Pan Samochodzik i niesamowity dwór

Cykl: Pan Samochodzik i (tom 5)
Wydawnictwo: Oficyna Wydawnicza "Warmia"
7,27 (2273 ocen i 88 opinii)

Inne wydania

Dyrektor Jan Marczak, zwierzchnik pana Tomasza, zleca mu wyjazd do Janówki, aby zinwentaryzował zbiory antykwariusza Joachima Czerskiego, które po jego śmierci przeszły wraz z tamtejszym dziewiętnastowiecznym dworkiem na własność państwa, a także zorganizował tam muzeum i objął w nim stanowisko kustosza. Usiłując zgłębić tajemnicę dworku pan Tomasz musi zmierzyć się z Waldemarem Baturą, dawnym kolegą ze studiów, handlarzem antyków. Odkrycie, że dwór w Janówce był siedzibą loży masońskiej, której wyposażenie zachowało się w tajnej komnacie pod salą balową, jest dobrym otwarciem działalności muzeum we wspomnianym dworku.

źródło opisu: http://www.wydawnictwo-warmia.pl/Pan%20Samochodzik/PS%200%20-%205.html

Sklep

Podziemny labirynt
James Rollins

6,34 (56 ocen i opinii)
Gdzie wypożyczyć?
Znajdź książkę w najbliższej bibliotece MAK+

Powiem szczerze. Po raz trzeci czytam o przygodach Pana Samochodzika i po raz trzeci jestem pełen uznania dla głębi wyobraźni i poziomu inteligencji, prezentowanej przez pana Zbigniewa. Autor znów odsłania przed nami świat pełen przygód, tajemnic i duchów. Znów trzyma czytelnika w niepewności, co stanie się na stronie następnej.
Może troszkę opowiem o akcji. Pan Samochodzik zostaje kustoszem w strarym dworze w Janówce. W dworze który ma przeszłość pełną tajemnic, co sprawia że on i jego podwładni pan Bigos i panna Wierzchoń, nie mogą czuć się bezpiecznie. Pan Tomasz jako kustosz prowadzi inwentaryzację książek, cennych przedmiotów i mebli, stara się dbać o organizację pracy, ale z kiepskim skutkiem. W dworze straszy i dzieją się rzeczy niesamowite, bo nie można ich wyjaśnić w sposób racjonalny. Więcej o treści już nie będę pisał, gdyż chcę by była dla was niespodzianką.
Jeśli chodzi o bohaterów, to bardzo ciekawy był Jaś Bigos. Często popadał w letarg, nawet gdy my byliśmy...

boziaczek | 2013-06-04

Całą serię przygód Pana Samochodzika przeczytałam w podstawówce. A właściwie ją pochłonęłam:) Świetna akcja, kryminalne zagadki, sympatyczni bohaterowie, humor, to wszystko sprawiło, że pamiętam tą serię do dziś i na pewno do niej wrócę:)
Polecam każdemu czytelnikowi, i temu dużemu i małemu:)

713 | 2015-06-14
Na półkach: WYBRANE, Przeczytane

Mój ulubiony "samochodzik". Moja młodość (ponieważ nadal jestem młody, także moja teraźniejszość). Magia tajemnicy starego pałacu. Proste i niemożliwe do podrobienia. Czterdziestka stuka a człowiek wciąż, za panem Tomaszem, wsiada i goni przygodę.
Bigos. Nie potrawa, postać - lekka, symboliczna. Panna Wierzchoń egzaltowana, ale w porzo babka. Batura nieprawy. Łezka się kręci. Obejrzeć pałac w Kozłówce, gdzie kręcono Dwór, mknąłem PKS-em, lat mając czternaście może. Nie żałuję spotkań z wyniosłym Tomaszem. Żadnej z tajemnic. A ta, która czeka na Was w tej książce, jest jedną z najlepszych.

Pinacolada | 2015-02-18
Na półkach: Audiobook, Przeczytane, Ulubione

Bardzo podobała mi się historia pana Tomasza w niesamowitym dworze. Wstyd się przyznać, ale jest to moje pierwsze spotkanie z przygodami "Pana Samochodzika". Świetna książka, rozbudziła moją ciekawość i zamierzam sięgnąć po więcej historii napisanych przez pana Z. Nienackiego. Wszystkim serdecznie polecam niesamowite przygody detektywa historycznego - amatora :)

| 2014-11-22

Prawie każdy pożeracz polskich książek, "gdzieś tam" "coś tam" o Nim słyszał. Może połowa "coś tam kojarzy". Dobre 30% polskich czytelników, choć raz przeczytało jedną z przygód "Pana Samochodzika". Jakieś 17 do 18% wie (lub jest prawie pewna), że na imię miał Tomasz. I śmieszny samochód taki, amfibię. Co pływał.
Nikt już dzisiejszym gimnazjalistom nie wytłumaczy, że kiedyś nie było, jak teraz, na zawołanie, premiery książkowe z całego świata. Ale był "Pan Samochodzik". Nasz. Zatwierdzony. A ciekawy - nie mniej wcale.
I nikt mnie nie przekona, że zagadki "Pana Tomasza" są gorsze niż te od Dana Brown'a z "Kodu Leonarda ...". A dla mnie, osobiście, dużo lepsze ....
Ale to pewnie osobisty sentyment. Życzę obecnym nastolatkom takich przygód, jak ja przeżyłem, czytając "samochodziki'. A "Niesamowity Dwór" jest jednym z najlepszych.

Mam sentyment do całej serii "Pana Samochodzika" chociaż nie czytałam wszystkich części, gdyż nie mogę nigdzie dostać. I są to książki dla dzieci, a ja jestem już dość duża to i tak lubię wracać do tych książek. Przywołują smak dzieciństwa, a przygody pana Tomasza przenoszą w bardzo fajny świat. Uwielbiam się przy nich odprężać :)

Moja ulubiona część z tej serii. Uwielbiam klimaty starych domów (dworów)i takich zagadek. Batura był godnym przeciwnikiem, ale pan Tomasz jak zwykle poradził sobie śpiewająco. Za to Bigos został moim ulubionym potarganym bohaterem pogrążającym się w letargu.
Najlepszy thriller mojego dzieciństwa :)

| 2015-02-14
Na półkach: Wybrane, Przeczytane
Optymista | 2014-09-07
Przeczytana: 14 września 2014

Pan Samochodzik po śmierci antykwariusza - właściciela starego dworu - obejmuje tam posadę kierownika i kustosza muzeum. Jako szef dwójki młodych absolwentów historii sztuki musi nie tylko przeprowadzić inwentaryzację, ale też zmierzyć się z tajemniczymi duchami. Czy uda mu się odkryć skrywane przez dwór tajemnice, które zabrał do grobu antykwariusz?

Niesamowity dwór w wydaniu Literatury ma przepiękna oprawę graficzną. Fioletowy, żółty i czarny kolor tworzą razem mieszankę sprawiająca, że ta powieść detektywistyczna staje się bardzo tajemnicza i intrygująca. Taka oczywiście jest, ale wydawnictwo stworzyło coś przepięknego. Wciąż nie mogę oderwać wzroku.

Dzięki książką Dana Browna (Inferno, Zaginiony symbol) wiemy co nieco na temat masonów. Ale czy ktoś wiedział, że nazywali się równie wolnomularzami. Czy wiedzieliśmy jakie osobistości należały do tej grupy? Zbigniew Nienacki potrafi przedstawić nam historię masonów tak samo ciekawie, jak Brown.

Tę pozycję czytałem już chyba...

ira | 2014-04-26
Na półkach: Przeczytane, Posiadam, 2014
Przeczytana: 1992 rok

Zaczytywałam się za młodu w opowieściach o Panu Samochodziku, i do dzisiaj z przyjemnością wracam do tych, które stoją na półce.
"Niesamowity dwór" zawsze należał do moich ulubionych, i choć dzisiaj trochę mi się otwiera nóż w kieszeni na myśl, że to jedyna kobieta w gronie szanownych muzealników przyrządza codziennie rano jajecznicę i organizuje posiłki, nadal z radością odkrywam z panem Tomaszem sekrety masońskiej loży. :)