Saint-Exupéry. Ostatnia tajemnica

2011-02-07
978-83-240-1617-4
Marta Szafrańska-Brandt
lot Antoine de Saint-Exupéry samolot pilot druga wojna światowa

Z pozoru mogłoby się wydawać, że to kolejna pseudobiograficzna książka o wielkim pisarzu, przyciągająca tytułem i chcąca wzbudzić sensację. Jak jednak powiadają mądrzy tego świata, nie należy oceniać książki po okładce - po tytule również ;)

Opowieść czyta się niezwykle szybko, a fabuła wciąga czytelnika - również takiego, który zna autora "Małego Księcia" tylko ze szkolnej lektury. Odkrywamy powoli osobowość Antoine'a, któremu nie buduje się w tej książce żadnych pomników. Pokazuje się go takim, jakim był - jako genialnego pisarza, a jednocześnie człowieka z wadami, mającego trudności w kontaktach z innymi czy nie lubiącego kompromisów.
Historia jego zaginięcia rozsupływana jest krok po kroku, przez kilku niezależnych od siebie badaczy, którzy w pewnym momencie łączą siły i dzięki temu docierają do prawdy. Po drodze udaje się im jednak rozwiązać kilka innych tajemnic, wyjaśnić, co się stało z czyimś mężem, czy bratem. Badanie wraków na dnie Morza Śródziemnego przynosi wiele zaskakujących odkryć i z tego powodu można uznać tę książkę wręcz za powieść sensacyjną. Czytając ją w wielu momentach z wypiekami na twarzy czekałam na finał.

To naprawdę niezwykle zgrabnie skonstruowana relacja z odkrycia samolotu pilota Antoine'a de Saint-Exupery, opis reakcji poszczególnych bohaterów, wątpliwości, błądzenia po omacku i wreszcie sukcesu. Są emocje, radość, ale i łzy, a prawda okazuje się po trosze zaskakująca...

Nie ma na świece świadomego czytelnika, który nie znał by Małego Księcia. A co z jego autorem? jakie on i jego śmierć kryją tajemnice? Można się tego dowiedzieć w tej publikacji. Zaliczana jest do histrycznego thilleru. posiada ona wiele przytoczen znajomych i przyajciół autora z jednostki wojskowej i dywagacji na temat jego śmeirci. Lektura wciągająca. Polecam.

Saint-Exupery był wielkim pisarzem. Fakt. Był też wielkim pilotem. Fakt. Boli mnie jednak to, że po przeczytaniu tej książki mam wrażenie, że te dwie rzeczy były często ze sobą mylone. Bo pisarzem można być przez całe życie, a pilotem tylko do emerytury. Przykre, ale to nie jest bezsensowny wymysł, tutaj chodzi o bezpieczeństwo. Skoro pilot przekracza dopuszczany wiek, to choćby był jedynym pisarzem na ziemi, nie powinno się go wpuszczać na pokład. Jedyne, co moim zdaniem usprawiedliwia decyzję dowódców, którzy wyrazili zgodę na ponowne pilotowanie myśliwca, jest to, że pilot ten spędził w powietrzu ponad 7000h, to naprawdę duży nalot, co za tym idzie - ogromne doświadczenie. Wielokrotnie było powtarzane w tej książce, że ostatnie podróże w powietrzu kończyły się sukcesami, ale miał też wyjątkowo dużo awarii. I w końcu dlaczego zginął? SPOILER. Bo leciał za nisko. A dlaczego leciał za nisko? Bo jego zdrowie nie pozwoliło mu na lot na większej wysokości. Nie mogę go jednak potępiać za wybory, których dokonał. Musiał wiedzieć, na co się decydował. Skoro tak wybrał, nie mnie to oceniać.
Sama książka całkiem dobra. Forma przystępna, wszystko wyjaśnione wręcz łopatologicznie.

Antoine de Saint - Exupery to pisarz, który ma wielu fanów na całym świecie. Autor lektur m. in. "Mały Książę" i "Nocny lot". Były pilot, który mimo przeszkód napotkanych na swojej drodze życiowej, brał udział w misjach fotograficznych i bojowych.

Jacques Pradel dziennikarz i Luc Vanrell badacz, nurek i fotograf wyjaśnili okoliczności i miejsce śmierci wybitnego pisarza.

"Saint - Exupery. Ostatnia tajemnica" wyjaśnia wiele pytań dotyczących wydarzeń, które miały miejsce w dmiu 31 lipca 1944 roku, m. in. jak przebiegła ostatnia misja?, czy można poważnie traktować hipotezę samobójstwa?, czy Antoine zgubił drogę?, czy został zestrzelony a jeśli tak to gdzie i przez kogo?
Analiza zawiłych szczegółów pokazuje całą złożoność badań historycznych.

Polecam fanom Saint - Exupery'ego i nie tylko.

Szczegółowa i ciekawa relacja z odkrywania tajemnicy śmierci autora "Małego Księcia".
Najpierw mamy okazję przypomnieć sobie najważniejsze fakty z życia Saint-Exupery'ego (zwłaszcza z okresu jego lotniczej kariery). Potem autorzy opisują różne teorie na temat zaginięcia pisarza, by wreszcie przedstawić najnowszą koncepcję popartą licznymi dowodami (znaleziona przypadkiem przez rybaka bransoletka z wygrawerowanym nazwiskiem pilota, długie poszukiwanie zatopionego wraku samolotu oraz inne niespodzianki, których nie zdradzę, by nie odbierać przyjemności czytania).

Książka obfituje w wiele ciekawostek, napisana jest przystępnie i czyta się ją z zaciekawieniem. Dla miłośników twórczości Sain-Exupery'ego to prawdziwa gratka!

Antoine de Saint-Exupery – pisarz, poeta, a także pilot. W 1944 roku zaginął podczas wykonywania lotu rozpoznawczego nad południowym wybrzeżem Francji. Przez 60 lat los Exupery'ego stanowił zagadkę, która została wyjaśniona dopiero niedawno. Kiedy zobaczyłam tę książkę, pomyślałam, że muszę ją przeczytać.

Książka Jacquesa Pradela "Saint-Exupery. Ostatnia tajemnica" nie przedstawia całego życiorysu Exupery'ego, bo nie jest on jej tematem - jedynie kreśli najważniejsze fakty. Można z niej wyczytać, że pisarz był marzycielem i idealistą. Nie zgadzał się na świat pogrążony w wojennym chaosie, na jego upadek duchowy. Mimo to chciał walczyć, latać – choć mówiono mu, że jest na to za stary (w 1944r. skończył 44 lata)! Pisarz zachowywał się w tych ostatnich latach swojego życia, jakby przygotowywał się na śmierć, jakby ją przewidywał. Stąd kiedy zaginął brano pod uwagę celowe zniknięcie, a nawet samobójstwo. Wraku samolotu nie udało się odnaleźć przez 60 lat.

Francuski dziennikarz, we współpracy z nurkiem Luciem Vanrellem, który brał udział w poszukiwaniach samolotu pisarza wyjaśniają krok po kroku jak doszło do rozwiązania zagadki Exupery'ego. "Ostatnia tajemnica" to właściwie książeczka, zaledwie 230 stron, za to bardzo treściwych. Żadnego ściemniania, żadnych zbędnych dygresji, wodolejstwa, same fakty. Opisano tu m.in. sprawę odnalezienia bransoletki Exupery'ego oraz zupełnie bzdurny spór z rodziną pisarza - jego spadkobiercami. Ci Francuzi, chciałoby się powiedzieć... Jest też trochę szczegółów technicznych, dotyczących budowy samolotów, ale w dawce zupełnie strawnej nawet dla tak kompletnego laika jak ja. Czyta się to błyskawicznie, bo wydarzenia wciągają, a na koniec ogarnęło mnie wzruszenie, kiedy okazało się, że poszukiwania pisarza zaowocowały także odnalezieniem innych zaginionych w owym czasie pilotów. Zagadka rzeczywiście zostaje rozwiązana, książka okazała się dokładnie tym, czym miała być. Z pewnością nie "thrillerem", ale rzetelną pozycją historyczną. Polecam miłośnikom pisarza oraz zainteresowanym historią II wojny światowej.

Książka Jacquesa Pradela "Saint-Exupery. Ostatnia tajemnica" nie...

Bardzo interesująca książka historyczna. Pewnie miłośnik lotnictwa więcej skorzysta niż ja i więcej zrozumie z opisów detali technicznych samolotów, ale nawet dla mnie zrozumiała i przystępna forma.

Mnogość nazwisk i nazw organizacji wprowadza lekki chaos do książki. Jest to na pewno dokładny zbiór wszelkich informacji oraz opis długiego procesu związanego z dojściem do prawdy. Jednak całą tajemnicę można by zawrzeć w kilku zdaniach. Fakt, iż władzę na rożnych szczeblach starały się coś zataić, ukryć jest faktycznie dziwny, ale poświęcenia mu całej książki, nie wyjaśniając(do końca),i tak przyczyny takiego postępowania jest lekką przesadą, moim zdaniem.

Długoletnie badania zwieńczone rozwiązaniem zagadki. Takie pozycje pokazują jak wiele trzeba mieć determinacji, aby dojść do prawdy..

Fascynująca opowieść o ostatnich latach życia Saint-Exupery'ego i rozwikłaniu zagadki jego śmierci. Dla miłośników Saint-Exa lektura obowiązkowa.

• Literatura faktu
  • Popularnonaukowe
  • Poszukuję (głównie e-book n/k)
  • Reportaż, proza dokumentalna

Dodaj cytat z książki Saint-Exupéry. Ostatnia tajemnica