Tu żyją smoki

Tłumaczenie: Maciejka Mazan
Cykl: Kroniki Imaginarium Geographica (tom 1)
Wydawnictwo: Nasza Księgarnia
Chronicles of the Imaginarium Geographica: Here, There Be Dragons

Pierwszy tom znakomitej opowieści fantastycznej. Światu ludzi i Archipelagowi Snów zagraża niebezpieczeństwo. Czy opiekunom Imaginarium Geographica – atlasu ziem istniejących w mitach, legendach i bajkach – uda się pokonać mroczne siły? "Akcja »Tu żyją smoki« zaczyna się w Londynie w czasie I wojny światowej. Znana sceneria szybko zmienia się w fantastyczny świat mitów i magii, w którym...

Pierwszy tom znakomitej opowieści fantastycznej.

"Akcja »Tu żyją smoki« zaczyna się w Londynie w czasie I wojny światowej. Znana sceneria szybko zmienia się w fantastyczny świat mitów i magii, w którym mówiące zwierzęta prowadzą samochody z silnikami parowymi, Zielony Rycerz strzeże szczątków podupadłego królestwa, a legendarny twórca map mieszka w Wieży Czasu… W Archipelagu Snów żywe Smocze Statki przenoszą bohaterów – a wraz z nimi czytelników – w krainy tak zdumiewające, że pragniemy, by ten sen nigdy się nie skończył".

Kai Meyer, autor serii "Siedem pieczęci"

"Czy jest ktoś, kto nie bawił się dobrze podczas lektury »Tu żyją smoki«? Jeśli taka osoba istnieje, ja jej nie spotkałem, a gdybym spotkał, wątpię, czy bym ją polubił".

Orson Scott Card, autor "Gry Endera"

źródło opisu: [Nasza Księgarnia, 2008]

Mandriell | 2012-06-28
Przeczytana: 28 czerwca 2012

ARCHIPELAG OSOBLIWOŚCI

Najpierw bliska mi osoba pokazała mi okładkę na ekranie mojego laptopa. Poczułem coś jakby przyjemne mrowienie w mojej wygłodniałej wyobraźni. Jakiś czas później ta sama osoba zaprowadziła mnie na dział fantastyki znanej sieci sklepów z książkami, i pokazała mi już nie tylko okładkę, ale całą książkę. Znów to przyjemne mrowienie. Niestety, smoki musiały być cierpliwe. Podobnie jak i ja. Dopiero po kilku miesiącach smoki znalazły drogę do moich drzwi. Prędko odrzuciłem kilka innych czytanych książek, bo w końcu obietnica, że „Tu żyją smoki” zwyciężyła inne, możliwe, że ciekawe opowieści.

Wyobraźcie sobie, że wszystkie mity, legendy, postaci fikcyjne i baśniowe znajdują się w jednym, olbrzymim świecie. Ten świat nosi nazwę Archipelagu Snów. Jest to miejsce, które współegzystuje z naszym światem, a wydarzenia w naszym mają odzwierciedlenie w Archipelagu i odwrotnie. Owa alternatywna rzeczywistość, o której istnieniu pisywali na przestrzeni wieków rozmaici...

Lenalee | 2010-09-17
Przeczytana: 16 września 2010

Zabrałam się za tę książkę bardzo ochoczo, po przeczytaniu pozytywnej opinii na jednym z blogów recenzenckich. Moją ciekawość spotęgowało dodatkowo to, iż od dawna miałam tę książkę, jak i pozostałe części, na oku. Przyznam szczerze, że początek nie kleił mi się. Owszem, czytałam, dosyć wciągając się w tę historię, jednak jakby nie docierały do mnie wydarzenia, które wówczas się działy. Potem naprawdę się wciągnęłam. Czytałam tę książkę na przerwach w szkole i podczas jazdy autobusem do szkoły oraz do domu. To były najfajniejsze momenty od dłuższego czasu, bo nie mam w ogóle czasu na czytanie książek. Wciągnęłam się maksymalnie, ciężko było mi się od tej lektury oderwać.

Świat w tej książce jest bardzo ciekawie przedstawiony, wiele tajemnic, niesamowitych zagadek, miejsca, które zachwycają opisami i rzeczami, które się na nich znajdują. Bardzo ciekawe postaci, jedne od razu zdobyły moją sympatię, inne nienawiść bądź niechęć. Akcja może nie wydawać się wybitnie porywająca, jednak...

8_oclock | 2014-05-16
Na półkach: Przeczytane, 2013
Przeczytana: 06 marca 2013

Znakomita, bogata opowieść fantastyczna. Nie wszystkie tomy nie zostały wydane po polsku.
Dodam, że zawiera wiele nawiązań do postaci pisarzy angielskich i grup literackich (Oxford), które ożywają w książce.

Kyou | 2012-08-03
Przeczytana: 03 sierpnia 2012

Pierwszy tom znakomitej opowieści fantastycznej. Światu ludzi i Archipelagowi Snów zagraża niebezpieczeństwo. Czy opiekunom Imaginarium Geographica atlasu ziem istniejących w mitach, legendach i bajkach uda się pokonać mroczne siły Akcja Tu żyją smoki zaczyna się w Londynie w czasie I wojny światowej. Znana sceneria szybko zmienia się w fantastyczny świat mitów i magii, w którym mówiące zwierzęta prowadzą samochody z silnikami parowymi, Zielony Rycerz strzeże szczątków podupadłego królestwa, a legendarny twórca map mieszka w Wieży Czasu W Archipelagu Snów żywe Smocze

Świetna książka. Pełna przygód i niebezpieczeństw. Idealna na wakacje.

Winky | 2013-07-07

Opinia zaznaczona jako spoiler. Pokaż ją.

Cóż, historia ma spory potencjał, jednak to, co go całkowicie marnuje, to koszmarnie pobieżne potraktowanie głównych bohaterów. Nie wyróżniają się absolutnie niczym, przez całą książkę myliłam ich ze sobą, a jest to minusem tym bardziej, że na końcu okazują się być Tolkienem, Lewisem i ich przyjacielem. Chędożony Tolkien i Lewis! A cała trójka jest tak nudna, blada i tekturowa, że na podstawie tej książki nie mogę o każdym z osobna powiedzieć absolutnie nic. Dodatkowo, na tyle, na ile znam biografię Lewisa, jego postać nie wydaje mi się zbyt wiernie odwzorowana.
Niemniej, dzieci, do których ta powieść jest skierowana, zapewne będą się dobrze bawić przy lekturze.

Rachel3 | 2015-07-03

Muszę przyznać, że czuję się rozczarowana. Wielokrotnie widywałam tę serię wyeksponowaną na półce w bibliotece, natykałam się na nią w księgarniach i w necie... Wyrobiło się u mnie poczucie, że jest to pozycja dość popularna, a więc zapewne i ciekawa, oryginalna. Niestety, przez całą lekturę pierwszego tomu towarzyszyło mi okropne poczucie wtórności.

Wszystko, co autor wykorzystał, gdzieś już było - nawet motyw drugiego świata obok naszego, takiego "wymiaru wyobraźni". Postacie zupełnie nie pogłębione, wręcz płytkie jak kałuża na pustyni - ot, znamy ich imiona i może po jednej cesze, ale poza tym totalnie zlewają się ze sobą. Większość kwestii mogłaby należeć do dowolnego z nich i tylko dopisek po pauzie wskazuje, kto właśnie coś powiedział. Fabuła również bardzo płytka, żadnych plot-twistów, żadnych zaskoczeń. Miałam wrażenie, że autor wymyśla wszystko na bieżąco, bez planowania naprzód. A szkoda.

Czy można coś pochwalić? Język. Styl jest bardzo dobry, czyta się sprawnie i...

Ithil | 2014-06-15

Bardzo ciekawa lektura ukazująca przygody grupy studentów w fantastycznym, magicznym świecie- oraz ratujących go od złego, oczywiście ;)
Z początku nie byłam pewna, czy mi się podoba czy też sztampa jest w niej ZBYT przytłaczająca ale zaskakujące zakończenie (mi niestety nieco zaspojlerowane) w całości powetowało tę stratę.

Suarrilk | 2014-09-03
Przeczytana: kwiecień 2008

Kupiłam książkę po okładce. Zupełnie przez przypadek, wybrawszy się na spacer z siostrą i trafiwszy do Empiku. To, zapewne, przez ów przyciągający wzrok tytuł: "Tu żyją smoki". Poza tym została oczarowana rysunkiem, przedstawiającym smoka. Takim bajkowo-komisowym i w dodatku niebieskim.

Pod okładką trochę zgrzytów, lecz czego się spodziewać po lekkiej powieści dla dzieci i młodzieży. Sam pomysł, by słynnych brytyjskich pisarzy uczynić głównymi bohaterami i wysłać ich do magicznego świata, wg mnie jest ciekawy. Niejako usprawiedliwia fakt wykorzystania odniesień do ich pomysłów, do ich twórczości - wszak jeśli założyć, że to się zdarzyło, można uznać, że ich zaintrygowało. Ale jak w ten sposób mówić o oryginalności? Jeśli chodzi o tego typu fantasy, "Kroniki Kresu" czy też "Żywe maszyny" stoją jednak na wyższym poziomie i są o wiele fajniejsze .

Izzy | 2014-09-01
Przeczytana: 31 sierpnia 2014

Gdy usłyszałam o Jamesie A. Owenie i jego powieściach, od razu wiedziałam, że muszę je zdobyć. Jednakże to pragnienie bardzo szybko zderzyło się z rzeczywistością, okazało się bowiem, że książek tych nie ma już w regularnym obiegu i zdobycie ich będzie nie lada wyzwaniem. Odwiedziłam chyba każdą internetową księgarnię, serwis Allegro stał się najprawdopodobniej najczęściej otwieraną stroną w mojej przeglądarce, jednak serii nie odnalazłam.
Przypadek sprawił, że cudem weszłam w posiadanie Kronik Imaginarium Geographica i przekonałam się, że czasami warto polubić jakąś z wyglądu bezsensowną stronę na Facebooku. Nigdy przecież nie wiadomo, co może w sobie kryć.
Tu żyją smoki, jak i każda następna część, przyciąga wzrok niezwykle piękną szatą graficzną, której czasami próżno szukać w wielu pozycjach fantastyki. Autorem jej jest sam James A. Owen, który zrobił także ilustracje do każdego rozdziału powieści, można więc rzec, że od strony graficznej pisarz przygotował książkę w każdym...

Fobos | 2014-11-01
Przeczytana: 01 listopada 2014

Pomieszanie dużej ilości fantastyki, którą w większości każdy zna.
Z jednej strony to dobrze, w końcu to książka z gatunku fantasy. Z drugiej... autor mało wymyślił od siebie. Okej, można się inspirować innymi autorami, ale... brać ich elementy do siebie? Można napisać, że nic tu nie ma nowego.