Nadzieja w beznadziei

Wydawnictwo: Wiedza i Życie
Wospominanija
poeci, zesłania, ZSRR, polityka, pamiętnik
anna

Relacja o męczeńskiej śmierci wielkiego poety rosyjskiego Osipa Mandelsztama (1891-1938) w sowieckim łagrze wstrząsnęła światem. Jego utwory weszły do kanonu najświetniejszych osiągnięć poezji wieku XX. Wspomnienia wdowy po zamordowanym pisarzu, tłumaczone na wiele języków, w Polsce dotychczas niemal niedostępne, kreślą przejmujący obraz jego życiowej golgoty: perfidnych szykan jakim go poddawano, intryg mających go skłócić ze środowiskiem i ze społeczeństwem.

[ksiazki.wp.pl]

mietek112 | 2014-08-17
Na półkach: Przeczytane, Z 2014 roku
Przeczytana: 27 lipca 2014

Do przeczytanie tej książki zachęciła mnie piosenka Jacka Kaczmarskiego "Zmartwychwstanie Mandelsztama". Historia poety przedstawiona w tej pieśni zainspirowała mnie.
Nadieżda Mandelsztam, żona Osipa Mandelsztama, przedstawia w swej książce historię zesłania i śmierci poety za wiersz, który napisał, a który nie był dobrze odebrany przez Stalina.
Nie znam twórczości uznanego za najwybitniejszego poety rosyjskiego - Osipa, jednak jego historia pokazuje w jak niepewnych i nieprzychylnych czasach on żył.
Prócz samej historii Mandelsztamów niemalże zobaczyć możemy jak żyli ludzie w Rosji lat dwudziestych i trzydziestych. Jak bardzo uważać musieli na to co mówią, z kim się spotykają i z kim rozmawiają.
Mnie to przeraziło. Bardzo daleko było im do tego co mamy teraz - do wolności.

Celowo posługuję się ogólnikami, gdyż nie jestem w stanie przekazać tego, co napisała Nadieżda, a też nie chcę tego robić. Przeczytajcie sami.

Polecam.

koemata | 2013-03-09
Przeczytana: 1984 rok

Opinia zaznaczona jako spoiler. Pokaż ją.

Najbardziej optymistyczna książka jaką czytałem. Pokazuje piękno zwykłego szarego życia.-Mimo tragicznych okoliczności.

Ciągłe prześladowania sprawiają, że perspektywa zamilknięcia Mandelsztama jako poety i człowieka staje się coraz bardziej realna a jedynym sposobem przechowania i zachowania jego twórczości, co staje się misją życia Nadieżdy, jest nauczenie się jej na pamięć.

Bojanowska prowadziła warsztaty w legendarnych „Ósemkach” w Poznaniu. Na pierwszy jej monodram Dziedzictwo, reżyserowany przez Grzegorza Linkowskiego, złożyły się wspomnienia Nadieżdy Mandelsztam Nadzieja w beznadziei – tekst, który Ruth Wisse i Monika Adamczyk-Garbowska zaliczają do kanonu literatury żydowskiej.

Sylwia | 2016-11-24
klementyna026 | 2016-06-20