Pstryk. Jak zmieniać, żeby zmienić

Switch: How to Change Things When Change Is Hard
978-83-240-1615-0
zarządzanie, organizacja
ania_och

Dlaczego tak trudno dokonywać skutecznych i długotrwałych zmian w naszej pracy, w otaczającej nas rzeczywistości i w naszym życiu? Chip i Dan Heath twierdzą, że główną przeszkodę w przeprowadzaniu zmian stanowi konflikt między dwoma systemami nieustannie walczącymi o zdobycie przewagi – umysłem racjonalnym a umysłem emocjonalnym. Umysł racjonalny chce, żebyśmy mieli piękne ciało, które bez...

Chip i Dan Heath twierdzą, że główną przeszkodę w przeprowadzaniu zmian stanowi konflikt między dwoma systemami nieustannie walczącymi o zdobycie przewagi – umysłem racjonalnym a umysłem emocjonalnym. Umysł racjonalny chce, żebyśmy mieli piękne ciało, które bez wstydu moglibyśmy pokazać na plaży, zaś umysł emocjonalny każe nam sięgnąć po kolejnego pączka. Umysł racjonalny chciałby coś zmienić w naszej pracy, jednak umysł emocjonalny za bardzo lubi wygodę dotychczasowej rutyny. Te napięcia mogą obrócić wniwecz każdą próbę zmiany, lecz jeśli uda się je przezwyciężyć, prawdziwa zmiana może dokonać się z łatwością.
W Pstryku bracia Chip i Dan Heath pokazują, jak zwykli ludzie – nauczyciele i menadżerowie, rodzice i pielęgniarki – połączyli obydwa te umysły i dzięki temu osiągnęli nadzwyczajne rezultaty. Dowiemy się, jak jeden człowiek dzięki wprowadzeniu drobnych ulepszeń w opiece szpitalnej zdołał uratować życie stu tysięcy pacjentów. Poznamy nauczycielkę, która kiepskiej klasie pierwszaków stawia cel: „Pod koniec tego roku szkolnego będziecie jak trzecioklasiści”. Spotkamy też guru gospodyń domowych i odkryjemy, na czym polega technika „pięciominutowego ratowania pokoju” pozwalająca pokonać lęk przed sprzątaniem.
Bracia Heath pokazują, jak osiągnąć skuteczne zmiany – bez względu na to, czy zamierzasz zmieniać świat, czy może tylko pragniesz zmienić obwód swojej talii.

źródło opisu: empik.com

Spikeless_Hedgehog | 2011-03-22
Przeczytana: 21 marca 2011

"Pstryk" to książka o tym, jak wprowadzać zmiany, by były one skuteczne. Recepta na skuteczne zmiany jest prosta - chodzi o dotarcie zarówno do naszej racjonalnej jak i emocjonalnej części osobowości, a także umożliwienie samego procesu zmiany. Autorzy książki obrazowo przedstawili to w postaci metafory słonia i jeźdźca. Aby zmiana była możliwa konieczne jest wskazanie celu jeźdźcowi (naszej racjonalnej stronie), zmotywowanie słonia (strony emocjonalnej) oraz wyrównanie ścieżki (czyli stworzenia warunków do zmiany). W książce znajdziemy opisy licznych pomysłowych procesów wdrażania zmian odwołujących się do powyższego schematu, jak również typowe "przeszkody" jakie napotykamy w procesie zmiany. Dużym plusem jest to, że te proste porady możemy stosować zarówno do zmian w skali globalnej (lokalnej społeczności, środowiska pracy, określonej grupy społecznej) jak i w naszych życiach prywatnych (zmotywowanie siebie lub najbliższej rodziny może okazać się równie interesującym...

Cerees | 2012-10-14

Ciekawy poradnik biznesowy, pokazujący jak dobrze organizować swoją pracę, jak prawidłowo podchodzić do ludzi oraz siebie samego. Książka prezentuje nie tylko liczne przykłady z biznesowego światka ale pokazuje również jak można dokonać swoich zmian w codziennym życiu poza pracą. Ciekawy materiał

felur | 2012-11-05
Przeczytana: 30 października 2012

RECENZJA POCHODZI Z MOJEGO BLOGA ZAPRASZAM

Pstryk....nijj palcami a coś się zmieni. Czy to takie łatwe?
„Chcesz przez resztę życia sprzedawać słodzoną wodę czy chcesz pójść ze mną i zmienić świat?”
Tymi słowami Steve Jobs miał przekonać Johna Sculleya ówczesnego prezesa Pepsi do rezygnacji z ciepłej i pewnie bardzo dobrze płatnej posadki do przejścia i pracy w firmie Apple.
Zmiana świata musi więc być bardzo pociągają.
Książka Pstryk wisiała na pierwszym miejscu listy bestsellerów NYT. To coś znaczy.
W zalewie pseudo podręczników dających szczęście w 5 minut ta pozycja zalewa nas przykładami jak dokonywano ogromnych zmian często minimalnymi środkami (ograniczyć umieralność i choroby w Wietnamie pośród dzieci dysponując praktycznie zerowymi środkami!). Przykłady są bardzo precyzyjnie dobrane, doskonale i przekonujące.
Ale nie samymi przykładami poradniki żyją.
Podręcznik ten oferuję swoją teorię zmian. Czyli niejakiego jeźdźca i...

Michał Smagała | 2015-07-17
Przeczytana: 17 lipca 2015

Jeśli miałbym zachęcić Cię do przeczytania nie 52 a 3 książek w 2015 r. "Pstryk" byłby na pierwszym miejscu. Obowiązkowa lektura dla każdego, kto zawodowo zajmuje się reklamą/marketingiem, zmienianiem postaw czy nauczaniem. To nie kolejny poradnik ze zbiorem złotych myśli autorów. Bracia Chip i Dan Heath odwalili kawał dobrej naukowej roboty w ukazaniu nam jak powinny następować zmiany. Każdy kto choć raz próbował rzucić palenie, zacząć regularnie ćwiczyć czy uczyć się języka obcego wie, że te na pozór łatwe zadania z czasem okazują się krokiem nie do pokonania. Jeszcze gorzej jeśli jesteśmy na stanowisku managerskim i zmiany jakich mamy dokonać dotyczą całej firmy lub organizacji. Dzięki "Pstrykowi" dowiemy się nie tylko, że każda zmiana odbywa się według schematu, który możemy kontrolować i na niego wpływać. Prześledzimy również jak zwiększać szanse na sukces za pomocą drobnych narzędzi na każdym etapie schematu. Wszystko okraszone ciekawymi przypadkami z różnych dziedzin i...

Darek | 2014-01-31
Przeczytana: 31 stycznia 2014

Bardzo dobra książka. Według mnie nie ma jednak ściśle poradnikowego charakteru (co dla mnie jest dużym plusem). Znajdziemy w niej mnóstwo przykładów na to jak w nietuzinkowy sposób przekonać innych do zmian. Niektóre naprawdę przemawiają do wyobraźni, co jest szczególnie ważne, bo to właśnie obrazowość odgrywa kluczową rolę we wprowadzaniu zmian. Autorzy często odwołują się do reguł psychologii, opisują sposób postrzegania świata jaki jest charakterystyczny dla ludzi i to w jaki sposób można go wykorzystać by zmotywować innych, jednak opiera się głównie o podane przykłady. Polecam szczególnie zainteresowanym tym tematem.

zetens | 2014-06-13
Przeczytana: 13 grudnia 2013

Oczekiwałem wiecej po tej ksiazce, przede wszystkim dlatego ze miała dobre opinie i pierwsze miejsce na liście bestsellerów New York Timesa. Autorzy książki proces zmiany przedstawilii w postaci metafory słonia i jeźdźca oraz ścieżki jaką podążają. Aby zmiana była możliwa konieczne jest wskazanie celu jeźdźcowi (naszej racjonalnej stronie), zmotywowanie słonia (strony emocjonalnej) oraz wyrównanie ścieżki (czyli stworzenia warunków do zmiany). Mnóstwo przykładów, niestety nie jakichś szałowych. Temat i koncepcja dobra, zabrakło lepszej egzekucji

Lukasz | 2014-03-30
Przeczytana: 02 września 2012

Obowiązkowa pozycja dla kazdego kto zajumuje się szkoleniami, zarządzaniem proejktami i współraca z ludzmi. Autorzy podają mnóstwo ciekawych i inspirujących przeykładów. Rewelacyja i inspirująca.
Po początkowym oporze przekonałem się również do metafory slonia i jeźdzca :)

papaja | 2013-02-04

Rewelacja!
Książka dla każdego kto lubi poradniki z wyższej półki.
Banalne rozwiązania często trudnych problemów stanowią największą wartość książki. Czyta się z ogromną przyjemnością i z jeszcze większą przyjemnością analizuje się i rozmawia na jej temat.
Polecam!!!

joannaaaa | 2015-03-25

"Jeśli chcemy by oporny słoń ruszył z miejsca, powinniśmy zmniejszyć zmianę."
"Jeździec potrzebuje kierunku a słoń motywacji."

Dekadent | 2014-03-05
Przeczytana: 2012 rok

Prosty, ale podstawowy podręcznik. Nie będzie tutaj czarów, a schemat "jak żyć". Najważniejsza rzecz - liczy się jasno sprecyzowany cel.