Pan Samochodzik i niesamowity dwór

Autor:
Cykl: Pan Samochodzik i (tom 5)
typ
papier
7,26 (2238 ocen i 84 opinie)

Opis książki

Dyrektor Jan Marczak, zwierzchnik pana Tomasza, zleca mu wyjazd do Janówki, aby zinwentaryzował zbiory antykwariusza Joachima Czerskiego, które po jego śmierci przeszły wraz z tamtejszym dziewiętnastowiecznym dworkiem na własność państwa, a także zorganizował tam muzeum i objął w nim stanowisko kustosza. Usiłując zgłębić tajemnicę dworku pan Tomasz musi zmierzyć się z Waldemarem Baturą, dawnym kolegą ze studiów, handlarzem antyków. Odkrycie, że dwór w Janówce był siedzibą loży masońskiej, której wyposażenie zachowało się w tajnej komnacie pod salą balową, jest dobrym otwarciem działalności muzeum we wspomnianym dworku.

źródło opisu: http://www.wydawnictwo-warmia.pl/Pan%20Samochodzik/PS%200%20-%205.html

Gdzie kupić?
Sklep
Format
Cena

Inne wydania

Polecamy

Gdzie wypożyczyć?
Znajdź książkę w najbliższej bibliotece MAK+
Opinie czytelników
boziaczek | 2013-06-04

Całą serię przygód Pana Samochodzika przeczytałam w podstawówce. A właściwie ją pochłonęłam:) Świetna akcja, kryminalne zagadki, sympatyczni bohaterowie, humor, to wszystko sprawiło, że pamiętam tą serię do dziś i na pewno do niej wrócę:)
Polecam każdemu czytelnikowi, i temu dużemu i małemu:)

Pinacolada | 2015-02-18
Na półkach: Audiobook, Przeczytane, Ulubione

Bardzo podobała mi się historia pana Tomasza w niesamowitym dworze. Wstyd się przyznać, ale jest to moje pierwsze spotkanie z przygodami "Pana Samochodzika". Świetna książka, rozbudziła moją ciekawość i zamierzam sięgnąć po więcej historii napisanych przez pana Z. Nienackiego. Wszystkim serdecznie polecam niesamowite przygody detektywa historycznego - amatora :)

| 2014-11-22

Prawie każdy pożeracz polskich książek, "gdzieś tam" "coś tam" o Nim słyszał. Może połowa "coś tam kojarzy". Dobre 30% polskich czytelników, choć raz przeczytało jedną z przygód "Pana Samochodzika". Jakieś 17 do 18% wie (lub jest prawie pewna), że na imię miał Tomasz. I śmieszny samochód taki, amfibię. Co pływał.
Nikt już dzisiejszym gimnazjalistom nie wytłumaczy, że kiedyś nie było, jak teraz, na zawołanie, premiery książkowe z całego świata. Ale był "Pan Samochodzik". Nasz. Zatwierdzony. A ciekawy - nie mniej wcale.
I nikt mnie nie przekona, że zagadki "Pana Tomasza" są gorsze niż te od Dana Brown'a z "Kodu Leonarda ...". A dla mnie, osobiście, dużo lepsze ....
Ale to pewnie osobisty sentyment. Życzę obecnym nastolatkom takich przygód, jak ja przeżyłem, czytając "samochodziki'. A "Niesamowity Dwór" jest jednym z najlepszych.

Mam sentyment do całej serii "Pana Samochodzika" chociaż nie czytałam wszystkich części, gdyż nie mogę nigdzie dostać. I są to książki dla dzieci, a ja jestem już dość duża to i tak lubię wracać do tych książek. Przywołują smak dzieciństwa, a przygody pana Tomasza przenoszą w bardzo fajny świat. Uwielbiam się przy nich odprężać :)

Moja ulubiona część z tej serii. Uwielbiam klimaty starych domów (dworów)i takich zagadek. Batura był godnym przeciwnikiem, ale pan Tomasz jak zwykle poradził sobie śpiewająco. Za to Bigos został moim ulubionym potarganym bohaterem pogrążającym się w letargu.
Najlepszy thriller mojego dzieciństwa :)

| 2015-02-14
Na półkach: Wybrane, Przeczytane
Optymista | 2014-09-07
Przeczytana: 14 września 2014

Pan Samochodzik po śmierci antykwariusza - właściciela starego dworu - obejmuje tam posadę kierownika i kustosza muzeum. Jako szef dwójki młodych absolwentów historii sztuki musi nie tylko przeprowadzić inwentaryzację, ale też zmierzyć się z tajemniczymi duchami. Czy uda mu się odkryć skrywane przez dwór tajemnice, które zabrał do grobu antykwariusz?

Niesamowity dwór w wydaniu Literatury ma przepiękna oprawę graficzną. Fioletowy, żółty i czarny kolor tworzą razem mieszankę sprawiająca, że ta powieść detektywistyczna staje się bardzo tajemnicza i intrygująca. Taka oczywiście jest, ale wydawnictwo stworzyło coś przepięknego. Wciąż nie mogę oderwać wzroku.

Dzięki książką Dana Browna (Inferno, Zaginiony symbol) wiemy co nieco na temat masonów. Ale czy ktoś wiedział, że nazywali się równie wolnomularzami. Czy wiedzieliśmy jakie osobistości należały do tej grupy? Zbigniew Nienacki potrafi przedstawić nam historię masonów tak samo ciekawie, jak Brown.

Tę pozycję czytałem już chyba...

ira | 2014-04-26
Na półkach: Przeczytane, Posiadam, 2014
Przeczytana: 1992 rok

Zaczytywałam się za młodu w opowieściach o Panu Samochodziku, i do dzisiaj z przyjemnością wracam do tych, które stoją na półce.
"Niesamowity dwór" zawsze należał do moich ulubionych, i choć dzisiaj trochę mi się otwiera nóż w kieszeni na myśl, że to jedyna kobieta w gronie szanownych muzealników przyrządza codziennie rano jajecznicę i organizuje posiłki, nadal z radością odkrywam z panem Tomaszem sekrety masońskiej loży. :)

Bellatrixx | 2013-05-25

Ojej, niegdyś uwielbiałam serię o Panu Samochodziku, a "Niesamowity Dwór" to moja ukochana i chyba najbardziej wciągająca ze wszystkich części, także jeżeli wahacie się czy po nią sięgnąć, to dłużej się nie zastanawiajcie. Zdecydowanie warto jej poświęcić trochę czasu. ;)

Jedna z wielu książek z serii o Panu Samochodziku, które przeczytałam, i jednocześnie jedna z niewielu, której tytuł zapamiętałam :)

Pobierz aplikację mobilną

Kalendarium literackie
  • Władysław Stanisław Reymont
    148. rocznica
    urodzin
    Dla mądrych jest zawsze dobry czas.
    A kiedyż będzie dla uczciwych?
    Sza, panie Trawiński, oni mają niebo, po co im dobre czasy.
  • Gene Wolfe
    84. rocznica
    urodzin
    Szczęśliwy jest człowiek, który odnajduje się w pracy - ale oczywiście szczęśliwy jest też narkoman, który znalazł litrowy słój heroiny.
  • Angela Carter
    75. rocznica
    urodzin
    I lay in our wide bed accompanied by, a sleepless companion, my dark newborn curiosity.
  • Stanisław Przybyszewski
    147. rocznica
    urodzin
    Widzisz, ja bym chciała latać, latać wysoko jak ptak, a tak biję skrzydłami o ziemię i tak tęsknię, i tak pragnę się wzbić, a skrzydła jak ołów.
  • Gustaw Le Bon
    174. rocznica
    urodzin
    Socjaliści dobrze wiedzą, że nie mogą urzeczywistnić równości w bogactwie, ale mają przynajmniej nadzieję zaprowadzić równość w biedzie
  • Rabindranath Tagore
    154. rocznica
    urodzin
    Kobieta dobrze zna słabości mężczyzny, ale zupełnie nie umie zgłębić jego siły. W istocie rzeczy mężczyzna jest taką samą zagadką dla kobiety, jak kobieta dla mężczyzny. Gdyby tak nie było, rozdział płci byłby tylko niepotrzebną stratą energii natury.
  • Adam Bahdaj
    30. rocznica
    śmierci
    Czas? Kto by przejmował się czasem. Niech sobie płynie, bo i tak nikt go nie zatrzyma.
  • Stanisław Jerzy Lec
    49. rocznica
    śmierci
    Przez życie trzeba przejść z godnym przymrużeniem oka, dając tym samym świadectwo nieznanemu stwórcy, że poznaliśmy się na kapitalnym żarcie, jaki uczynił, powołując nas na ten świat.
  • George James Frazer
    74. rocznica