Chicken Soup for the Teenage Soul
Forever

Drogi Nastolatku! Oto masz wreszcie książkę dla siebie. NAPRAWDĘ. Znaj­dziesz w niej różne historie, które wywołają twój śmiech, a być może i łzy. Ta książka będzie niczym najlepszy przyja­ciel. Gdy znajdziesz się w potrzebie, opowie ci jakąś historię, która sprawi, że poczujesz się lepiej. Gdy będziesz samot­ny, dotrzyma ci towarzystwa, a gdy pomyślisz o przyszłości, powie ci: „Tak,...

Drogi Nastolatku!

Oto masz wreszcie książkę dla siebie. NAPRAWDĘ. Znaj­dziesz w niej różne historie, które wywołają twój śmiech, a być może i łzy. Ta książka będzie niczym najlepszy przyja­ciel. Gdy znajdziesz się w potrzebie, opowie ci jakąś historię, która sprawi, że poczujesz się lepiej. Gdy będziesz samot­ny, dotrzyma ci towarzystwa, a gdy pomyślisz o przyszłości, powie ci: „Tak, uda ci się to, co postanowiłeś". Są w niej opowieści o spełnionych marzeniach i straconych miłościach, o przezwyciężaniu nieśmiałości i próbach samobójstwa. Są też opowiadania o zwycięstwach i historie tak smutne, że z pewnością uronisz nad nimi łzę. A każde z nich skierowane jest do ciebie.

W jaki sposób należy czytać tę książkę

Czytaj ją tak, jak chcesz. Możesz przeczytać ją od początku do końca lub wybierać poszczególne opowiadania. Jeśli stwierdzisz, że jakiś temat dotyczy właśnie ciebie lub szczegól­nie cię zainteresuje, zacznij najpierw od niego.
Oto, co powiedziała Diana Verdigan, która czuje się zwią­zana z opowiadaniem pod tytułem Tygrysiczka:

Czułam to samo, kiedy musiałam rozstać się ze swoim kotem. Żadnego gniewu, odmowy uznania faktu, żad­nej histerii. Po prostu akceptacja tego, co nieuniknio­ne. I również zapłaciłam za to wysoką cenę. Całkiem możliwe, że ten chłopak nigdy nie zdecyduje się już na zwierzaka.

Ta książka nigdy się nie kończy. Mamy nadzieję, że będziesz ją czytać ciągle od nowa, że będziesz wracać do niej, gdy po­jawi się jakiś problem lub gdy będziesz potrzebować inspiracji czy rady.
Pewna nastolatka, Kara Salsburg, napisała do nas o swo­ich spostrzeżeniach na temat innych książek z cyklu Balsam dla duszy: „Czytam je ciągle od nowa, gdyż są moim naj­wspanialszym doświadczeniem czytelniczym".
„Uwielbiam czytać Balsam dla duszy" - napisała czterna­stolatka, Shannon Richard. - „Stwierdziłam, że te opowiada­nia nadają mojemu życiu nowy sens".

Dziel się z innymi

Poprosiliśmy grupę czytelników, by oceniła nasze opowia­dania. Jedna z czytelniczek powiedziała nam, że po lekcjach przychodzili do niej przyjaciele i na zmianę czytali na głos fragmenty książki.
Czytając ten Balsam, zorientujesz się, że nie sposób za­trzymać te historie jedynie dla siebie. Będziesz chciał podzielić się nimi z przyjacielem. Mamy liczne informacje, że nastolatki czytają sobie opowiadania przez telefon lub zostają u przy­jaciół do późna w nocy, aby „przeczytać jeszcze tylko jedną historię".

źródło opisu: http://www.dobreksiazki.pl/b1586-balsam-dla-duszy-nastolatka.htm

źródło okładki: http://www.dobreksiazki.pl/okladka1586-balsam-dla-duszy-nastolatka.htm

Forever | 2011-02-18
Przeczytana: 07 stycznia 2011

Ostatnio doszłam do wniosku, że bardzo brakuje mi książek - ale nie takich, które muszę czytać do szkoły, albo takich, które mnie nudzą, ale żal jest mi nie dokończyć...
Brakuje mi książek, w których się zapominam, zatracam, wyłączam.
Wzięłam do ręki "Balsam dla Duszy nastolatka", miało być piętnaście minut...
Gdy kończyłam ostatnie strony, z przerażeniem patrząc na zegarek, który wskazywał prawie drugą w nocy, moja dusza czuła się absolutnie fantastycznie! :)
Zacznijmy od samego początku... "Balsam dla Duszy" to książki, które zawierają w sobie kilkadziesiąt historii, które mają nas zmotywować, dodać otuchy, energii, motywacji, przypomnieć o docenianiu naszych bliskich.
Znajdziemy tam mnóstwo prawdziwych opowieści zaczerpniętych po prostu "z życia", ponieważ autorzy są otwarci na dosyłanie im swoich własnych propozycji.
W USA książek z serii "Balsam Dla Duszy", ukazało się ok.140 tytułów, u nas zdecydowanie mniej.
Jest to mój trzeci "Balsam dla Duszy", wypożyczony z biblioteki i...

kiniaa_zak | 2014-11-20

Książkę dostałam w prezencie kiedy byłam nastolatką. Wtedy pamiętam, że mnie się podobała. Teraz przeczytałam ją jeszcze raz, bo szukałam konkretnych historii dających do myślenia dla grupy młodzieżowej, którą się zajmuję. Porównując zeszłe i teraźniejsze odczucia pozytywne- nastąpił regres. Po prostu co innego już mnie interesuje, na co innego zwracam uwagę, inne rzeczy mnie dotykają i pochłaniają. Jednak jeśli czytać książkę, zgodnie z przeznaczeniem, czyli nastolatkiem będąc- to bardzo dobra i zajmująca lektura. To zbiór historii (w większości nadesłanych do redakcji, często od obcych osób), które świetnie się czyta, które dotykają najważniejszych tematów w ogóle, ale nastolatka- w szczególności.. o pierwszej miłości, przyjaźni, rodzinie, o uczeniu się... Historie te są pouczające, miejscami bardzo zabawne, miejscami wyciskają łzy, dające wiele do myślenia, a co najważniejsze bardzo optymistyczne- z przekazem by nigdy się nie poddawać! Polecam każdemu nastolatkowi. A ja na pewno...

Elly | 2014-06-19

W książce przedstawione są historie z życia wzięte. Pokazują nam jaką głupotą kierują się ludzie, ma pomóc nam zrozumieć jak wolno postępować, kiedy coś robić,a kiedy nie. Autorzy chcą dać nastolatkom trochę swobody dlatego, moim zdaniem, piszą , że książkę możemy czytać jak chcemy, tzn. od środka, od początku, od końca itp. Bardzo podobała mi się historia o dwóch przyjaciółkach. To dziwne, ponieważ moja siostra była w podobnej sytuacji, a Balsam... pomógł jej rozwiązać problem. Trochę jednak przynudza, dlatego daję 8 gwiazdek.

BeataT | 2016-04-27
Przeczytana: 27 kwietnia 2016

Krótkie opowiadania nastolatków dla nastolatków no może i czasami ciut większych. Czytajcie na chybił trafił bo tematyka jest różna. Każdy z nas coś przeżył coś doświadczył, a taka dosłowna opowieść czasami ponownie daje do myślenia, a czasami i coś wniesie w nasze życie. Fajna publikacja poruszająca i dająca do myślenia

Hannya | 2014-12-11

Niestety książka niemal w ogóle do mnie nie trafiła. Jednak jednocześnie twierdzę, że historie w niej opisywane wcale nie są takie złe.

Bardzo fajne historyjki, niektóre mnie wręcz wzruszyły.
Bardzo polecam przeczytać.

sunjong | 2015-03-15

Pamiętam, kiedy pierwszy raz w bibliotece wpadła mi w ręce ta książka, pomyślałam sobie, że to pewnie jakieś amerykańskie bzdety. Szybko zmieniłam zdanie. "Balsam dla duszy nastolatka" uważam za naprawdę fajną lekturę dla zagubionych 15-latków, nie wiedzących co zrobić ze swoim życiem, ale też dla osób starszych - bo czemu nie. Książka pozwala uwrażliwić się trochę i uaktywnić życiowo.

Katka | 2015-06-06

Książka jak najbardziej pozytywna i wywołująca uśmiech, a nieraz łzy wzruszenia. Tworzy ją zbiór opowiadań, poprzeplatanych wierszami, które zostały napisane przez ludzi z najróżniejszych stron świata. Czytając je robi się lżej na sercu. Osobiście mimo wieku, bardziej przypadł mi do gustu Balsam dla duszy dziecka, ale do tej książki również warto zajrzeć.

Małodobra | 2012-07-14
Przeczytana: 2012 rok

Ta bardzo nietypowa książka przyniosła mi wiele uśmiechu :) Opowiadania w niej zawarte dały mi wiele do myślenia a część spowodowała małe zmiany w moim życiu. Niektórych nigdy nie zapomnę, inne odsunięte na dalszy plany zrodziły myśli, wiele myśli. Chyba już na zawsze pozostanie częścią mnie. Zapewne sięgnę po kolejne odsłony "Balsamu dla duszy".

carpediem | 2013-05-02
Przeczytana: 01 maja 2013

Bardzo lubię te książki. Czytałam tą i jeszcze dla dziewczyny. Obie bardzo ciekawe. Przeżycia różnych dziewczyn, które są interesujące a zarazem zaskakujące. Super! :)