Encyklopedia nastolatki

Siedmioróg
2008-11-01
2008-11-01
nastolatki poradnik encyklopedia

Ta książka powinna spłonąć. Stary dziad napisał to coś, faszerując czytelnika swoimi osobistymi poglądami na to, co jest właściwe, a co nie oraz jak powinny się zachowywać kobiety. Nie czytać tego. Nie kupować. Nie zapełniać jego konta bankowego kasą.

Patrząc na nią teraz z perspektywy kilku lat. Uważam że książka jest niegodna polecenia, fakty mieszane są z osobistą opinią co wprowadza w błąd młode i czerpiące z tego osoby.
Nie każdy temat z tej książki jest krzywdzący jednak naprawdę mało można wymienić aktualnych bądź faktycznie nie robiących krzywdy. Zastanowiłbym się kilka razy, napewno przeczytał i skonsultował z psychologiem. Nie sądzę jednak że teraz książka z 2008 roku będzie najznakomitszym wydaniem dla osób wkraczających lub będących w wieku nastoletnim.

Książka naszprycowana katolickim fanatycznym bełkotem. Polecam dokładnie przeczytać, zanim da się ją jakiemukolwiek dziecku. "Najsilniejszy instynkt kobiety to macierzyński" "pogwałcenie przykazania 'nie zabijaj'"-odnośnie aborcji. Różowa okładka skutecznie myli rodzica, który chce zafundować córce edukacyjną książkę.

Z całego serca nie polecam ani dla starszych ani dla młodszych nastolatek. Prawda miesza się z kompletnymi bzdurami, ton, na siłę stylizowany na "koleżeński" i "młodzieżowy", w gruncie rzeczy jest pouczający i protekcjonalny. Autor(zy?) usilnie narzucają swoje zdanie i światopogląd, traktując potencjalnego młodego czytelnika z wyczuwalną wyższością i nierzadko odwołując się do stereotypów. Nie wiem, w jaki właściwie wiek celuje, odnoszę wrażenie, że mniej wiecej w przedział 13-18, bo tematy są bardzo różne - możemy tu znaleźć egzamin gimnazjalny i pierwszą miesiączkę, jak i wybór studiów czy prawo jazdy. Tak czy inaczej czytelniczki, niezależnie od wieku, mogą dowiedzieć się tak fascynujących rzeczy, jak:
- malowanie paznokci na fioletowy, błękitny czy czarny świadczy o tym, że jesteś pozerką
- chłopcy kumplują się z dziewczynami pewnymi siebie, a zakochują w nieśmiałych i od tej reguły rzadko są wyjątki (najwyraźniej pewne siebie dziewczyny się nie wiążą ani nie rozmnażają, nie wiadomo, w jaki sposób przetrwały)
- piercing w miejscu innym niż uszy może obrzydzać, jest wulgarny oraz bardzo niebezpieczny
- tatuaże to "kretyńskie bohomazy"
- kobietom trudniej jest wyjść z uzależnienia od alkoholu niż mężczyznom
- dobrą odpowiedzią na propozycję niechcianego papierosa jest na przykład "spadaj, ćpunie"
- jeśli dziewczyna ma za głęboki dekolt, chlopcy nie będą jej szanować
- do depilacji zdecydowanie najlepszy jest wosk.
I wiele innych wspaniałych absurdów, a może raczej: osobistych poglądów autora, podanych jako fakty.

Świetnie napisana książka. Porusza wiele tematów. Zawiera wiele porad dla dziewczyn i uważam, że jest bardzo przydatna, szczególnie w okresie dorastania. Jest napisana prostym językiem. Z chęcią sięgam po nią i polecam ją każdej dziewczynie ;)

Książka jest bardzo fajna dla nastolatek w wieku około 12-14 lat , ale i starszym. Porusza różne ważne tematy. Polecam nastolatką które wstydzą się rozmawiać z rodzicami o intymnych sprawach. Są tam przeróżne tematy np. Rodzina , szkoła ,relacje , miłość , szkoła , przemoc , przemoc seksualna , pierwszy pocałunek , piersi , miesiączka, pierwszy stosunek , seks , antykoncepcja , choroby weneryczne jak wybrać zawód itd. Książka ma również wady ponieważ nie ma innych ważnych kwestii z problemami nastolatków.
Polecam ją serdecznie każdej dziewczynce w okresie dojrzewania.

Książka jest bardzo dobra.
Mam w domu i przeczytałam całą, mam chyba inny model niż na zdjęciu w miniaturce. Mam wersję kolorową i dość obszerną. Mimo to książka bardzo mnie zainteresowała .

Książka jest bardzo dobra.

Pamiętam, że dostałam tę encyklopedię od rodziców, mając jakieś dziesięć lat. Przeczytałam ją wprawdzie od A do Z, ale z większością tematów byłam raczej zaznajomiona. Nie mniej jednak książka powinna się spodobać każdej małej dziewczynce, szczególnie pod kątem wizualnym. Znajdziemy w niej różne wyjaśnienia. Począwszy od mody, makijażu i kompleksów, przez szkołę i karierę, aż po miesiączkę, miłość i seks.

Encyklopedia była nawet ciekawa, mimo że jednak nie znalazłam paru odpowiedzi ale przydała się, a do biblioteki oddałam ją niemal z żalem. Trochę słabo zilustrowane.

Plus na pewno za wydanie. Czy treść jest ciekawa ? To zależy od wiedzy czytelniczki. Wydaje mi się, że nastolatki kiedy dostaną taką książkę na większość pytań już znają odpowiedź. Jednak myślę, że zawsze jednak jakieś małe niedopatrzenie może się znajdzie :) i książka okaże się przydatna :)

• Sprzedam/wymienię
  • Poradniki
  • Rok 2011
  • Dzieciństwo

Dodaj cytat z książki Encyklopedia nastolatki