Listy do Lili Brik: 1917-1930

Tłumaczenie: Wiktor Woroszylski
Wydawnictwo: Wydawnictwo Literackie
buschka

Są to listy pisarza-futurysty, piewcy radzieckiego systemu, do swojej przyjaciółki, kochanki i muzy Lili Brik. Ich romans i korespondencja trwały przez 15 lat, aż do śmierci poety.

źródło opisu: opis autorski

źródło okładki: zdjęcie autorskie

Mansfield | 2012-01-21
Na półkach: Przeczytane, Rosja, Biograficzne
Przeczytana: 20 stycznia 2012

Wydanie objętościowo niewielkie, za to pełne życia i gorącego uczucia, tęsknoty i humoru, także rysunkowego. Są to listy pisarza-futurysty, piewcy radzieckiego systemu, do swojej przyjaciółki, kochanki i muzy Lili Brik.
Pierwsze co przykuwa uwagę to świetny, lekki styl i zabawa słowem. Zdrobnienia imienia adresatki są przezabawne. Autor jakby hipnotyzuje swoją ukochaną zwrotami które wciąż i stale nawołują: kochaj mnie, jestem cały Twój, ciągle o Tobie myślę. Gorączka ta trwa nie rok i nie dwa tylko całe 15 lat korespondencji aż do samobójczej śmierci Majakowskiego. Lili Brik musiała być intrygującą kobietą, skoro przykuła do siebie dwóch mężczyzn, męża Osipa, wydawcę twórczości Majakowskiego i samego poetę.
Zmiany w obyczajowości były po części motorem zawarcia tego niezwykłego paktu 3 osób na wspólne życie, pracę i miłość. Widać w ich związku wylewność i czułość oraz przywiązanie
Żeby w pełni odebrać treść listów dobrze jest się zaznajomić z biografią poety i malarza....

buschka | 2011-01-11

Czasem zdarza się, że dostaje się coś, czego się wcale nie chce. W mojej bibliotece to dość powszechne zjawisko. Często dostaję książki z darów, o które nie prosiłam wcale lub takie, na których mi zależało i owszem, ale wieki temu. A w tej chwili mało kto o nie pyta. W sumie przywykłam już, że co jakiś czas (regularnie) dostaję jakieś „starocie”, przeważnie nie poświęcam im więcej uwagi niż to konieczne. Ale tym razem było inaczej.

Dostałam książkę Włodzimierza Majakowskiego (rosyjskiego poety) z listami do Lili Brik z lat 1917 – 1930. Cóż, mała niepozorna książeczka. Brak jej kolorów, brak pięknych ilustracji, treść w zasadzie też nieporywająca. Chyba, że dla jakiegoś pasjonata. „Listy do Lili Brik” to zbiór 125 listów i telegramów do zielonookiej, rudowłosej aktorki, żony literata i wydawcy, Osipa Brika. Majakowski poznał ich w połowie lipca 1915 r. Zakochał się w żonie Osipa, zresztą on też nie był jej obojętny. Sama Lila Brik wspomina: „Kiedy powiedziałam mu (mężowi), że...

boyaryshnya | 2014-08-22

Jak na Majakowskiego - nie najgorsze. Niezdrowa relacja, z niezdrową kobietą musiała skończyć się podobnym wylewem pisraskim.

| 2015-09-30
Liv | 2015-06-23