Pan Samochodzik i niesamowity dwór

Autor:
Cykl: Pan Samochodzik i (tom 5)
typ
papier
7,26 (2247 ocen i 84 opinie)

Opis książki

Dyrektor Jan Marczak, zwierzchnik pana Tomasza, zleca mu wyjazd do Janówki, aby zinwentaryzował zbiory antykwariusza Joachima Czerskiego, które po jego śmierci przeszły wraz z tamtejszym dziewiętnastowiecznym dworkiem na własność państwa, a także zorganizował tam muzeum i objął w nim stanowisko kustosza. Usiłując zgłębić tajemnicę dworku pan Tomasz musi zmierzyć się z Waldemarem Baturą, dawnym kolegą ze studiów, handlarzem antyków. Odkrycie, że dwór w Janówce był siedzibą loży masońskiej, której wyposażenie zachowało się w tajnej komnacie pod salą balową, jest dobrym otwarciem działalności muzeum we wspomnianym dworku.

źródło opisu: http://www.wydawnictwo-warmia.pl/Pan%20Samochodzik/PS%200%20-%205.html

Gdzie kupić?
Sklep
Format
Cena

Inne wydania

Polecamy

Gdzie wypożyczyć?
Znajdź książkę w najbliższej bibliotece MAK+
Opinie czytelników
boziaczek | 2013-06-04

Całą serię przygód Pana Samochodzika przeczytałam w podstawówce. A właściwie ją pochłonęłam:) Świetna akcja, kryminalne zagadki, sympatyczni bohaterowie, humor, to wszystko sprawiło, że pamiętam tą serię do dziś i na pewno do niej wrócę:)
Polecam każdemu czytelnikowi, i temu dużemu i małemu:)

Pinacolada | 2015-02-18
Na półkach: Audiobook, Przeczytane, Ulubione

Bardzo podobała mi się historia pana Tomasza w niesamowitym dworze. Wstyd się przyznać, ale jest to moje pierwsze spotkanie z przygodami "Pana Samochodzika". Świetna książka, rozbudziła moją ciekawość i zamierzam sięgnąć po więcej historii napisanych przez pana Z. Nienackiego. Wszystkim serdecznie polecam niesamowite przygody detektywa historycznego - amatora :)

| 2014-11-22

Prawie każdy pożeracz polskich książek, "gdzieś tam" "coś tam" o Nim słyszał. Może połowa "coś tam kojarzy". Dobre 30% polskich czytelników, choć raz przeczytało jedną z przygód "Pana Samochodzika". Jakieś 17 do 18% wie (lub jest prawie pewna), że na imię miał Tomasz. I śmieszny samochód taki, amfibię. Co pływał.
Nikt już dzisiejszym gimnazjalistom nie wytłumaczy, że kiedyś nie było, jak teraz, na zawołanie, premiery książkowe z całego świata. Ale był "Pan Samochodzik". Nasz. Zatwierdzony. A ciekawy - nie mniej wcale.
I nikt mnie nie przekona, że zagadki "Pana Tomasza" są gorsze niż te od Dana Brown'a z "Kodu Leonarda ...". A dla mnie, osobiście, dużo lepsze ....
Ale to pewnie osobisty sentyment. Życzę obecnym nastolatkom takich przygód, jak ja przeżyłem, czytając "samochodziki'. A "Niesamowity Dwór" jest jednym z najlepszych.

Mam sentyment do całej serii "Pana Samochodzika" chociaż nie czytałam wszystkich części, gdyż nie mogę nigdzie dostać. I są to książki dla dzieci, a ja jestem już dość duża to i tak lubię wracać do tych książek. Przywołują smak dzieciństwa, a przygody pana Tomasza przenoszą w bardzo fajny świat. Uwielbiam się przy nich odprężać :)

Moja ulubiona część z tej serii. Uwielbiam klimaty starych domów (dworów)i takich zagadek. Batura był godnym przeciwnikiem, ale pan Tomasz jak zwykle poradził sobie śpiewająco. Za to Bigos został moim ulubionym potarganym bohaterem pogrążającym się w letargu.
Najlepszy thriller mojego dzieciństwa :)

| 2015-02-14
Na półkach: Wybrane, Przeczytane
Optymista | 2014-09-07
Przeczytana: 14 września 2014

Pan Samochodzik po śmierci antykwariusza - właściciela starego dworu - obejmuje tam posadę kierownika i kustosza muzeum. Jako szef dwójki młodych absolwentów historii sztuki musi nie tylko przeprowadzić inwentaryzację, ale też zmierzyć się z tajemniczymi duchami. Czy uda mu się odkryć skrywane przez dwór tajemnice, które zabrał do grobu antykwariusz?

Niesamowity dwór w wydaniu Literatury ma przepiękna oprawę graficzną. Fioletowy, żółty i czarny kolor tworzą razem mieszankę sprawiająca, że ta powieść detektywistyczna staje się bardzo tajemnicza i intrygująca. Taka oczywiście jest, ale wydawnictwo stworzyło coś przepięknego. Wciąż nie mogę oderwać wzroku.

Dzięki książką Dana Browna (Inferno, Zaginiony symbol) wiemy co nieco na temat masonów. Ale czy ktoś wiedział, że nazywali się równie wolnomularzami. Czy wiedzieliśmy jakie osobistości należały do tej grupy? Zbigniew Nienacki potrafi przedstawić nam historię masonów tak samo ciekawie, jak Brown.

Tę pozycję czytałem już chyba...

ira | 2014-04-26
Na półkach: Przeczytane, Posiadam, 2014
Przeczytana: 1992 rok

Zaczytywałam się za młodu w opowieściach o Panu Samochodziku, i do dzisiaj z przyjemnością wracam do tych, które stoją na półce.
"Niesamowity dwór" zawsze należał do moich ulubionych, i choć dzisiaj trochę mi się otwiera nóż w kieszeni na myśl, że to jedyna kobieta w gronie szanownych muzealników przyrządza codziennie rano jajecznicę i organizuje posiłki, nadal z radością odkrywam z panem Tomaszem sekrety masońskiej loży. :)

Bellatrixx | 2013-05-25

Ojej, niegdyś uwielbiałam serię o Panu Samochodziku, a "Niesamowity Dwór" to moja ukochana i chyba najbardziej wciągająca ze wszystkich części, także jeżeli wahacie się czy po nią sięgnąć, to dłużej się nie zastanawiajcie. Zdecydowanie warto jej poświęcić trochę czasu. ;)

Jedna z wielu książek z serii o Panu Samochodziku, które przeczytałam, i jednocześnie jedna z niewielu, której tytuł zapamiętałam :)

Bestseller drugiej Rzeczpospolitej
Miłość we śnie
Tłumaczenie snów
erotycznych wedle nauki
Skorzystaj z przedwojennego
sennika i poznaj prawdę o sobie...
i o przedwojennej Polsce.

Zaznacz - jeśli we śnie:

Kalendarium literackie
  • Sharon Bolton
    55. rocznica
    urodzin
    I czy to nie idiotyczne, czuć złość i zazdrość, że ktoś oderwał od niej jego uwagę, choć w ogóle tej uwagi nie chciała?
  • Agata Tuszyńska
    58. rocznica
    urodzin
    Bo czym jest zawiść?Rozgrzaną zazdrością.Niemożnością przebaczenia innym powodzenia i sukcesu.Spełnieni budzą niechęć,nienawiść nawet,jakby odbierali coś tym,którzy są jeszcze w drodze.Jakby nie było dość miejsca na świecie dla kilku gwiazd.Jakby istniał tylko jeden szczyt,ten,który właśnie został z... pokaż więcej
  • Harlan Ellison
    81. rocznica
  • Dashiell Hammett
    121. rocznica
    urodzin
    Nie ufam ludziom, którzy krzyczą: "Dosyć, dosyć", gdy im się nalewa. Jeżeli ktoś musi uważać, aby nie wypić za dużo, to znaczy, że kiedy wypije, nie ufa nawet samemu sobie.
  • Antoni Ferdynand Ossendowski
    139. rocznica
    urodzin
    Myślałem, że pan dąży do rewolucji, aby wstrząsnąć zmaterializowanym, mieszczańskim światem i utorować drogę dla ducha... Tak myślałem... Tymczasem pan marzy o bandytyzmie na wszechświatową skalę. To straszne!
  • Louis-Ferdinand Céline
    121. rocznica
    urodzin
    Zdecydowana większość ludzi umiera dopiero w ostatniej chwili; inni z kolei zabierają się do tego już dwadzieścia lat wcześniej, a czasami to nawet jeszcze wcześniej. I to oni właśnie są najbardziej nieszczęśliwymi ludźmi na ziemi.
  • Jamie Oliver
    40. rocznica
  • Bohdan Arct
    101. rocznica
  • Stepan Chapman
    64. rocznica
    urodzin
    Na czym to ja...? A tak, kręgielnia. Połknęłam tatę. Moje nerwy wyszły mi przez skórę.
  • Philip Kotler
    84. rocznica
  • John Barth
    85. rocznica
    urodzin
    Miałem kiedyś sen, w którym koniecznie chciałem po znać prognozę pogody na następny dzień. Zajrzałem do gazet, lecz działu z doniesieniami o pogodzie nie znalazłem na zwykłym miejscu. Włączyłem radio, lecz w wiadomościach nie było słowa o prognozie pogody. Zadzwoniłem do pogodynki akcja snu działa s... pokaż więcej
  • Lawrence M. Krauss
    61. rocznica
  • John Cheever
    103. rocznica
  • Hanna Ożogowska
    20. rocznica
    śmierci
    - Marcin, ale ja nie umiem tańczyć! - zwierzał się w chwilę potem Kostek.
    - Ja też, ale to nic trudnego: zwyczajnie stoisz i kiwasz się, a dziewczyna cię obskakuje. Potem ona stoi i kiwa się, a ty ją obskakujesz, a potem oboje kiwacie się i obskakujecie. Filozofia?...
  • Mary Virginia Carey
    21. rocznica