Fircyk w zalotach

Wydawnictwo: Ossolineum
Ewa

źródło okładki: Zdjęcie autorskie

książek: 2083

Fajna komedia. Fircyk chce zdobyć miłość Podstoliny. Ona nie wierzy, że to poważne. Powstają niedomówienia, które tworzą klimat sztuki.

Cathy Cat | 2019-07-26

Fircyk zamierza ożenić się z bogatą wdową Podstoliną, aby wzbogacić się. Ogrywa Arysta (jej brata) w kartach i zgarnia pieniądze. Według filozofii życiowej Fircyka, wszystko zależy od ślepego losu.

Maras | 2017-09-28

Zabawna komedia o tym, jak mężczyzna może za pomocą różnych forteli i sztuczek zdobyć ukochaną kobietę.

juliett | 2017-06-26
Na półkach: Przeczytane, Z biblioteki
Przeczytana: 26 czerwca 2017

Opinia zaznaczona jako spoiler. Pokaż ją.

Całość raczej mało odkrywcza, ot taka sobie komedyjka. Jednak zastanowiła mnie końcówka tego dramatu. Fircyk zakochany po prostu już na zabój... po czym spisuje z jeszcze-nie-żoną intercyzę, która polega na tym, że jak będzie kobita miała fantazję, to może sobie znaleźć jakiegoś kochanka, a do tego dodaje, żeby ona mu też nie broniła jakichś skoków w bok. I jedyny warunek to taki, żeby żadne z nich po prostu nie dowiedziało się, z kim i kiedy ta druga osoba zdradza... No nie wiem, dla mnie to taka chyba średnia ta miłość jednak jest.

Rafał Ignaczak | 2016-02-22

Szczerze mnie rozbawiła.

Tomek | 2015-10-07
Przeczytana: 06 października 2015

Lekka, przyjemna, bardzo bogaci psychologicznie bohaterowie, prawie nie czuć upływu czasu. Po prostu świetna komedia.

Aleksandra | 2015-05-12
Na półkach: Lektury, Przeczytane
Przeczytana: 06 maja 2015

Jedna z oświeceniowych lektur do egzaminu. Całkiem dobrze napisany dramat. Podobał mi się motyw tego, że mamy kompozycję szkatułkową, czyli dramat w dramacie i znamy komentarze widowni. Zabawna historia miłosna o zalotniku, który tym razem zakochał się naprawdę i kilku intrygach w tej sprawie. Warto przeczytać i wyrobić własną opinię oraz znać coś z tej epoki, bo to klasyka polskiego oświecenia.

oskarp | 2015-03-25

O gwiazdkę za mało, ponieważ o wiele bardziej przypadł mi do gustu "Król w kraju rozkoszy". Jakkolwiek- gorąco polecam, Zabłocki popisał się talentem i humorem.

gorzka | 2015-03-25
Przeczytana: marzec 2015

Skuszona tytułem sięgnęłam do komedii F. Zabłockiego z nadzieją na dobrą rozrywkę i wiele śmiechu. Rozrywka okazała się dobra, jednak nie z powodu fabuły lecz raczej staropolskiego, którym operuje autor. Zdarzyło mi się uśmiechnąć pod nosem, ale tego typu rozbawienie nijak ma się do salw śmiechu w trakcie lektury "Zemsty" czy "Skąpca". "Fircyk..." to sztuka raczej dla ciekawych literatury polskiej i archaicznego języka polskiego. Niemniej warto do niej zajrzeć.

Emsi | 2015-02-18
Na półkach: Przeczytane, Posiadam, 2015
Przeczytana: 18 lutego 2015

Chyba przez całe dotychczasowe życie żyłam w pewnej nieświadomości, a BN-owskie wstępy rozwiewają moje złudzenia.

Przywykłam do myśli, że czytamy polskie lektury, ponieważ zostały napisane po mistrzowsku, opowiadają o polskich realiach, no i są autorskimi pomysłami.

Niestety z prawie każdą lekturą ostatnimi czasy przeżywam zawód związany z faktem, że te teksty to niekiedy dosłowne kalki oryginałów francuskich, angielskich, czy hiszpańskich.

Tak jest też w przypadku "Fircyka". Nie zamierzam umniejszać zalet tej komedii, poza tym bardzo się Zabłockiemu chwali to, iż znał języki obce i potrafił przetłumaczyć francuski odpowiednik na język polski i dodał kilka autorskich monologów, ale wielka szkoda, że w Oświeceniu nie istniało jeszcze pojęcie plagiatu, albo chociaż "all rights reserved". Być może wtedy Polacy troszeczkę bardziej potrudzili się przy pisaniu sztuk i wierszy, zamiast po prostu bawić się w tłumacza.

Nie mniej jednak "Fircyk w zalotach" jest naprawdę...