Wilk. Szlaki życia Jacka Londona

Wydawnictwo: Świat Książki
Wolf: The Lives of Jack London
978-83-779-9756-7
Ag2S

Nagradzany James Haley bada zapomnianego Jack'a Londona - człowieka tryskającego pomysłami, którego pasja dla sprawiedliwości społeczne rozbrzmiewała aż do jego śmierci. London, autor m.in. Zewu krwi, Wilka Morskiego i Białego kła był prawdopodobnie najbardziej wpływowym autorem swoich czasów. Doctorow nazywał go 'najbardziej poczytnym amerykańskim autorem świata'. Zew krwi sprzedał się w nakładzie 10 tys egzemplarzy w ciągu jednego dnia i nadal jest bestsellerem wśród amerykańskich książek na świecie, przetłumaczono go na 80 języków. Mówi się, że Lenin na łożu śmierci prosił swoja żonę, aby poczytała mu Londona. Życie Londona było sto razy bardziej interesujące niż wszystkie jego książki.

źródło opisu: http://www.swiatksiazki.pl/

źródło okładki: http://www.swiatksiazki.pl/wilk-james-l-haley,p90083593.html

Lilith | 2015-08-25

Opinia zaznaczona jako spoiler. Pokaż ją.

Jak na biografię nic szczególnego. Pisana beznamiętnie, mało ciekawie. Plus dla postaci, minus dla autora książki.

Zzyciaksiazek | 2015-07-28
Przeczytana: luty 2013

Postać Jacka Londona fascynowała i fascynuje mnie od lat. Od czasu pierwszego zetknięcia z „Białym kłem” i „Martinem Edenem”. Po pierwsze, ze względu na obecność w jego prozie dzikiej, niespokojnej przyrodzie. Po drugie, bo motywował mnie do pracy, jako pisarza.

Jego życiorys jest tak bujny i obfitujący w przygody, że spokojnie starczyłby go na rozdzielenie między mieszkańców małej miejscowości. Był typem poszukującym, podążającym za własnymi marzeniami i przekonaniami. Odważny, oddany pasjom.

Więcej: http://zzyciaksiazek.blogspot.com/2013/02/zycie-i-pasje-wilka.html#more

Panu Haleyowi dziękuję za to, że zawarł w biografii Jacka Londona kilka ważnych informacji, które z całą pewnością mi się przydadzą. I nic poza tym.
'Wilk. Szlaki życia Jacka Londona' to jedna ze słabszych pozycji biograficznych, jaką miałam okazję czytać. Niby książka miała być pewnego rodzaju przełomem w postrzeganiu amerykańskiego pisarza, ale plany nie wypaliły. Niby Irving Stone w 'Żeglarzu na koniu' podlizywał się rodzinie Londona, ale tę pozycję zdecydowanie lepiej się czyta niż 'Wilka...'.
Warto przeczytać tylko dla obrazu społeczeństwa amerykańskiego 'pozłacanego wieku'. Reszta na minus.

waldenburg | 2015-03-04
Na półkach: Przeczytane, 2015
Przeczytana: 26 lutego 2015

Biografia Jacka Londona – kapitalna sprawa, pomyślałem i sięgnąłem po książkę mając w pamięci czytaną dawno temu biografię Irvinga Stonea: „Żeglarz na koniu”. Ładnie wydane rozczarowanie, to najkrótsze określenie pasujące do książki. Autor wszystko co chciał ważkiego o Londonie powiedzieć zawarł w prologu, którego zdania wkomponowane są bezpośrednio w dalsze rozdziały. Dzięki temu uzyskał niewątpliwy efekt stwierdzenia: „ja już to czytałem”. Bodajże trzy razy przyczepił się do swojego poprzednika Stona, że ten ostatni podlizywał się rodzinie, żeby napisać biografie Londona. Co w tym złego? Podlizał się na tyle skutecznie, że jego „żeglarza” czyta się z wypiekami na twarzy. Jednak pomijając pozostałe kwestie, najbardziej irytowało mnie „artystowskie środowisko” – nie wiem, czy to dar od autora, czy tłumacza, ale brzmi tak szkaradnie, że bolą zęby. Kolejny kwiatek, to jakże częsty brak odmiany „wół roboczy”, w książce London mówi: „nie chcę być więcej wołu roboczy” i to dosyć często....

Mikosek17 | 2014-12-20

Nawet nie wiem jak ocenić tę książkę. Z perspektywy biografii i jej poziomu czy tego jak wyglądało życie Jacka Londona, lecz liczy się chyba ogólne wrażenie. Może nie jestem wielkim fanem czytania rozległych biografii na temat życia twórców, jednak ta pozycja prawie sama wpadła w moje ręce i stwierdziło, że to znak, iż muszę ją przeczytać. Już wcześniej miałem pewne wyobrażenie na temat życia amerykańskiego pisarza, jednak informacje, które posiadałem były szczątkowe. Trzeba przyznać, że książka Jamesa L. Haley'a to prawdziwa kopalnia wiedzy. Czytelnik poznaje dogłębnie prawie każdy aspekt znanego autora takich dzieł jak: "Zew krwi" i "Wilk morski". Tak samo jak jego powieści, historia jego życia jest równie inspirująca. London to wybitna postać, która swoimi losami potwierdza wszystko, co stara się przekazać w tekstach. Mało kto może popisać się takim życiorysem: pracownik fabryki słoików do konserw, "pirat ostrygowy", marynarz, tramp, poszukiwacz złota, działacz socjalistyczny,...

książek: 1955
Agnieszek | 2014-08-09
Przeczytana: 05 sierpnia 2014

"Wilk" to biografia człowieka, który nie umiał żyć na pół gwizdka. Niespokojny duch ceniący podróże, birbant i lekkoduch, a zarazem wnikliwy obserwator i zdeklarowany socjalista, siłacz parający się wciąż z chorobami wynikłymi ze stylu życia.

Autor życiorysu prezentuje swego bohatera bynajmniej nie na kolanach. Podąża za Londonem poszukującym złota, penetrującym zakamarki Londynu, płynącym wielokroć na statkach i łódkach, dyskutującym, piszącym i poszukującym szczęścia - nie tylko u kobiet (należy docenić fakt, iż męskie fascynacje przedstawione są z umiarem i bez nachalnego moralizmu).
James L. Haley nie pomija słabości i wad Londona, nie wszystkie stara się tłumaczyć.

Na uwagę zasługuje również szeroko nakreślone tło społeczno-obyczajowe czy przemiany cywilizacyjne.
Jest to zatem nie tylko rzecz o Jacku Londonie - piewcy dzikości przyrody, trudu człowieka, ale i o Ameryce, której dziś próżno szukać. Zdaje mi się, że to nostalgia przebija z wydanej w 2010 roku powieści o...

Komediantka | 2014-05-31
Przeczytana: 31 maja 2014

Jack London był genialnym pisarzem i fascynującym człowiekiem, a jego życie chociaż krótkie mogłoby dać tematy do setek powieści. I tę biografię czyta się właśnie jak dobrą powieść. Autor wykazał się obiektywizmem opisując dobre i złe cechy charakteru Londona, dzięki czemu na koniec każdy czytelnik sam może dokonać "oceny".

Gracjan | 2014-04-14
Przeczytana: 14 kwietnia 2014

To bardzo dobra pozycja. Kreśli przed nami barwny obraz epoki w której żył Jack London, rodzinnych stron pisarza – słonecznej Kalifornii, przede wszystkim zaś jego samego (w końcu to biografia). Robi to w sposób obiektywny, bez godzenia w jego dobre imię bądź tuszowania nieprzyjemnych faktów, bez niepotrzebnych nadinterpretacji. Tekst dopieszczony i wysmakowany. Jego pisanie poprzedzone było analizą wielu dokumentów, to automatycznie budzi szacunek, bo praca taka, choć bywa świetną zabawą, to jednak czasochłonna harówka. Świetna lektura, która mówi też co nieco o życiu jako takim.

Książka nie ma wielu mankamentów do których można się przyczepić, jeśli jednak się uprzeć (odnośnie tego wydania – 2012): korektorki mogłyby się bardziej postarać, bo są literówki które nie zostały wyłapane, autor powinien lepiej zapoznać z historią starożytnego Egiptu i przekonać, że nie niewolnicy budowali piramidy, a fachowi rzemieślnicy i wykwalifikowani robotnicy (bo inaczej to by nie udało), zaś...

Beata | 2013-06-22
Przeczytana: 22 czerwca 2013

"Wolałbym być popiołem niż prochem !
Wolałbym,aby tkwiąca we mnie iskra wznieciła wielki płomień,niż miałaby ją zdławić zgnilizna.
Wolałbym być wspaniałym meteorem i świecić każdym meteorem niż senną stałą planetą.
Zadaniem człowieka jest żyć a nie egzystować.
Nie będę na darmo przedłużał swoich dni.
Wykorzystam dany mi czas"

Tak napisał w jednym z listów Jack London.Mimo,że żył zaledwie 40 lat Jego życie było niezwykle obfite w wydarzenia.Trudno uwierzyć. że to nie powieść przygodowa tylko prawdziwa historia.
Czyta się znakomicie. polecam !!!

joly_fh | 2013-03-10
Przeczytana: 10 marca 2013

Haley przyznaje, że pisanie kolejnej biografii postaci, która została już sportretowana wielokrotnie jest w pewnym sensie aktem odwagi. Zdaniem Amerykanina jednak żadna z prac poświęcona Londonowi do tej pory nie była wyczerpująca. Także ich bezstronność pozostawia wiele do życzenia – Irving Stone podobno „bezwstydnie podlizywał się” spadkobiercom Londona, by zapewnić sobie ich współpracę podczas pisania "Żeglarza na koniu". Trudno tych dwóch pozycji, z których jedna jest już klasyczną, nie porównywać.

"Wilk" przede wszystkim jest napisany współcześnie, zatem nowocześniejszym stylem. Poza tym Haley nie zanudza zbędnymi faktami, czy politycznymi wykładami na temat ideologii socjalistycznej, którymi zapełniony jest "Żeglarz na koniu". Biograf nie koncentruje się tak bardzo na drobiazgowym opisie różnych przygód Londona, jak robił to Stone, ale na pokazaniu ich konsekwencji dla pisarza. Trochę natomiast zabrakło mi w "Wilku" głębszej analizy osobowości Londona (Haley pokazuje fakty,...