Zrządzenie losu

Książka jest przypisana do serii/cyklu "Kolekcja Lucy Maud Montgomery". Edytuj książkę, aby zweryfikować serię/cykl.
Wydawnictwo: Novus Orbis
Quirk of fortune
literatura piękna
Edyta

Pogodne i pełne zabawnych zdarzeń opowiadania o przygodach mieszkańców Wyspy Księcia Edwarda. Ich uczciwość i pracowitość zawsze bywają nagrodzone, a dobre uczynki wtedy, gdy spełniane są bezinteresownie. Fortuna jednak nie uśmiecha się wtedy, gdy bohaterowie tego pragną. Autorka z właściwym sobie poczuciem humoru przekonuje, że ludzie są igraszką losu, który drwi z ich planów i często ofiarowuje szczęście dopiero po latach oczekiwań.

źródło opisu: okładka

źródło okładki: https://merlin.pl/zrzadzenie-losu-lucy-maud-montgomery/1536601/

allison | 2018-12-27
Na półkach: Rok 2018, Przeczytane
Przeczytana: 25 grudnia 2018

"Zrządzenie losu" to mało znany zbiór opowiadań L.M. Montgomery, autorki słynnego cyklu o Ani z Zielonego Wzgórza.

Bohaterami utworów są mieszkańcy Wyspy Księcia Edwarda, kobiety i mężczyźni w różnym wieku, pochodzący z różnych środowisk, o zróżnicowanym statusie społecznym. Przeżywają oni sercowe problemy, muszą dokonywać trudnych wyborów, nieraz życie im nie sprzyja, ale ostatecznie całość ma wymowę optymistyczną.
Niektóre opowiadania owiane są smutkiem i bardzo wzruszają (np. historia Starej Pani, którą uważam za najlepszy tekst zbioru), inne mają satyryczny rys i są przepełnione subtelnym poczuciem humoru.

Przeczytałam tę książkę z wielką przyjemnością. Mimo iż jest ona ciepła, pogodna, ujmująca i podnosząca na duchu, nie ma w niej miejsca na banał, tak bardzo powszechny chociażby w naszej rodzimej współczesnej prozie, która nieraz aż ocieka od cukru, lukru i sztucznych dialogów.

Polecam nie tylko miłośnikom klasyki i twórczości pani Montgomery. Naprawdę warto znaleźć...

Naddia | 2015-09-22
Przeczytana: 21 września 2015

Moje ulubione opowiadania to:
1. "Stara Pani Lloyd" - to najbardziej urocza i wzruszająca opowieść ze wszystkich :D
2. "Jedwabna sukienka ciotki Caroline"
3. "Bunt Mary Isabel"
4. " Zaloty do Bessy"

Maria Tarczyńska | 2018-08-23
Przeczytana: 08 kwietnia 2018

Zbiór opowiadań typowych dla Pani Monthomery. Dobra lektura na letnie i jesienne wieczory.

Maleństwo | 2018-11-20
Przeczytana: 20 listopada 2018