Pan Samochodzik i niesamowity dwór

Cykl: Pan Samochodzik (tom 4)

Inne wydania

Dyrektor Jan Marczak, zwierzchnik pana Tomasza, zleca mu wyjazd do Janówki, aby zinwentaryzował zbiory antykwariusza Joachima Czerskiego, które po jego śmierci przeszły wraz z tamtejszym dziewiętnastowiecznym dworkiem na własność państwa, a także zorganizował tam muzeum i objął w nim stanowisko kustosza. Usiłując zgłębić tajemnicę dworku pan Tomasz musi zmierzyć się z Waldemarem Baturą, dawnym kolegą ze studiów, handlarzem antyków. Odkrycie, że dwór w Janówce był siedzibą loży masońskiej, której wyposażenie zachowało się w tajnej komnacie pod salą balową, jest dobrym otwarciem działalności muzeum we wspomnianym dworku.

źródło opisu: http://www.wydawnictwo-warmia.pl/Pan%20Samochodzik/PS%200%20-%205.html

• A między nami wspomnienia

Dziewczyna w walizce
Raphael Montes

7,24 (21 ocen i opinii)
Ktoś mnie pokocha. 12 wakacyjnych opowiadań
Cassandra Clare , Libba Bray , Lev Grossman , Veronica Roth , Stephanie Perkins , Jennifer E. Smith , Leigh Bardugo , Francesca Lia Block , Brandy Colbert , Nina LaCour

7,1 (21 ocen i opinii)

Opowieści i przypowieści
Franz Kafka

7,83 (6 ocen i opinii)
Gdzie wypożyczyć?
Znajdź książkę w najbliższej bibliotece MAK+
Aurland | 2016-02-19
Na półkach: Nienacki, Przeczytane

Powiem szczerze. Po raz trzeci czytam o przygodach Pana Samochodzika i po raz trzeci jestem pełen uznania dla głębi wyobraźni i poziomu inteligencji, prezentowanej przez pana Zbigniewa. Autor znów odsłania przed nami świat pełen przygód, tajemnic i duchów. Znów trzyma czytelnika w niepewności, co stanie się na stronie następnej.
Może troszkę opowiem o akcji. Pan Samochodzik zostaje kustoszem w strarym dworze w Janówce. W dworze który ma przeszłość pełną tajemnic, co sprawia że on i jego podwładni pan Bigos i panna Wierzchoń, nie mogą czuć się bezpiecznie. Pan Tomasz jako kustosz prowadzi inwentaryzację książek, cennych przedmiotów i mebli, stara się dbać o organizację pracy, ale z kiepskim skutkiem. W dworze straszy i dzieją się rzeczy niesamowite, bo nie można ich wyjaśnić w sposób racjonalny. Więcej o treści już nie będę pisał, gdyż chcę by była dla was niespodzianką.
Jeśli chodzi o bohaterów, to bardzo ciekawy był Jaś Bigos. Często popadał w letarg, nawet gdy my byliśmy...

Pinacolada | 2015-02-18
Na półkach: Audiobook, Przeczytane, Ulubione

Bardzo podobała mi się historia pana Tomasza w niesamowitym dworze. Wstyd się przyznać, ale jest to moje pierwsze spotkanie z przygodami "Pana Samochodzika". Świetna książka, rozbudziła moją ciekawość i zamierzam sięgnąć po więcej historii napisanych przez pana Z. Nienackiego. Wszystkim serdecznie polecam niesamowite przygody detektywa historycznego - amatora :)

boziaczek | 2013-06-04

Całą serię przygód Pana Samochodzika przeczytałam w podstawówce. A właściwie ją pochłonęłam:) Świetna akcja, kryminalne zagadki, sympatyczni bohaterowie, humor, to wszystko sprawiło, że pamiętam tą serię do dziś i na pewno do niej wrócę:)
Polecam każdemu czytelnikowi, i temu dużemu i małemu:)

joaśka | 2015-09-13
Przeczytana: 12 września 2015

Świetne antidotum na mniej lub bardziej nieudane pozycje z obszaru literatury wspólczesnej. Co więcej, w tym przypadku miałam pewnosc, że się nie zawiodę, gdyż seria z Panem Samochodzikiem była jedną z moich ulubionych w wieku młodzieńczym. Powrót zawdzięczam Czytelnikowi @713 na którego opinię się natknęłam i zareagowałam jak pies Pawłowa tzn. recenzja 713 = okrzyk Bigosa "Stówą, panie kustosz!" ;)(cytat z książki).
Opowieść, mimo upływu czasu, wcale się tak bardzo nie zestarzała. Nadal były emocje, podziw dla lekkiego pióra, subtelnego humoru i atrakcyjnie poprowadzonej akcji. I pierwszy raz błogosławiłam ubytki w pamięci, gdyż dzięki nim mogłam książkę czytać na nowo ;)

Mam sentyment do całej serii "Pana Samochodzika" chociaż nie czytałam wszystkich części, gdyż nie mogę nigdzie dostać. I są to książki dla dzieci, a ja jestem już dość duża to i tak lubię wracać do tych książek. Przywołują smak dzieciństwa, a przygody pana Tomasza przenoszą w bardzo fajny świat. Każdy powinien go poznać :)

| 2014-11-22

Prawie każdy pożeracz polskich książek, "gdzieś tam" "coś tam" o Nim słyszał. Może połowa "coś tam kojarzy". Dobre 30% polskich czytelników, choć raz przeczytało jedną z przygód "Pana Samochodzika". Jakieś 17 do 18% wie (lub jest prawie pewna), że na imię miał Tomasz. I śmieszny samochód taki, amfibię. Co pływał.
Nikt już dzisiejszym gimnazjalistom nie wytłumaczy, że kiedyś nie było, jak teraz, na zawołanie, premiery książkowe z całego świata. Ale był "Pan Samochodzik". Nasz. Zatwierdzony. A ciekawy - nie mniej wcale.
I nikt mnie nie przekona, że zagadki "Pana Tomasza" są gorsze niż te od Dana Brown'a z "Kodu Leonarda ...". A dla mnie, osobiście, dużo lepsze ....
Ale to pewnie osobisty sentyment. Życzę obecnym nastolatkom takich przygód, jak ja przeżyłem, czytając "samochodziki'. A "Niesamowity Dwór" jest jednym z najlepszych.

Moja ulubiona część z tej serii. Uwielbiam klimaty starych domów (dworów)i takich zagadek. Batura był godnym przeciwnikiem, ale pan Tomasz jak zwykle poradził sobie śpiewająco. Za to Bigos został moim ulubionym potarganym bohaterem pogrążającym się w letargu.
Najlepszy thriller mojego dzieciństwa :)

McRap1972 | 2015-08-29
Przeczytana: 29 sierpnia 2015

"Pan Samochodzik i Niesamowity Dwór" ... zapomniałem już jak dużą frajdę sprawiła mi lektura tej książki około 30 lat temu. Fajnie było znowu wrócić do lat młodości.

Pan Tomasz staje tym razem przed arcytrudnym zadaniem ... musi zorganizować muzeum, choć zupełnie się do tego nie nadaje. Ale spokojnie to tylko pozory. Jak zwykle pojawi się tu zagadka, którą tylko Pan Samochodzik może rozwiązać.

Znowu mamy sporą dawkę historii podanej w bardzo przystępny sposób. Tym razem autor zapoznaje nas z dziejami wolnomularstwa. Robi to tak, że nie nudzimy się nawet przez chwilę.

Oczywiście polecam. I młodym i starszym czytelnikom.

BeataP | 2016-03-31

Według mnie najlepsza z wszystkich części "pana Samochodzika".
Pamiętam, że czytałam przy lampce nocnej, przykryta kołdrą, w nocy, z wypiekami na twarzy.
Brrr, ale super wspomnienia.