Hilary, syn buchaltera

Wydawnictwo: Czytelnik
literatura polska
Marek

Hilary jest biedny. Wybiera drogę trudną. Chce dojść do "czegoś". Do wielkości. Do stworzenia siebie. Włamuje się w chaos wielkomiejski i... myli się. Rozmija się z wewnętrznym nurtem swego życia, z duchową pańskością. Więc śród steku powodzeń ponosi jedyną prawdziwą klęskę, jaką w ogóle człowiek w tym życiu ponieść może. Lecz czy na drodze wielkiej kariery, świata, sławy - ta tylko droga do ocalenia własnego serca i godności? Za głosem umarłej prawości - w nurt Wisły? W Iwaszkiewiczowskim ujęciu postaci bohatera - zapewne tak.

Maria Dąbrowska, "Bluszcz" 1923

źródło opisu: okładka

źródło okładki: własne

Ślepowitz | 2015-07-07
Przeczytana: 07 lipca 2015

Nie jest to książka ani łatwa, ani przyjemna, w dodatku ciągłe skupienie jest niezbędne do jej zrozumienia – jeśli zdarza nam się odpływać myślami, to bardzo szybko zgubimy sens powieści. Mimo to wysiłek poświęcony na jej przeczytanie szybko się zwraca (nawet jeśli pozornie tego nie dostrzeżemy) i nie warto na początku się zniechęcać.
Iwaszkiewicz z niezwykłą delikatnością zmusza nas do kontemplacji nad każdym wyborem tytułowego bohatera – niemal każdy wątek budzi w czytelniku wątpliwości co do słuszności decyzji Hilarego, niemal każdy daje asumpt do rozważań. Szukając właściwej drogi Hilary nieraz działa wbrew własnemu sercu, polega na rozumie podpowiadającym najbezpieczniejsze rozwiązania. Z czasem staje się to powodem zmęczenia, strachu, wewnętrznego bólu, kończącego się prostracją.
Krytyka radykalnego racjonalizmu i skutki przyjęcia takiej postawy przez osobę wrażliwą są tutaj ukazane bardzo dokładnie. Autor poprzez aluzje odradza czytelnikowi postępowanie wbrew własnemu...

Cracosfile | 2016-08-27
mko | 2014-12-20