Maud z Wyspy Księcia Edwarda: Biografia L. M. Montgomery

Wydawnictwo: Wydawnictwo Literackie
The Wheel of Things: A Biography of L.M. Montgomery
biografia Montgomery

Inne wydania

Autorka Ani z Zielonego Wzgórza jakiej jeszcze nie znacie! Mollie Gillen opisuje najciekawsze momenty w życiu Maud, często przywołuje fragmenty jej pamiętników, umiejętnie umiejscawia jej sylwetkę na tle społeczno-geograficznym Kanady z początku ubiegłego wieku. Dużą część książki poświęca się kolejnym powieściom Montgomery, co jest wielką zaletą książki: wielbiciele Ani z Zielonego Wzgórza,...

Autorka Ani z Zielonego Wzgórza jakiej jeszcze nie znacie!

Mollie Gillen opisuje najciekawsze momenty w życiu Maud, często przywołuje fragmenty jej pamiętników, umiejętnie umiejscawia jej sylwetkę na tle społeczno-geograficznym Kanady z początku ubiegłego wieku. Dużą część książki poświęca się kolejnym powieściom Montgomery, co jest wielką zaletą książki: wielbiciele Ani z Zielonego Wzgórza, Emilki, Pat i innych bohaterek kanadyjskiej pisarki będą usatysfakcjonowani ilością ciekawostek, kulisów powstawania kolejnych powieści, a także dowiedzą się, co Montgomery myślała o swoich kreacjach. Ta bogato ilustrowana zdjęciami uznawana jest przez czytelników i krytyków twórczości autorki Ani z Zielonego Wzgórza za najsympatyczniejszą i najbardziej przystępną z obecnych na rynku biografii. Napisana jest lekko, językiem barwnym, odrobinę stylizowanym na język powieści Montgomery.

Lucy Maud Montgomery (1874-1942) - powieściopisarka kanadyjska znana z książek dla młodzieży, zwłaszcza Ani z Zielonego Wzgórza (1908, wydanie polskie 1912) i siedmiu jej dalszych części. Cykl zyskał ogromne powodzenie czytelników, Ania z Zielonego Wzgórza została kilkakrotnie sfilmowana, również jako serial animowany. Oprócz Ani napisała kilkanaście książek, w tym dwie serie o uroczych dziewczynkach: Pat i Emilce, które zachowały poczytność do naszych czasów. Jej powieści były tłumaczone na wiele języków, także na język Braille′a.

Była członkiem angielskiego królewskiego Towarzystwa Sztuki i Literatury.

źródło opisu: http://www.wydawnictwoliterackie.pl

źródło okładki: http://www.wydawnictwoliterackie.pl

Monika | 2017-02-05
Przeczytana: 05 lutego 2017

Nudna jak flaki z olejem książka o fascynującej kobiecie. L.M.Montgomery stworzyła jedną z najwyrazistszych i najukochańszych bohaterek literackich- Anię Shirley. Sama, niestety, trafiła na biografkę, która napisała o niej książkę nudną, chaotyczną i bez polotu. Najciekawsze momenty tej biografii to te, w których autorka oddawała głos samej Montgomery cytując jej listy czy pamiętniki. Nie wiem, czy po polsku ukazała się inna biografia L.M.Montgomery...bo z braku laku...można i tę przeczytać.

ardnaskela | 2017-02-13

Biografia jednej z moich ulubionych pisarek.

Opowiada o trudnym dzieciństwie Maud odwzorowanym zresztą dość wiernie poprzez jej bohaterki, szczególnie Emilkę i Anię. Dalej opisane są pierwsze próby literackie Maud podejmowane w czasie kiedy opiekowała się chorą babcią. W ostatniej części biografii czytamy o Maud jako matce, żonie i znanej pisarce.

Powiem szczerze, że biografia ta nie przypadła mi do gustu. Takie ciekawe życie, pełne walki i poświęceń, ponieważ Maud była w dużej mierze taka jak jej bohaterki, a zostało opisane w taki suchy lakoniczny i bezbarwny sposób.

LM Mongtomery zasługuje na coś więcej.

Polecam tylko dla zagorzałych fanów pisarki.

FannyBrawne | 2016-11-23

Lucy Maud Montgomery to jedna z najważniejszych autorek mojego życia, a na pewno dzieciństwa. Ania, Emilka, Jana, Pat, Valancy - kocham je wszystkie, podobnie jak bohaterów ,,W pajęczynie życia"(,,Dzban ciotki Becky"). O biografii Maud słyszałam sprzeczne opinie, ale sama chciałam się przekonać, czy jest to pozycja dorównująca twórczości samej Montgomery.

,,Maud z Wyspy Księcia Edwarda" opisuje całą historię autorki ,,Ani z Zielonego Wzgórza" od narodzin, poprzez oddanie na wychowanie dziadkom, pracę nauczycieli, początki pisarstwa, wyjście za mąż za pastora, dwie wojny światowe i w końcu śmierć. Największym minusem dla mnie jest chwilowa chaotyczność - autorka nie trzyma się ściśle chronologii, rozdziały są raczej tematyczne niż ,,historyczne", a w pewnych momentach Mollie Gillen kilka razy powtarza to samo. Osobiście wolałabym, aby autorka opisała po prostu całe życie Montgomery, dodając swoje refleksje, gdy jest to zgodne z chronologią, ale może ona miała inną wizję. Jednak...

książek: 2056
Książniczka | 2014-08-20
Na półkach: Dla romantyczek

Nikogo nie powinno dziwić, że Lucy Maud Montgomery była taka jak wszystkie jej bohaterki. Cechowały ją "intensywność przeżyć, nieposkromiona ciekawość i wrodzona wyobraźnia". Musiała taka być, bez tych cech nigdy nie udałoby jej się stworzyć tak cudownych i zapadających w pamięć, wyjątkowych dziewczęcych postaci, które zachwycają kolejne pokolenia czytelników. Przelała w nie odrobinę własnej duszy.

W jej powieściach znalazły również miejsce przeżycia, uczucia i doświadczenia Maud - od tych tragicznych jak śmierć matki, po dużo mniej znaczące. Najwięcej wątków autobiograficznych zawiera "Emilka z Księżycowego Nowiu", a postać Elżbiety Murray jest łudząco podobna do jej własnej babki.

Maud nie jest jednak wyłącznie radosna, pogodna i kochająca życie. Ukrywa w sobie też uczucia, o których nie wie jej otoczenie: smutek, przygnębienie i poczucie samotności.

Z czasem odnosi coraz większy sukces, jej seria o Ani przynosi jej sławę i pieniądze. Ma to też negatywne skutki: "Jeśli...

Muminka | 2017-05-01
Na półkach: 2017
Przeczytana: 30 kwietnia 2017

Dośc sensowna, pieczołowicie dokumentująca życie kanadyjskiej pisarki. Była ona wrażliwa na piękno otoczenia, już jako dziecko zachwycała bujną wyobraźnią, opowiadała fantastyczne historie. Wiele można dowiedzieć się o zbieżnościach biograficznych Lucy z Anią czy innymi sierotkami. Matka odumarła ją gdy Lucy miała kilka lat, ojciec bez zbytnich sentymentów oddał ją dziadkom na wychowanie. Mimo wspaniałej opieki, zaspokajania potrzeb materialnych dziadkowie nie umieli dać jej miłości i troski. Tak wiele jej bohaterek próbuje odbudować relacje z ojcem, albo po prostu nie czuje ich obecności w swym życiu.
Ojciec ponownie się ożenił, a macocha zatrudniała nastolatkę do opieki nad przyrodnim rodzeństwem. Rok spędzony z ojcem mógł być przełomem w ich stosunkach, ale tak się nie stało. Młoda panienka wybrała się z wizytą do Bostonu, zatrwożyło ją światowe życie wielkiej metropolii. Maud potrzebowała niezależności, wykształciła się na nauczycielkę, ale z wielką determinacją wysyłała...

artdeco92 | 2013-12-16
Przeczytana: 16 grudnia 2013

Będąc wierną, rudowłosą wielbicielką Ani oraz innych bohaterek L.M.Montgomery, nigdy nie poświęcałam wiele uwagi samej autorce. Obiegowa opinia głosiła, że była nieszczęśliwą żoną pastora, który nie rozumiał jej wielkiej wyobraźni. Biografia Mollie Gillen raz na zawsze pozwala pozbyć się stereotypowego myślenia o postaci Maud. Książka jej poświęcona jest wnikliwa, ciekawa i ciepła. W dużej mierze sama Maud opowiada w niej o sobie i swoim życiu, poprzez szeroki wybór fragmentów korespondencji i pamiętników. Wyłania się z nich obraz inspirującej, niezwykłej kobiety, której opinie można cytować i dziś, bowiem wbrew przywiązaniu do tradycji, Maud była niezwykle nowoczesna. Jej umysł był otwarty, tak samo jak i serce. Potrafiła być romantyczką mocno stąpającą po ziemi, oddaną żoną i niepokorną artystką niezadowoloną z siebie.
Z wielką przyjemnością przeczytałam tę biografię, odkrywając w sobie na nowo tęsknotę za czasami, gdy Maud w swoich książkach towarzyszyła mi na każdym kroku.

Cathialine | 2016-06-30
Na półkach: L.M.Montgomery

Mollie Gillen, nieżyjąca już pisarka i dziennikarka australijskiego pochodzenia, większość życia spędziła jednak dzieląc czas między Anglię a Kanadę.
„The wheel of things (…)” napisana w latach 70’, ubiegłego wieku, jest jedną z pierwszych biografi L.M.Montgomery i jedyną przetłumaczoną na język polski (tłumaczenie jest niestety nie najlepsze). Podzielona na trzydzieści krótkich rozdziałów i uzupełniona ilustracjami (55).Napisana jest w lekki, przystępny sposób.
Moim zdaniem, zbyt ogólnikowa, stanowi jedynie pewien zarys. Można powiedzieć, że Gillen „szkicuje” życiorys Montgomery, nie zapełnia go jednak „kolorami”. Mimo to, wszystkim zainteresowanym, polecam tą biografię. Myślę, że dla wielu takie ujęcie „tematu”, będzie wystarczające. Fakty i ciekawostki z życia pisarki, często niespodziewane, jak na przykład ta, że Montgomery nie przepadała za stworzoną przez siebie bohaterką, Anią Shirley.
Nie jestem zwolenniczką streszczania zawartości książki, pisząc o...

Jenny_89 | 2011-07-29
Przeczytana: lipiec 2011

Od kilku lat poszukiwałam tej książki. I kiedy wreszcie udało mi się ją zdobyć i przeczytać to przeżyłam lekkie rozczarowanie. Autorka dużo miejsca poświęciła opisując rodziców LM. Montgomery, jej dziadków oraz różne wydarzenia związane z pisaniem i wydawaniem „Ani z Zielonego Wzgórza”. Spodziewałam się w niej znaleźć więcej informacji o życiu samej Maud, o okolicznościach w jakich powstawały inne jej książki, ciekawostek i anegdot. Niektóre wydarzenia zostały skrupulatnie opisane, a niektóre pominięte. Najciekawsze w całej biografii są fragmenty listów i pamiętników Maud.To właśnie z nich możemy się najwięcej dowiedzieć o jej przemyśleniach i poglądach na różne sprawy. Przyjemnie się czyta, ale całość wydaje się dosyć powierzchowna.

Veroniqusia | 2013-12-18

Poszukiwałam tej książki, znalazłam, czytałam. Byłam zaskoczona skupulatnością pani Gillen, wszystkimi drobiażczkami, które sprytnie po umieszczała w książce. Nikomu by się nie śniło, co sama Maud mówiła o Ani... do Emilki miała dużo lepszy sentyment. Biografia jest świetna, czasami nijako czułam się jakbym rozmawiała z Maud, a nie czytała kilkaset stron biografii. Żałuję, że pani Gillen nie udostępniła wszystkich listów Maud do Webera i G.B.McMillana. Życie Maud dotknęło wiele tragedii. Bardzo dobra biografia, napisana "montgomerowskim" językiem. Jedyne co czasem przeszkadzało to pomieszana chronologia - tu umiera drugi syn Maud, i bęc! nagle pani Gillen wraca do czasów kiedy jeszcze Maud nawet nie wiedziała o imieniu przyszłego męża i zostaje w tych czasach na dłuższy okres, zanim powróci znów do chronologii.
Każdy fan Ani, powinien przeczytać biografię pióra Gillen pani...taki tam rym na koniec:)

| 2014-06-10
Na półkach: Ulubione