Full Dark House
dona

Smakowita powieść kryminalna, której głównymi bohaterami są dwaj detektywi angielscy: Arthur Bryant i John May. Akcja sięga 60 lat wstecz, do czasów wojennego Londynu, a ściślej tzw. Blitzu, czyli systematycznych bombardowań miasta przez samoloty niemieckie. Młodzi detektywi z Wydziału Przestępstw Osobliwych londyńskiej policji otrzymują wtedy pierwszą wspólną sprawę. Muszą rozpracować serię tajemniczych zabójstw w jedynym czynnym ówcześnie teatrze - Palace. Wszystko dzieje się w ciemnościach - na ulicach, z powodu obowiązującego wojennego zaciemnienia, i wewnątrz budynku teatru pełnego mrocznych zakamarków, z których wieje grozą, a także pośród objawiających się co jakiś czas tajemniczych masek.

Heisenberg | 2016-04-07

Dobry pomysł na kryminalną powieść, ale źle "wykonany". Gdyby ta powieść "działa się" nieco szybciej, to kto wie... A tak - przeciętne łamane przez średnie.

Meowth | 2015-12-26
Na półkach: Przeczytane, Wypożyczone
Przeczytana: 26 grudnia 2015

Czytałam jednym tchem. Seria dosyć niesamowitych morderstw, popełnianych w budynku Teatru Palace, zdecydowanie niekonwencjonalni detektywi, próbujący rozwikłać zagadkę, obraz Londynu dręczonego conocnymi nalotami w czasie Blitzu i pięknie zarysowana przyjaźń, trwająca grubo ponad pół wieku - to sprawiało, że po prostu nie mogłam się oderwać od lektury. Na dokładkę pasjonujące opisy samego teatralnego budynku, pełnego tajemniczych zakamarków i niezliczonych pomieszczeń, o których istnieniu laik nawet nie ma pojęcia. Ten kryminał na pewno zapamiętam na długo.

Matylda Saresta | 2018-01-24

Bardzo przypominała mi Sherlocka klimatem ta historia.
Minusem są rozwlekłe opisy i akcje i narracja - trzeba mieć trochę cierpliwości, ale to może miało podkręcać klimat?
Może podkreśliło właśnie, bo klimacik jest;)
Pierwsza część serii, ale nie wiem, czy w napływie tylu tytułów sięgnę po następne;)
Może kiedyś...

BasiaK | 2017-09-02
Przeczytana: 02 września 2017

Dobrnęłam do końca, uff! Do połowy było jeszcze nienajgorzej, potem było już mniej więcej wiadomo, na czym się fabuła zasadza i było nudno. Ale w skrócie:
mamy dwa wątki, współczesny i wojenny. W wojennym mamy kilka trupów, złoczyńcę namierzono i właściwie zlikwidowano. W wątku współczesnym mamy jednego trupa i pod koniec książki się okazuje, że wskutek pewnym komplikacji i zazębienia z wątkiem wojennym jest to zupełnie inny trup. Nawet by mnie to śmieszyło, gdyby nie zmęczenie książką. Nie wiem, może miał być to pastisz? W każdym razie główna myśl przewodnia to oczywiście plagiat "Upiora w operze", ale poza tym mam skojarzenia z serialem "Foyle's War" (Wojna Foyle'a chyba się w Polsce nazywał?) oraz z drugim, "Nowe triki" (łącznie ze sposobem ubierania się jednego z bohaterów), tudzież ze starym filmem z Vivien Leigh "Waterloo Bridge". Pewnie innych konotacji nie wyłapałam, a powinnam (wątek dwóch detektywów? wątek ze spirytyzmem vel "spirytualizmem"). Przegadana ta...

esperanza | 2016-09-14

na okładce zachęcają zdaniem "kryminał,który przeraża,szokuje i bawi", nic z tych rzeczy nie odnalazłam w tej książce. znudziła mnie na maxa :(

ataga | 2014-10-04
Przeczytana: 01 października 2014

Przekombinowana powieść - za dużo wszystkiego morderstw wątków postaci,zbyt długich monologów jednego z bohaterów. Przemądrzałego Bryanta nie sposób lubić a jego postać mocno wpływa na odbiór powieści. Zapowiadało się dobrze a wyszło jak wyszło nic nadzwyczajnego

menajero | 2018-03-25
Przeczytana: 25 marca 2013