Saint-Exupéry. Ostatnia tajemnica

Wydawnictwo: Znak
St-Exupéry. L'ultime secret
978-83-240-1617-4
Ag2S

W poniedziałek 31 lipca 1944 roku niebo nad południowym wybrzeżem Francji jest bezchmurne. O godzinie 8.45 major Antoine de Saint-Exupéry startuje z lotniska na Korsyce w lightningu P-38. Ma przeprowadzić misję fotograficzną w rejonie Grenoble. Powrót przewidziany jest na godzinę 12.35-13.00. Potem skończy się paliwo. O 14.30 maszyna wciąż jest poza zasięgiem radarów lotniska. Co się stało z...

Co się stało z Saint-Exupérym?

Trzeba było blisko pięćdziesięciu lat badań, by odnaleźć pilotowany przez autora Małego Księcia wrak samolotu.

Książka Jacquesa Pradela i Luca Vanrella - prawdziwy thriller historyczny - sytuuje nas w samym centrum poszukiwań, prowadzonych wytrwale przez niewielką ekipę pasjonatów.
Legenda Antoine'a de Saint-Exupéry'ego - pisarza i pilota - w końcu znajduje zakończenie.

Przedmowa: Alain Decaux, posłowie: Xavier Delestre

źródło opisu: opis Wydawcy

źródło okładki: Wydawcy

Aaron | 2013-07-25
Przeczytana: 25 lipca 2013

Antoine de Saint - Exupery to pisarz, który ma wielu fanów na całym świecie. Autor lektur m. in. "Mały Książę" i "Nocny lot". Były pilot, który mimo przeszkód napotkanych na swojej drodze życiowej, brał udział w misjach fotograficznych i bojowych.

Jacques Pradel dziennikarz i Luc Vanrell badacz, nurek i fotograf wyjaśnili okoliczności i miejsce śmierci wybitnego pisarza.

"Saint - Exupery. Ostatnia tajemnica" wyjaśnia wiele pytań dotyczących wydarzeń, które miały miejsce w dmiu 31 lipca 1944 roku, m. in. jak przebiegła ostatnia misja?, czy można poważnie traktować hipotezę samobójstwa?, czy Antoine zgubił drogę?, czy został zestrzelony a jeśli tak to gdzie i przez kogo?
Analiza zawiłych szczegółów pokazuje całą złożoność badań historycznych.

Polecam fanom Saint - Exupery'ego i nie tylko.

allison | 2012-08-02
Przeczytana: 02 sierpnia 2012

Szczegółowa i ciekawa relacja z odkrywania tajemnicy śmierci autora "Małego Księcia".
Najpierw mamy okazję przypomnieć sobie najważniejsze fakty z życia Saint-Exupery'ego (zwłaszcza z okresu jego lotniczej kariery). Potem autorzy opisują różne teorie na temat zaginięcia pisarza, by wreszcie przedstawić najnowszą koncepcję popartą licznymi dowodami (znaleziona przypadkiem przez rybaka bransoletka z wygrawerowanym nazwiskiem pilota, długie poszukiwanie zatopionego wraku samolotu oraz inne niespodzianki, których nie zdradzę, by nie odbierać przyjemności czytania).

Książka obfituje w wiele ciekawostek, napisana jest przystępnie i czyta się ją z zaciekawieniem. Dla miłośników twórczości Sain-Exupery'ego to prawdziwa gratka!

Judith | 2011-04-09
Przeczytana: 06 kwietnia 2011

Kto z nas czytelników nie zna „Małego księcia” ? Fenomenalnej książeczki, którą za każdym czytaniem odbieramy inaczej. Jako dzieci mamy ją za piękną bajkę o przyjaźni, a później kiedy dorastamy dostrzegamy jej drugie dno – całą filozofię życia w oprawie pełnej piękna i dobra. Dzięki jej czytaniu odnajdujemy w sobie ponownie dziecko i to jest wspaniałe.

Kim był jej autor ? Jakim był człowiekiem ? Co było jego pasją i co sprawiało, że mimo uczestnictwa w wojnie chciało mu się żyć ?

Antoine Saint-Exupéry to ciekawa osobowość. Człowiek o wielkiej wrażliwości i wyobraźni, a jednocześnie niewierny mąż i wybuchowy mężczyzna. Zawsze mówił to, co myślał i nie przejmował się konsekwencjami. Posiadał dwie życiowe miłości, którym był wierny do końca – pisanie i latanie. Antoine od zawsze pragnął latać. Fascynowały go samoloty i zawód pilota. Niestety, jego rodzina inaczej wymyśliła mu przyszłość, więc zaczął studiować architekturę. Ironią jest fakt, że wyzwoliła go wojna. Zaciągnął się do...

grzegorzowa | 2011-03-20
Przeczytana: 20 marca 2011

Antoine de Saint-Exupery - tego francuskiego pisarza, nie trzeba chyba jakoś specjalnie nikomu przedstawiać. Wszyscy przecież go znamy... głównie za sprawą Małego Księcia. Wiemy, kim był - pisarzem, lotnikiem i wiemy, gdzie i kiedy się urodził - 29 czerwca 1900 roku w Lyonie we Francji. Wiemy także, kiedy zmarł - 31 lipca 1944. Jednak przez długi czas, nikt nie widział gdzie i jak do tego doszło.

Pytanie - co tak naprawdę wydarzyło się 31 lipca 1944 roku? - przez lata całe pozostawało bez odpowiedzi. Jak można się spodziewać - hipotez było kilka. Przypuszczano, że pisarz popełnił samobójstwo lub, że jego samolot uległ awarii technicznej. Mówiono także o błędzie pilota, zestrzeleniu przez myśliwiec niemiecki i w końcu... że sam zaplanował własne zniknięcie i wylądował gdzieś w Jurze albo w Szwajcarii. A jak było naprawdę? Odpowiedzi należy szukać w książce "Saint-Exupery. Ostatnia tajemnica" francuskiego dziennikarza - Jacques'a Pradela oraz nurka i fotografa - Luca Vanrella.

W...

Moreni | 2011-04-09
Przeczytana: 07 kwietnia 2011

Nie ma chyba nikogo, kto o Antoine de Saint-Exupery by nie słyszał. „Małego Księcia” omawia się jeszcze w szkole podstawowej, więc jeśli nawet ktoś się książkami brzydzi, to samo nazwisko autora z pewnością mu się o uszy obiło. Ci, którzy się książkami nie brzydzą i autora polubili mieli okazję się dowiedzieć, że zginął (zaginął?) on w niewyjaśnionych okolicznościach. Zważywszy na to, że zagadkowe zniknięcia miało miejsce w czasie wojny, nie ma w im nic sensacyjnego. Nie wyklucza to jednak tajemniczości całego zdarzenia. Bo cóż tak naprawdę stało się z panem de Saint-Exuperym?

Wyjaśnieniem tej zagadki postanowili się zająć panowie Jacques Pradel i Luc Vanrell. I trzeba im przyzna, że zrobili to z wielkim oddaniem, bo nie tylko szperali w przeróżnych archiwach, ale także osobiście brali udział w poszukiwaniach w terenie. A po ich zakończeniu napisali książkę „Saint-Exupery. Ostatnia tajemnica”.

W książce owej możemy wyróżnić dwie części (mimo, że jest podzielona zwyczajnie, na...

Marquee | 2015-06-20
Przeczytana: 19 czerwca 2015

Nie ma na świece świadomego czytelnika, który nie znał by Małego Księcia. A co z jego autorem? jakie on i jego śmierć kryją tajemnice? Można się tego dowiedzieć w tej publikacji. Zaliczana jest do histrycznego thilleru. posiada ona wiele przytoczen znajomych i przyajciół autora z jednostki wojskowej i dywagacji na temat jego śmeirci. Lektura wciągająca. Polecam.

Solveig | 2015-10-05
Przeczytana: 05 października 2015

Z pozoru mogłoby się wydawać, że to kolejna pseudobiograficzna książka o wielkim pisarzu, przyciągająca tytułem i chcąca wzbudzić sensację. Jak jednak powiadają mądrzy tego świata, nie należy oceniać książki po okładce - po tytule również ;)

Opowieść czyta się niezwykle szybko, a fabuła wciąga czytelnika - również takiego, który zna autora "Małego Księcia" tylko ze szkolnej lektury. Odkrywamy powoli osobowość Antoine'a, któremu nie buduje się w tej książce żadnych pomników. Pokazuje się go takim, jakim był - jako genialnego pisarza, a jednocześnie człowieka z wadami, mającego trudności w kontaktach z innymi czy nie lubiącego kompromisów.
Historia jego zaginięcia rozsupływana jest krok po kroku, przez kilku niezależnych od siebie badaczy, którzy w pewnym momencie łączą siły i dzięki temu docierają do prawdy. Po drodze udaje się im jednak rozwiązać kilka innych tajemnic, wyjaśnić, co się stało z czyimś mężem, czy bratem. Badanie wraków na dnie Morza Śródziemnego przynosi wiele...

Maniaczytania | 2011-11-11
Przeczytana: 11 listopada 2011

Świetna książka - efekt ciężkiej, niewdzięcznej, późno docenionej pracy kilku prawdziwych pasjonatów.
Idealna dla miłośników lotnictwa z czasów II wojny światowej i ogólnie tropicieli zagadek z tego okresu.

joly_fh | 2012-05-31
Przeczytana: 30 maja 2012

Antoine de Saint-Exupery – pisarz, poeta, a także pilot. W 1944 roku zaginął podczas wykonywania lotu rozpoznawczego nad południowym wybrzeżem Francji. Przez 60 lat los Exupery'ego stanowił zagadkę, która została wyjaśniona dopiero niedawno. Kiedy zobaczyłam tę książkę, pomyślałam, że muszę ją przeczytać.

Książka Jacquesa Pradela "Saint-Exupery. Ostatnia tajemnica" nie przedstawia całego życiorysu Exupery'ego, bo nie jest on jej tematem - jedynie kreśli najważniejsze fakty. Można z niej wyczytać, że pisarz był marzycielem i idealistą. Nie zgadzał się na świat pogrążony w wojennym chaosie, na jego upadek duchowy. Mimo to chciał walczyć, latać – choć mówiono mu, że jest na to za stary (w 1944r. skończył 44 lata)! Pisarz zachowywał się w tych ostatnich latach swojego życia, jakby przygotowywał się na śmierć, jakby ją przewidywał. Stąd kiedy zaginął brano pod uwagę celowe zniknięcie, a nawet samobójstwo. Wraku samolotu nie udało się odnaleźć przez 60 lat.

Francuski dziennikarz, we...

Flavia77 | 2012-01-28
Na półkach: Biografie, Przeczytane, Posiadam

Mnogość nazwisk i nazw organizacji wprowadza lekki chaos do książki. Jest to na pewno dokładny zbiór wszelkich informacji oraz opis długiego procesu związanego z dojściem do prawdy. Jednak całą tajemnicę można by zawrzeć w kilku zdaniach. Fakt, iż władzę na rożnych szczeblach starały się coś zataić, ukryć jest faktycznie dziwny, ale poświęcenia mu całej książki, nie wyjaśniając(do końca), i tak przyczyny takiego postępowania jest lekką przesadą, moim zdaniem.