Powrót Czerwonego Smoka

Tłumaczenie: Maciejka Mazan
Cykl: Kroniki Imaginarium Geographica (tom 2)
Wydawnictwo: Nasza Księgarnia
Chronicles of the Imaginarium Geographica: The Search for the Red Dragon

Już dziewięć lat minęło od wielkiej przygody Johna, Jacka i Charlesa w Archipelagu Snów i od mianowania ich Opiekunami Imaginarium Geographica. Teraz znowu spotykają się, by rozwiązać zagadkę porwań dzieci, a za wskazówkę mają tylko tajemniczą wiadomość, przyniesioną przez dziwną dziewczynkę ze sztucznymi skrzydłami: "Krucjata się rozpoczęła". Co gorsza, okazuje się, że znikły także wszystkie legendarne Smocze Statki.

Jedyną szansą na uratowanie świata przed skutkami planu uknutego setki lat temu jest odszukanie ostatniego Smoczego Statku - "Czerwonego Smoka" – podczas zapierającej dech w piersiach podróży, która zaprowadzi Opiekunów z Ogrodów Kensingtońskich sir Jamesa Barriego do Podziemia, siedziby mitycznych Tytanów.

"Misternie skonstruowana historia fantasy… Hołd złożony wielkiej literaturze, legendom o Arturze i mitologii, wspaniała saga z interesującymi bohaterami i wartką akcją".
"Voya"

"Dla tych, którzy kochają mapy, wyprawy, najbardziej wzniosłe chwile życia albo po prostu historie o smokach i czarnych charakterach".
"Chicago Tribune"

źródło opisu: [Nasza Księgarnia, 2008]

Mandriell | 2013-01-30
Przeczytana: 30 stycznia 2013

ZAGUBIENI CHŁOPCY.

Czerwona okładka, na dole dobrze mi już znana mapka tytułowa, a znad niej dumnie zerka na mnie smoczy statek. Tak! To nic innego, jak druga część Kronik Imaginarium Geographica, zatytułowana „Powrót Czerwonego Smoka”. Po dziewięciu latach od przygód opisanych w „Tu żyją smoki”, John, Charles i Jack ponownie łączą swe siły, by rozwiązać zagadkę zniknięć tysięcy dzieci, zarówno z naszego świata, jak i z Archipelagu Snów.

Pisząc o twórczości Jamesa A. Owena nie sposób nie pokusić się o porównanie go z ostatnio coraz bardziej popularnym Polskim autorem – Jakubem Ćwiekiem. Jeden i drugi jako swój znak rozpoznawczy stosują grę z czytelnikiem, w której to naszym zadaniem jest wyłapać jak najwięcej nawiązań do (pop)kultury. W kolejnej książce Owena, tych nawiązań jest znacznie więcej, niż w pierwszym tomie sagi o Archipelagu Snów. Nieskrywany podziw budzi u mnie umiejętność inteligentnego łączenia nawiązań, wywołujących raz po raz nie tylko – jak to w przypadku Ćwieka...

Lenalee | 2010-09-30
Przeczytana: 30 września 2010

Ta część jest niestety trochę słabsza od pierwszej. Nie mogłam się na niej skupić, pewne fragmenty czytałam kilka razy, bo nic do mnie nie docierało. Umykały mi pewne sprawy, przez co nie byłam w stanie się wciągnąć i dlatego uważam tę książkę za średnią. Nie poczułam tej magii, dlatego czytałam tę książkę dosyć beznamiętnie. Jednak było wiele ciekawych momentów i zaskakujących sytuacji. Nowi bohaterowie, z których szczególnie polubiłam Dedala i Piotrusia Pana. Oczywiście zabiorę się za dalsze części, a to tylko dlatego, że nie lubię zostawiać niedokończonych serii, ponieważ zawsze ciekawa jestem, jak ta cała historia się zakończy.

Kyou | 2012-08-08
Przeczytana: 08 sierpnia 2012

Jedyną szansą na uratowanie świata przed skutkami planu uknutego setki lat temu jest odszukanie ostatniego Smoczego Statku - "Czerwonego Smoka" -...

Kaena | 2014-05-07
Przeczytana: 07 maja 2014

ACH, GDZIE TE SMOKI?

Po dziewięciu latach Jack, John i Chrles ponownie się spotykają, a to za sprawą tajemniczych snów, które nawiedzają każdego z nich. Zaraz potem, na skrzydłach zrobionych przez Dedala, przybywa do nich dziewczynka z pewną wiadomością. Oznajmia im, że poszukuje Opiekuna Imaginarium Geographica. Nie chodzi jej jednak o Johna, lecz o Jamiego – poprzedniego Principia Imaginarium, który nie chciał brać na siebie tak wielkiej odpowiedzialności i zrezygnował z powierzonej mu funkcji.
Początek drugiego „Powrotu Czerwonego Smoka” jest dość nużący. Bardzo wiele czasu bohaterowie wspominają przygody, jakie ich spotkały dziewięć lat temu podczas pobytu na Archipelagu Snów. Jeżeli więc sięgnęłoby się po ten tom długo po przeczytania „Tu żyją smoki”, to jak najbardziej tego rodzaju powtórki miałyby rację bytu. Ja natomiast, czytając jeden tom po drugim, miałam wrażenie, że cały ten wstęp jest kompletnie niepotrzebny i tylko wstrzymuje akcję w książce.
Kiedy się już...

Maciej | 2017-03-13
Na półkach: Przygodowe, Przeczytane
Przeczytana: 13 marca 2017

Cóż, jak dla mnie książka nie porywa, coś się tam kręci przenosi nas w świat fantastyki, który jest równoległy do naszego ale nie ma tego czegoś co by nie pozwalało odejść od książki. Dla mnie plusem jest to, że trzeba tą serię czytać chronologicznie aby wiedzieć skąd się wzięli bohaterowie. Smoki w tej części nie wiele występują a to dla tego tytułu przede wszystkim sięgnąłem po tą serię, no cóż nie można mieć wszystkiego.

Madzioszka | 2017-03-05
Przeczytana: 05 marca 2017

Czytałam opinię, że ta część jest słabsza od pierwszej. Nie godzę się. Historia wprawdzie dość pomieszana ale czyta się przyjemnie.

Gdybym miała komu, chętnie bym ją przeczytała. Zdaje się idealna na miłe przedwieczory w cieple i z kakao. Szkoda, że nie mam młodszego rodzeństwa, ale cóż, może kiedyś, siostrzeńcowi, bratankowi, synowi... może...

Kyouri | 2011-10-09
Przeczytana: 2008 rok

Drugi tom cyklu "Kroniki Imaginarium Geographica". Trochę słabszy od pierwszego, choć motyw Piotrusia Pana bardzo mi się podobał. Sięgnę zapewne i do kolejnych tomów, mając nadzieję, że tendencja poziomu nie będzie spadkowa.

Podobała mi się zresztą jak wszystkie książki z tej serii.

Warto przeczytać.

AnAvengingAngel | 2013-02-10
Przeczytana: 2012 rok

Opinia zaznaczona jako spoiler. Pokaż ją.

Bardzo lubię każdą część tej serii.