Pan Samochodzik i Templariusze

Cykl: Pan Samochodzik (tom 4)
Wydawnictwo: Oficyna Wydawnicza "Warmia"
1 330

Seria książek opisująca przygody Tomasza historyka sztuki, tropiciela przemytników i złodziei skarbów narodowych. Nazwano go Panem Samochodzikiem w związku z wehikułem, którym jeździł. Otrzymał go w spadku po wuju, który zbudował śmieszną karoserię, kryjącą wspaniały silnik Ferrari 410 i wyposażył tę śmieszną konstrukcję w wiele ciekawych i pożytecznych wynalazków własnego pomysłu. Panu Tomaszowi w rozwiązywaniu zagadek pomagają przyjaciele harcerze. Książki Nienackiego należą do tych, które czyta się z zapartym tchem. Ponadto wyrabiają ogromny szacunek dla zabytków i historii polskiej.

źródło opisu: Opis z okładki

Arnika | 2019-08-25
Na półkach: Przeczytane, 2019

Uwielbiam Pana Samochodzika. Co tu dużo mówić, powieści o jego przygodach mają po prostu w sobie "to coś". Zagadka historyczna, niesamowity mazurski klimat, wehikuł-amfibia... Pan Samochodzik jest naprawdę świetny, to trochę nasz polski Indiana Jones ;)

Część o templariuszach lubię chyba najbardziej ze wszystkich. Czytałam ją już chyba za cztery razy, a mimo to przy kilku końcowych rozdziałach zawsze wstrzymuję oddech i zaczynam przewracać kartki coraz szybciej i szybciej. I za to właśnie tak kocham tę powieść - nigdy nie zawodzi, zawsze dostarcza mi pełno emocji.

Tym razem udajemy się z panem Tomaszem, zwanym Samochodzikiem (z powodu niezwykłego pojazdu, jakim się porusza) oraz grupką trzech harcerzy na poszukiwania skarbu templariuszy, który, zgodnie z najnowszymi wieściami, został ukryty gdzieś w Polsce. Co więcej, meandry historii spowodowały, że szukać należy nie na terenach należących niegdyś do zakonu templariuszy, lecz na ziemiach zajętych swego czasu przez Krzyżaków....

mosk | 2019-08-18
Przeczytana: 17 lipca 2019

śmiesznie się czyta takie naiwne opowiastki... i te wszystkie kobiety, któe ni to kochają się w panu Tomaszu, ni to go nienawidzą :)

Hubert | 2019-03-12
Przeczytana: 12 marca 2019

Pomimo początkowych oporów, nawet mi się spodobało. Emocjonująca, pełna zwrotów akcji, a zarazem umiejąca być mroczną i trzymającą tajemnicy. Plusem też odbrobina humoru (przy "panu Konfiturku" rechotałem jak głupi, co mi się rzadko zdarza). Co nie zmienia faktu, że styl archaiczny, część rzeczy przewidywalna (chodzi mi m.in. o tożsamość Malinowskiego), a bohaterowie to idioci, którzy w różnych proporcjach mieszają niedomyślność, nieodpowiedzialność i ogromne zaufanie z głupotę innych bohaterów (zresztą dość słuszne zaufanie, bo większość jest tyle głupia, że łyknie każdą bzdurę).

Wierzę, że w czasach powstania tej książki była WIELKA. Dziś pokochać ją bezwarunkowo mogą tylko ludzie, którzy w czasach jej powstania byli młodzi. Cała reszta jednak może zaryzykować, książka ma wciąż trochę do zaoferowania.

Gerard Waldowski | 2019-01-28
Przeczytana: 26 stycznia 2019

190126 audio G8.
Duża dawka historii podanej w przystępnej formie. Więcej humoru niż w "Wyspie złoczyńców". Z pozoru schemat nieco podobny - np. dwie rywalizujące kobiety. Mimo iż zgadłem na początku kto jest tajemniczym czarnym bohaterem, nie zakłóciło mi to czerpania przyjemności z słuchania. Dość mocno mnie wciągnęło i byłem ciekaw dalszego rozwoju wypadków. Sięgnę po kolejną część. PS. Śmieszyło mnie nieco określenie "Latarka elektryczna" - "latarka" to "latarka".

drache | 2018-12-10
Przeczytana: 02 listopada 2018

ta ksiazka to była bardzo ciekawa i pelna emocji, jak zresztą wszystkie książki o Tomaszu zwanym Samochodzikiem. Jak zawsze pan Samochodzik i jego trzej przyjaciele : tell ,Wiewiórka i Sokole Oko, będą przeżywali ciekawe i pełne niebezpieczeństw przygody. Książka którą czytałem kilka razy.

Radosław Kępys | 2018-11-26
Na półkach: Przeczytane, Posiadam, Serie
Przeczytana: 2018 rok

Chyba jedna z najbardziej znanych opowieści o Panu Samochodziku. To też kolejna z książek cyklu, gdzie pojawiają się tak charakterystycznie i humorystycznie przedstawione postacie. Jak zwykle, historia miesza się z ciekawą fabułą, a na końcu i tak robi się trochę groźnie - kradzieże, próba morderstwa i w końcu skarby! Za to wszyscy lubimy tę serię!

daga_09 | 2018-11-21

Uwielbiana przeze mnie książka. Bardzo chętnie do niej wrócę.

LadyEssex | 2018-09-30
Przeczytana: 11 czerwca 2006

Moja ulubiona część! Cudowna książka, do której wielokrotnie wracałam myślami. Przepełniona przygodami, historią, z nutką patriotyzmu. To od niej zaczęła się moja przygoda z książkami, gdy byłam dzieckiem. Moje wrota do drugiego świata.

Trzrl | 2018-09-18

Świetnie się bawiłem czytając tę pozycję.
Polecam gorąco każdemu chętnemu :D

Hanna55 | 2018-08-29
Przeczytana: sierpień 2018

Książka podobała mi się. Fabuła powieści w miarę fajna. Postacie historii są ciekawie i naturalnie zaaranżowane. Szkoda tylko, że tak mało wiemy o chłopcach. W ciągu całej akcji widzimy tylko jedną scenę, z samymi uczniami, gdzie uwaga koncentruje się tylko na nich! Książka nie jest aż tak naiwna jak myślałam gdy sięgałam po lekturę… Niestety zakończenie powieści nie należało do najlepszych, wielki szum o całej historii skarbów ale mały bum, czyli samo rozwiązanie. Fajna jest także pora roku w jakiej obsadzona jest książka. Trochę śmiesznych scen, które wnoszą wiele do całości powieści. Czytało się lekko i przyjemnie, bez dłużyzn. W sam raz na letnie wakacyjne wieczory. Nimo iż książka była pisana w czasach prlu , to jest to mało odczuwalne. Dla ludzi którzy żyli i znają dobrze czasy prlu będzie to świetna podróż po starych niezbyt ciekawych , komunistycznych czasach dzieciństwa.
Książkę polecam nie tylko sentymentalnych dorosłym ale przede wszystkim dzieciom i młodzieży.`