Poglądy księdza Hieronima Coignarda

Tłumaczenie: Franciszek Mirandola
Książka jest przypisana do serii/cyklu "Biblioteka Klasyki Polskiej i Obcej". Edytuj książkę, aby zweryfikować serię/cykl.
Wydawnictwo: Wydawnictwo Literackie
Les Opinions de M. Jerome Coignard
Marek

Poglądy księdza Hieronima Coignarda, bohatera Gospody, są utworem satyrycznym, w którym autor wyśmiewa wszystkie instytucje i zdobywa się na bardzo ostre akcenty, gdy idzie o wymiar sprawiedliwości czy okrucieństwo ludzkie. Złośliwość, z jaką przedstawiając poglądy osiemnastowieczne czyni ustawiczne aulzje do swoich czasów, dodaje książce swoistej pikanterii.

źródło opisu: http://antykwariat.waw.pl/ksiazka,1046265/anatol_f...(?)

źródło okładki: własne

Gapcio | 2014-10-25

Wyjątkowa pozycja (choć nie tak, jak "zaprzęg Priapa"), pod luźnym płaszczem powieści skrywająca traktat filozoficzno-społeczny. Znany nam z "Gospody pod Królową Gęsią Nóżką" ksiądz Coignard hojnie rozdaje tu perły swojego kpiącego stoicyzmu, a czyni to z niepowtarzalnym wdziękiem i w wyjątkowo oględnych słowach. Z pewnością nie przeszkadza mu w tym autor przekładu Franciszek Mirandola, który dokonując podobno tłumaczeń w zabójczym tempie, niechybnie dał sporo pracy redaktorom, ale w tym wypadku obronił nienaganny styl France'a.

Każdy rozdział to mini-traktat, podany w sposób lekki, dowcipny i smakowity. Treść jest tu przeciwieństwem formy, tyrady księdza Coignard traktują bowiem o kwestiach zasadniczych dla ludzkiej zbiorowości, rysując obrazy polityki czy społeczności z odmiennej, zdystansowanej perspektywy. Krytyka społeczna jest w tym ujęciu dogłębna miast powierzchownej, gdyż nie koncentruje się na danym ustroju czy zestawie praw, ale wywodzi niedoskonałość organizacji ludzi...

Voudini | 2013-07-13

Gruntowna i przewrotna krytyka człowieka i jego działalności, opartej na bezrefleksyjnie przyjętych "prawdach". France daje popis erudycji, poczucia humoru oraz przenikliwości, od czasu do czasu mrużąc do czytelnika oko, z pełną świadomością, że ledwie kilku innych twórców, a może i żaden, jest w stanie się z nim równać. Jedynym minusem lektury okazało się moje przekonanie, iż jeszcze nie w pełni jestem w stanie ją docenić i zrozumieć. Można to jednak również uznać za plus - za jakiś czas na pewno do niej wrócę.

Aksamitt | 2016-02-12
Garnet | 2015-12-02