Ania z Lechickich Pól. Dzieciństwo Ani

Cykl: Ania z Lechickich Pól (tom 1)
Wydawnictwo: AiR
Ania, Ukraina, przyjaźń, miłość, wojna
Barbara

eduko7 | 2014-05-21

Życie Ani i jej bliskich początkowo na prowincji, a później w Warszawie w trudnych czasach (koniec zaborów, początki odzyskiwania niepodległości). Początkowo spokojne, co nie oznacza, że mało ciekawe (!). Później tę sielską atmosferę burzy pasmo nieszczęść ogólnonarodowych i jednostkowych - dotykających rodzin tytułowej bohaterki.
Ukazuje świat i wartości nieco zapomniane.

Bardzo ciepła, cudna książka ukazująca losy Ani, jej rodziny, krewnych i dziadków mieszka dziewczynka na prowincji.
Urzekła mnie za serce poruszająca, wspaniała.

Na te książki "natrafiłam" przypadkiem i bardzo polubiłam. Kupiłam je pewnie dlatego, że tytułową bohaterką jest kolejna w moim życiu Ania, a ja wówczas przechodziłam okres fascynacji rudowłosą Anią z Zielonych Wzgórz.

Ania Sokolnicka jest blondynką o szafirowo-błękitnych jak niebo oczach. Cały cykl powieściowy rozgrywa się w fascynującym swoją żywiołowością dwudziestoleciu międzywojennym.

W pierwszym tomie poznajemy małą, zaledwie kilkuletnią, Anię i jej całą rodzinę, rodziców, dziadka i dalszych krewnych, przedstawicieli ówczesnej inteligencji o silnie zakorzenionych tradycjach narodowych. Oczywiście opowieść nie może się obyć bez "czarnego charakteru", którym jest pierwszy ukochany matki Ani. Spotykają się po długim okresie niewidzenia, dawna ich miłość rozkwita na nowo i staje się przyczyną tragedii Ani - dziewczynka traci swój spokojny i bezpieczny dotąd dom i zmuszona jest na zawsze rozstać się z ukochaną matką.

apl | 2016-01-05
Przeczytana: 13 stycznia 2000

Wspaniała książka o ciepłym klimacie, o polskiej rodzinie... Czytałam ją dawno temu - wrócić do niej chciałabym bardzo, jak tylko czas i zaległości książkowe na to pozwolą... Jak tylko dorwałam całą serię na allegro [ za 3 PLN ;) ] zakupiłam od razu i teraz czeka na półce...

Asias | 2016-03-22
Agulek32 | 2015-09-19