Listy do Lili Brik: 1917-1930

Okładka książki Listy do Lili Brik: 1917-1930 Włodzimierz Majakowski
Okładka książki Listy do Lili Brik: 1917-1930
Włodzimierz Majakowski Wydawnictwo: Wydawnictwo Literackie biografia, autobiografia, pamiętnik
141 str. 2 godz. 21 min.
Kategoria:
biografia, autobiografia, pamiętnik
Wydawnictwo:
Wydawnictwo Literackie
Data wydania:
1973-01-01
Data 1. wyd. pol.:
1962-01-01
Liczba stron:
141
Czas czytania
2 godz. 21 min.
Język:
polski
Tłumacz:
Wiktor Woroszylski
Tagi:
lit. rosyjska epistolografia romans miłość
Średnia ocen

7,5 7,5 / 10

Oceń książkę
i
Dodaj do biblioteczki

Porównaj ceny

i
Porównywarka z zawsze aktualnymi cenami
W naszej porównywarce znajdziesz książki, audiobooki i e-booki, ze wszystkich najpopularniejszych księgarni internetowych i stacjonarnych, zawsze w najlepszej cenie. Wszystkie pozycje zawierają aktualne ceny sprzedaży. Nasze księgarnie partnerskie oferują wygodne formy dostawy takie jak: dostawę do paczkomatu, przesyłkę kurierską lub odebranie przesyłki w wybranym punkcie odbioru. Darmowa dostawa jest możliwa po przekroczeniu odpowiedniej kwoty za zamówienie lub dla stałych klientów i beneficjentów usług premium zgodnie z regulaminem wybranej księgarni.
Za zamówienie u naszych partnerów zapłacisz w najwygodniejszej dla Ciebie formie:
• online
• przelewem
• kartą płatniczą
• Blikiem
• podczas odbioru
W zależności od wybranej księgarni możliwa jest także wysyłka za granicę. Ceny widoczne na liście uwzględniają rabaty i promocje dotyczące danego tytułu, dzięki czemu zawsze możesz szybko porównać najkorzystniejszą ofertę.
Ładowanie Szukamy ofert...

Patronaty LC

Książki autora

Okładka książki Liryka rosyjska 1880 - 2005 Anna Achmatowa, Andriej Bieły, Aleksander Błok, Josif Brodski, Iwan Bunin, Marina Cwietajewa, Jewgienij Jewtuszenko, Włodzimierz Majakowski, Osip Mandelsztam, Bułat Okudżawa, Borys Pasternak, Włodzimierz Wysocki
Ocena 6,9
Liryka rosyjsk... Anna Achmatowa, And...
Okładka książki Eight Twentieth Century Russian Plays Wiktor Ardow, Aleksander Błok, Daniił Charms, Zinaida Gippius, Walentin Katajew, Władimir Kirszon, Włodzimierz Majakowski, Leonid Zorin
Ocena 7,0
Eight Twentiet... Wiktor Ardow, Aleks...
Okładka książki Literatura na Świecie nr 7/1996 (300) Jacek St. Buras, Andrzej Drawicz, Wiktor Jerofiejew, Tadeusz Komendant, Julian Kornhauser, Włodzimierz Majakowski, Tomasz Majeran, Edwin Morgan, Katarzyna Osińska, Tadeusz Pióro, Andriej Płatonow, Adam Pomorski, Redakcja pisma Literatura na Świecie, Wacław Sadkowski, René Śliwowski, Maciej Ziętara
Ocena 8,0
Literatura na ... Jacek St. Buras, An...

Mogą Cię zainteresować

Oceny

Średnia ocen
7,5 / 10
14 ocen
Twoja ocena
0 / 10

OPINIE i DYSKUSJE

Sortuj:
avatar
420
76

Na półkach: , ,

Poetyckie ... czułe ... zabawne ...

Poetyckie ... czułe ... zabawne ...

Pokaż mimo to

avatar
82
67

Na półkach:

Jak na Majakowskiego - nie najgorsze. Niezdrowa relacja, z niezdrową kobietą musiała skończyć się podobnym wylewem pisraskim.

Jak na Majakowskiego - nie najgorsze. Niezdrowa relacja, z niezdrową kobietą musiała skończyć się podobnym wylewem pisraskim.

Pokaż mimo to

avatar
335
12

Na półkach: , ,

Wydanie objętościowo niewielkie, za to pełne życia i gorącego uczucia, tęsknoty i humoru, także rysunkowego. Są to listy pisarza-futurysty, piewcy radzieckiego systemu, do swojej przyjaciółki, kochanki i muzy Lili Brik.
Pierwsze co przykuwa uwagę to świetny, lekki styl i zabawa słowem. Zdrobnienia imienia adresatki są przezabawne. Autor jakby hipnotyzuje swoją ukochaną zwrotami które wciąż i stale nawołują: kochaj mnie, jestem cały Twój, ciągle o Tobie myślę. Gorączka ta trwa nie rok i nie dwa tylko całe 15 lat korespondencji aż do samobójczej śmierci Majakowskiego. Lili Brik musiała być intrygującą kobietą, skoro przykuła do siebie dwóch mężczyzn, męża Osipa, wydawcę twórczości Majakowskiego i samego poetę.
Zmiany w obyczajowości były po części motorem zawarcia tego niezwykłego paktu 3 osób na wspólne życie, pracę i miłość. Widać w ich związku wylewność i czułość oraz przywiązanie
Żeby w pełni odebrać treść listów dobrze jest się zaznajomić z biografią poety i malarza. Pewnym ułatwieniem jest wstęp Wiktora Woroszylskiego, który napisał także biografię Majakowskiego.

Wydanie objętościowo niewielkie, za to pełne życia i gorącego uczucia, tęsknoty i humoru, także rysunkowego. Są to listy pisarza-futurysty, piewcy radzieckiego systemu, do swojej przyjaciółki, kochanki i muzy Lili Brik.
Pierwsze co przykuwa uwagę to świetny, lekki styl i zabawa słowem. Zdrobnienia imienia adresatki są przezabawne. Autor jakby hipnotyzuje swoją ukochaną...

więcej Pokaż mimo to

avatar
961
71

Na półkach:

Czasem zdarza się, że dostaje się coś, czego się wcale nie chce. W mojej bibliotece to dość powszechne zjawisko. Często dostaję książki z darów, o które nie prosiłam wcale lub takie, na których mi zależało i owszem, ale wieki temu. A w tej chwili mało kto o nie pyta. W sumie przywykłam już, że co jakiś czas (regularnie) dostaję jakieś „starocie”, przeważnie nie poświęcam im więcej uwagi niż to konieczne. Ale tym razem było inaczej.

Dostałam książkę Włodzimierza Majakowskiego (rosyjskiego poety) z listami do Lili Brik z lat 1917 – 1930. Cóż, mała niepozorna książeczka. Brak jej kolorów, brak pięknych ilustracji, treść w zasadzie też nieporywająca. Chyba, że dla jakiegoś pasjonata. „Listy do Lili Brik” to zbiór 125 listów i telegramów do zielonookiej, rudowłosej aktorki, żony literata i wydawcy, Osipa Brika. Majakowski poznał ich w połowie lipca 1915 r. Zakochał się w żonie Osipa, zresztą on też nie był jej obojętny. Sama Lila Brik wspomina: „Kiedy powiedziałam mu (mężowi),że Majakowski i ja pokochaliśmy się, postanowiliśmy wszyscy troje nigdy się nie rozstawać…”. I tak przeżyli razem piętnaście lat, do tragicznego finału – samobójstwa Majakowskiego.

Dlaczego w ogóle zainteresowała mnie ta niewielkich rozmiarów książka? Bo po pierwsze uwielbiam listy. Po drugie uwielbiam listy miłosne. Po trzecie uwielbiam listy ludzi, którzy mają do siebie ogromny dystans i są obdarzeni ogromnym poczuciem humoru. Dodatkowo te drobne liściki, telegramy opatrzone są rysunkami Majakowskiego. Prostymi, często dziecko narysowałoby ładniej czy psa, czy kota, a jednak właśnie te rysunki mają swój urok i czar.

Ponadto jestem teraz na etapie opracowywania książek z literatury pięknej rosyjskiej. Nagminnie wpada mi w oczy nazwisko Majakowskiego. Nigdy nie czytałam żadnego z jego utworów. Ale z tego, co słyszałam o nim, wydaje mi się, że ów poeta jest wart uwagi. Nie tylko dlatego, że pozostawał w dość nietypowym związku, gdzie kochanka i jej mąż w równym stopnu byli darzeni przez niego miłością (zresztą Majakowski dość często się zakochiwał),nie tylko dlatego, że popełnił samobójstwo, nie tylko ze względu na to, czego dokonał. Ale głównie dlatego, że był samotnym, nieszczęśliwym człowiekiem, który wykraczał poza swoją epokę, a przeciwności losu i reżim państwa w jakim przyszło mu żyć, podcinały mu skrzydła.

Początkowo wspierał rewolucję październikową, działał w imię idei komunistycznych. Kiedy okazało się, że rewolucja i sprawa robotnicza nie są w istocie tym, o co walczył poeta, a on sam jest sługusem Stalina, Majakowski popełnił samobójstwo. Choć inna wieść niesie, że to z powodów nieszczęśliwej miłości do Weroniki Połońskiej, poeta odebrał sobie życie. W sumie jak było naprawdę, wie tylko on sam.

A „Listy do Lili Brik”? Listy są piękne. A piękne są dlatego, że wiele w nich uczucia, miłości, wiele niepokoju o dalszy los, o ukochaną, wiele serdeczności dla jej męża, wiele radości i entuzjazmu, planów na całe życie, a przy okazji dużo humoru, samokrytyki. Świetnie czyta się te maleńkie utwory. Dzięki nim poznajemy człowieka.

Czasem zdarza się, że dostaje się coś, czego się wcale nie chce. W mojej bibliotece to dość powszechne zjawisko. Często dostaję książki z darów, o które nie prosiłam wcale lub takie, na których mi zależało i owszem, ale wieki temu. A w tej chwili mało kto o nie pyta. W sumie przywykłam już, że co jakiś czas (regularnie) dostaję jakieś „starocie”, przeważnie nie poświęcam im...

więcej Pokaż mimo to

Książka na półkach

  • Chcę przeczytać
    27
  • Przeczytane
    20
  • Posiadam
    6
  • Ulubione
    3
  • Rosja
    2
  • Posiadam papierowe <3
    1
  • 2022
    1
  • 0-200
    1
  • Rosjo, dokądże pędzisz?
    1
  • /2020./
    1

Cytaty

Bądź pierwszy

Dodaj cytat z książki Listy do Lili Brik: 1917-1930


Podobne książki

Przeczytaj także