celów. Przykładem do porannego wstawania może być chociażby automatyczne parzenie kawy o 6 godzinie. Istotne jest jednak utrudnianie również złego zachowania, czego przykładem może być codzienne kontaktowanie się z drugą osobą w celu umówienia się na wspólne bieganie o tej wczesnej porze.
2) Stwarzanie nawyków wspierających zmianę- budowanie nawyków wyzwalających dobre zachowania. W tym miejscu warto wspomnieć o „wyzwalaczach do działania”, które mają wywołać określoną reakcję z naszej strony, np. kiedy kończę pracy, rozpoczynam naukę słownictwa.
Jak utworzyć takie wyzwalacze do działania? Muszą być przede wszystkim konkretne i widoczne, np. jak chcę ograniczyć alkohol, to muszę zidentyfikować sytuację, w których będę miał ochotę się napić. „Kiedy kelner zapyta mnie o alkohol, odpowiadam że chcę wodę”. „Kiedy zobaczę bar, wracam do mieszkania napić się kawy”.
3) Korzystanie z wpływów innych osób- często pomocni mogą być otaczający nas ludzie. Ich zachowanie może być w pozytywnym sensie zaraźliwe.

Autor podkreśla, że wdrożenie zmiany to dopiero połowa sukcesu. W dalszej kolejności musimy się skupić na tym, by zmiana ta miała charakter długoterminowy. W celu większej skuteczności możemy:
1) Wzmacniać zmianę- zmiana to długi, powolny proces, który zbliża nas do celu. W konsekwencji niezbędne jest regularne celebrowanie z powodu sukcesów, np. chwalenie siebie lub kogoś, podziękowanie komuś.
2) Dać czas zmianom na oswojenie- początkowe etapy są najtrudniejsze, gdyż nie jesteśmy przyzwyczajeni do zmian. Po pewnym czasie zauważymy jednak, że staną się one akceptowalne, bowiem im częściej jesteśmy na coś narażeni, tym bardziej będzie się to nam podobać (efekt ekspozycji). Co więcej, regularne powtarzanie zachowania sprawia, że przywiązujemy do nich własną tożsamość, co oznacza, że zaczynamy wierzyć, że postępujemy zgodnie z tym, kim jesteśmy. Jeśli zaczniemy biegać, zaczniemy myśleć, że jesteśmy faktycznie biegaczami.
3) Pamiętać, że zmiana jest wzorcem- przynosi skutek w momencie, kiedy zarówno nasza emocjonalna, jak i racjonalna strona są na dobrej drodze do zmiany.

Nasza racjonalna strona odpowiedzialna jest za wyznaczanie celów, planowanie i analizowanie problemów. Niemniej jednak może ona również powstrzymywać nas przed wprowadzaniem zmian właśnie poprzez nadmierne analizowanie problemów. Aby się przed tym uchronić, mamy trzy możliwości:
1) Znalezienie i powielanie historii sukcesu- zamiast przyglądać się problemom i rozwiązaniom,...

więcejOznaczone jako spoiler Pokaż mimo to

avatar
3
1

Na półkach:

Książka godna polecenia, czyta się wartko, natomiast zgodzę się z opiniami innych, że wszystkie informacje można byłoby streścić na 50 stronach. Jak z takimi książkami bywa wyciąga się 2-3 zdania dla siebie.

Książka godna polecenia, czyta się wartko, natomiast zgodzę się z opiniami innych, że wszystkie informacje można byłoby streścić na 50 stronach. Jak z takimi książkami bywa wyciąga się 2-3 zdania dla siebie.

Pokaż mimo to

avatar
23
18

Na półkach:

Wspaniały poradnik. Jak każdy poradnik, przedstawia kilka truizmów i rad oczywistych dla każdego kto ma więcej niż 12 lat, a wszystko okraszone jest wyciągniętymi z d... mniej lub bardziej zmyślonymi historyjkami. Tu podobno mniej zmyślonymi, bo hisotryjki mają przypisy.

Wspomniana wyjątkowość tego poradnika bierze się z czego innego - zamiast przebijać się przez 350 stron tych oczywistości, na samym końcu mamy JEDNĄ stronę na szarym tle, która doskonale streszcza wszystkie, jakże odkrywcze, porady. Cóż za oszczędność czasu!

Wspaniały poradnik. Jak każdy poradnik, przedstawia kilka truizmów i rad oczywistych dla każdego kto ma więcej niż 12 lat, a wszystko okraszone jest wyciągniętymi z d... mniej lub bardziej zmyślonymi historyjkami. Tu podobno mniej zmyślonymi, bo hisotryjki mają przypisy.

Wspomniana wyjątkowość tego poradnika bierze się z czego innego - zamiast przebijać się przez 350 stron...

więcej Pokaż mimo to

avatar
375
199

Na półkach:

Rewelacyjnie się czyta te 350stron! Jednym tchem. Prosty język i obrazowe przykłady. Sama przyjemność polecam! Esencją jest kilka zasad opisanych na wiele różnych sposobów. W sumie to można zmieścić na 50 str.

Rewelacyjnie się czyta te 350stron! Jednym tchem. Prosty język i obrazowe przykłady. Sama przyjemność polecam! Esencją jest kilka zasad opisanych na wiele różnych sposobów. W sumie to można zmieścić na 50 str.

Pokaż mimo to

avatar
492
388

Na półkach:

📸 Otwórz Drzwi Do Nowego Ja! 🚪🌟

Czy wyobrażasz sobie, że masz w ręku magiczny aparat, który może przekształcić Twoje życie? "Pstryk: Jak zmieniać, żeby zmienić" to klucz, który otworzy przed Tobą drzwi do transformacji, jakiej nigdy wcześniej nie doświadczyłeś! 🔑📷

🌅 Nowa Rzeczywistość: Czas na rewolucję w Twoim życiu! "Pstryk" to przewodnik, który pokaże Ci, że zmiana nie musi być trudna i przerażająca. Przeciwnie, może być ekscytującym przygotowaniem się w nieznane.

🎯 Cel w Obiektywie: Zmiana bez celu to jak pstryknięcie palcami w ciemnościach. Ta książka odkryje przed Tobą, jak ustawić swój cel w obiektywie i skupić się na transformacji, która naprawdę Cię napędza.

💡 Zainspiruj Siebie: "Pstryk" to źródło niezwykłej inspiracji i praktycznych wskazówek. Dowiedz się, jak wykorzystać swoją wyobraźnię, by stworzyć wizję przyszłości, która wzbudzi w Tobie prawdziwe pragnienie zmiany.

🌀 Od Nowa: Przygotuj się na spotkanie ze swoim nowym ja! Ta książka pokaże Ci, jak rozebrać się z ograniczeń i przekroczyć swoje dotychczasowe granice, by osiągnąć to, co tylko dotąd widywałeś w swoich marzeniach.

🔓 Klucz Do Transformacji: "Pstryk: Jak zmieniać, żeby zmienić" to nie tylko kolejna książka o samorozwoju. To klucz, który otworzy przed Tobą drzwi do prawdziwej zmiany. Odkryj, jakie niesamowite możliwości tkwią w Tobie, gotowe do uwolnienia!

🚀 Rozpocznij swoją podróż ku nowemu ja już dziś! "Pstryk" to przewodnik, który popchnie Cię w kierunku przemiany, o jakiej zawsze marzyłeś. Niech każde pstryknięcie aparatem będzie krokiem w stronę nowego, lepszego życia! 📸🌠

📸 Otwórz Drzwi Do Nowego Ja! 🚪🌟

Czy wyobrażasz sobie, że masz w ręku magiczny aparat, który może przekształcić Twoje życie? "Pstryk: Jak zmieniać, żeby zmienić" to klucz, który otworzy przed Tobą drzwi do transformacji, jakiej nigdy wcześniej nie doświadczyłeś! 🔑📷

🌅 Nowa Rzeczywistość: Czas na rewolucję w Twoim życiu! "Pstryk" to przewodnik, który pokaże Ci, że zmiana nie...

więcej Pokaż mimo to

avatar
186
28

Na półkach:

Niezła książka - napakowana przykładami zmian w różnych obszarach. To typowa pozycja coachowska. Gdzie główny sens ksiązki można by zawrzeć na jednej stronie A4. Ogólnie warto przeczytać

Niezła książka - napakowana przykładami zmian w różnych obszarach. To typowa pozycja coachowska. Gdzie główny sens ksiązki można by zawrzeć na jednej stronie A4. Ogólnie warto przeczytać

Pokaż mimo to

avatar
493
492

Na półkach: ,

Muszę przyznać, że zawsze, gdy czytam tego rodzaju poradnik walczę ze sobą, by nie wziąć do ręki ołówka i nie wykreślić 3/4 książki. Nie mam cierpliwości do powtórzeń, które "rozpychają" książkę, a także do tekstów pachnących wiecem partyjnym, bądź religijnym. W tym przypadku wykreślilabym tylko połowę książki 😆. Zupełnie przyzwoita książka z sensownym i pozytywnym przesłaniem. W sumie nie odkrywa niczego nowego, ale już wiele razy przekonałam się, że o tych prawdach oczywistych najłatwiej się zapomina.

Muszę przyznać, że zawsze, gdy czytam tego rodzaju poradnik walczę ze sobą, by nie wziąć do ręki ołówka i nie wykreślić 3/4 książki. Nie mam cierpliwości do powtórzeń, które "rozpychają" książkę, a także do tekstów pachnących wiecem partyjnym, bądź religijnym. W tym przypadku wykreślilabym tylko połowę książki 😆. Zupełnie przyzwoita książka z sensownym i pozytywnym...

więcej Pokaż mimo to

avatar
114
26

Na półkach:

Zaczęła się całkiem przyjemnie. Prosty koncept, ciekawa metafora.
Niestety to kolejne coachowskie bla bla bla....
Książka głównie opiera się na przykładach (całkiem zresztą ciekawych) wykorzystania w praktyce poszczególnych wskazówek, których jednak ni jak nie da się przełożyć na codzienne życie. Pełno powtórzeń, maglowania w kółko i w kółko tego samego.

A czepianie się Hugh Hefnera to już zwyczajne chamstwo....

Zaczęła się całkiem przyjemnie. Prosty koncept, ciekawa metafora.
Niestety to kolejne coachowskie bla bla bla....
Książka głównie opiera się na przykładach (całkiem zresztą ciekawych) wykorzystania w praktyce poszczególnych wskazówek, których jednak ni jak nie da się przełożyć na codzienne życie. Pełno powtórzeń, maglowania w kółko i w kółko tego samego.

A czepianie się...

więcej Pokaż mimo to

avatar
1176
903

Na półkach: , ,

Świetna, praktyczna książka o przeprowadzaniu zmian - tych dużych w firmach i społeczeństwach i tych małych - np. zdrowych nawykach w codziennym życiu. Wiele przykładów zmian i wskazówek. Mistrzostwo! Każdy rodzic, lider i ktoś, kto chce mieć pozytywny wpływ na ludzi powinien przeczytać tę książkę!

Świetna, praktyczna książka o przeprowadzaniu zmian - tych dużych w firmach i społeczeństwach i tych małych - np. zdrowych nawykach w codziennym życiu. Wiele przykładów zmian i wskazówek. Mistrzostwo! Każdy rodzic, lider i ktoś, kto chce mieć pozytywny wpływ na ludzi powinien przeczytać tę książkę!

Pokaż mimo to

Książka na półkach

  • Chcę przeczytać
    1 282
  • Przeczytane
    371
  • Posiadam
    117
  • Teraz czytam
    52
  • Chcę w prezencie
    29
  • Ulubione
    14
  • Rozwój osobisty
    13
  • Psychologia
    11
  • Rozwój
    7
  • 2022
    6

Cytaty

Więcej
Chip Heath Pstryk. Jak zmieniać, żeby zmienić Zobacz więcej
Chip Heath Pstryk. Jak zmieniać, żeby zmienić Zobacz więcej
Więcej

Video

Video

Podobne książki

Przeczytaj także