Poglądy księdza Hieronima Coignarda

Okładka książki Poglądy księdza Hieronima Coignarda Anatole France
Okładka książki Poglądy księdza Hieronima Coignarda
Anatole France Wydawnictwo: Wydawnictwo Literackie literatura piękna
372 str. 6 godz. 12 min.
Kategoria:
literatura piękna
Tytuł oryginału:
Les Opinions de M. Jerome Coignard
Wydawnictwo:
Wydawnictwo Literackie
Data wydania:
1975-01-01
Data 1. wyd. pol.:
1958-01-01
Liczba stron:
372
Czas czytania
6 godz. 12 min.
Język:
polski
Tłumacz:
Franciszek Mirandola
Średnia ocen

6,9 6,9 / 10

Oceń książkę
i
Dodaj do biblioteczki

Porównaj ceny

i
Porównywarka z zawsze aktualnymi cenami
W naszej porównywarce znajdziesz książki, audiobooki i e-booki, ze wszystkich najpopularniejszych księgarni internetowych i stacjonarnych, zawsze w najlepszej cenie. Wszystkie pozycje zawierają aktualne ceny sprzedaży. Nasze księgarnie partnerskie oferują wygodne formy dostawy takie jak: dostawę do paczkomatu, przesyłkę kurierską lub odebranie przesyłki w wybranym punkcie odbioru. Darmowa dostawa jest możliwa po przekroczeniu odpowiedniej kwoty za zamówienie lub dla stałych klientów i beneficjentów usług premium zgodnie z regulaminem wybranej księgarni.
Za zamówienie u naszych partnerów zapłacisz w najwygodniejszej dla Ciebie formie:
• online
• przelewem
• kartą płatniczą
• Blikiem
• podczas odbioru
W zależności od wybranej księgarni możliwa jest także wysyłka za granicę. Ceny widoczne na liście uwzględniają rabaty i promocje dotyczące danego tytułu, dzięki czemu zawsze możesz szybko porównać najkorzystniejszą ofertę.
Ładowanie Szukamy ofert...

Patronaty LC

Książki autora

Okładka książki Opowieści niesamowite. Literatura francuska Guillaume Apollinaire, Honoré de Balzac, Jacques Cazotte, Anatole France, Théophile Gautier, Prosper Mérimée, Charles Nodier, Jules Barbey d'Aurevilly, Guy de Maupassant, Gérard de Nerval, Auguste de Villiers de L'Isle-Adam
Ocena 6,9
Opowieści nies... Guillaume Apollinai...
Okładka książki Bezprawna fantastyka. Antologia fantastycznych opowiadań klasyków literatury Guillaume Apollinaire, Anton Czechow, Arthur Conan Doyle, Anatole France, John Galsworthy, Jerome K. Jerome, Mór Jókai, Rudyard Kipling, Ignacy Krasicki, Jack London, Prosper Mérimée, Gustav Meyrink, Adam Mickiewicz, Bolesław Prus, Władysław Stanisław Reymont, Joseph Henri Rosny, Henryk Sienkiewicz, Lew Tołstoj, Mark Twain, Oscar Wilde, Konrad Zieliński
Ocena 7,0
Bezprawna fant... Guillaume Apollinai...

Mogą Cię zainteresować

Oceny

Średnia ocen
6,9 / 10
24 ocen
Twoja ocena
0 / 10

OPINIE i DYSKUSJE

Sortuj:
avatar
1646
271

Na półkach: , , , , , , ,

Wyborne, znakomite!
Majstersztyk retoryki i sofistyki.
Szyderstwo i cynizm najwyższej próby.
Anatole France bawi się z intelektem czytelnika.
Jest to jakby przekorny traktat filozoficzny o istocie instytucji ludzkich i podstawach kodeksu moralnego.

Wyborne, znakomite!
Majstersztyk retoryki i sofistyki.
Szyderstwo i cynizm najwyższej próby.
Anatole France bawi się z intelektem czytelnika.
Jest to jakby przekorny traktat filozoficzny o istocie instytucji ludzkich i podstawach kodeksu moralnego.

Pokaż mimo to

avatar
715
627

Na półkach:

Głębokie refleksje bohatera niezrozumiałe dla towarzyszy rozmów.

Głębokie refleksje bohatera niezrozumiałe dla towarzyszy rozmów.

Oznaczone jako spoiler Pokaż mimo to

avatar
343
242

Na półkach: , ,

Wyjątkowa pozycja (choć nie tak, jak "zaprzęg Priapa"),pod luźnym płaszczem powieści skrywająca traktat filozoficzno-społeczny. Znany nam z "Gospody pod Królową Gęsią Nóżką" ksiądz Coignard hojnie rozdaje tu perły swojego kpiącego stoicyzmu, a czyni to z niepowtarzalnym wdziękiem i w wyjątkowo oględnych słowach. Z pewnością nie przeszkadza mu w tym autor przekładu Franciszek Mirandola, który dokonując podobno tłumaczeń w zabójczym tempie, niechybnie dał sporo pracy redaktorom, ale w tym wypadku obronił nienaganny styl France'a.

Każdy rozdział to mini-traktat, podany w sposób lekki, dowcipny i smakowity. Treść jest tu przeciwieństwem formy, tyrady księdza Coignard traktują bowiem o kwestiach zasadniczych dla ludzkiej zbiorowości, rysując obrazy polityki czy społeczności z odmiennej, zdystansowanej perspektywy. Krytyka społeczna jest w tym ujęciu dogłębna miast powierzchownej, gdyż nie koncentruje się na danym ustroju czy zestawie praw, ale wywodzi niedoskonałość organizacji ludzi w społeczność z samego rdzenia, czyli natury ludzkiej, słabej, podatnej na pokusy i pozbawionej inicjatywy intelektualnej.
Staje się zarazem dzieło France'a antytezą przeważającej części dorobku literatury, szczególnie współczesnej, która często tym się wyróżnia, że skomplikowaną konstrukcją i hermetycznym językiem usiłuje skryć pustogłowie twórcy.
Co najciekawsze, przy tej naprawdę prostej konstrukcji można czytać powieść wielorako: na jednym poziomie jako pochwałę niezależności myślenia, na innym jako apologię wiary katolickiej i jej dogmatów, a na kolejnym jako drwinę z tejże wiary bezrozumności. Jedno nie ulega wątpliwości - France daje ucztę bogatą w smaki i barwy, ale także w przyprawy, odcienie i subtelności.

Ksiadz Coignard zarzuca ludziom zaślepienie prawidłami epoki, ustroju, czy nawet mody, hołubionymi pomimo dobitnie dostarczanych przez historię dowodów, że obyczaje i przepisy nie są wartościami stałymi i niezachwianymi, a tak zwany postęp nie zawsze dokonuje się w służbie rozumu.
Za pomocą paradoksów dowodzi niesprawiedliwości praw mających znieść niesprawiedliwość, a jako przyczynę takiego stanu wskazuje autora praw, człowieka, który będąc istotą skończoną i ograniczoną, bezskutecznie usiłuje stworzyć namiastkę doskonałości.
Wszystkie te myśli bez wysiłku wygłasza nieznany księżulo, przeglądając woluminy w księgarni lub pochylając się nad szklanicą wina w gospodzie i spoglądając niekiedy pożądliwym okiem ku Kasi koronczarce, która zeszła na złą drogę, o ile kiedykolwiek poczuła kształtną stópką dotyk drogi właściwej.

Hieronim Coignard, który, poniekąd słusznie, wyzywa Sokratesa od sofistów, niekiedy sam ochoczo ucieka się do sofistyki, choć czyni to dalece subtelniej, doskonale niemalże, przez co jego rzeczywiste poglądy wciąż czytelnikowi umykają, czyniąc tytuł dzieła genialnym żartem. W ten sposób powieść France'a staje się nieustanną zabawą w kotka i myszkę, do tego napisaną w stylu wysmakowanym, niedoścignionym. Przeczytałem ją bodajże już po raz trzeci, za każdym razem doszukując się w niej innych intencji autora i prawdopodobnie za każdym razem rozkosznie błądząc.

Wyjątkowa pozycja (choć nie tak, jak "zaprzęg Priapa"),pod luźnym płaszczem powieści skrywająca traktat filozoficzno-społeczny. Znany nam z "Gospody pod Królową Gęsią Nóżką" ksiądz Coignard hojnie rozdaje tu perły swojego kpiącego stoicyzmu, a czyni to z niepowtarzalnym wdziękiem i w wyjątkowo oględnych słowach. Z pewnością nie przeszkadza mu w tym autor przekładu...

więcej Pokaż mimo to

avatar
329
203

Na półkach: , ,

Gruntowna i przewrotna krytyka człowieka i jego działalności, opartej na bezrefleksyjnie przyjętych "prawdach". France daje popis erudycji, poczucia humoru oraz przenikliwości, od czasu do czasu mrużąc do czytelnika oko, z pełną świadomością, że ledwie kilku innych twórców, a może i żaden, jest w stanie się z nim równać. Jedynym minusem lektury okazało się moje przekonanie, iż jeszcze nie w pełni jestem w stanie ją docenić i zrozumieć. Można to jednak również uznać za plus - za jakiś czas na pewno do niej wrócę.

Gruntowna i przewrotna krytyka człowieka i jego działalności, opartej na bezrefleksyjnie przyjętych "prawdach". France daje popis erudycji, poczucia humoru oraz przenikliwości, od czasu do czasu mrużąc do czytelnika oko, z pełną świadomością, że ledwie kilku innych twórców, a może i żaden, jest w stanie się z nim równać. Jedynym minusem lektury okazało się moje przekonanie,...

więcej Pokaż mimo to

Książka na półkach

  • Chcę przeczytać
    33
  • Przeczytane
    32
  • Posiadam
    10
  • Ulubione
    3
  • Francuscy nobliści
    1
  • Wolne lektury
    1
  • ● ~ Klasyka
    1
  • Chcę w prezencie
    1
  • E-booki domowe
    1
  • 2021
    1

Cytaty

Więcej
Anatole France Poglądy księdza Hieronima Coignarda Zobacz więcej
Anatole France Poglądy księdza Hieronima Coignarda Zobacz więcej
Więcej

Podobne książki

Przeczytaj także