Kaprowie i piraci polscy

83-11-08663-X
Historia, piraci, korsarze, marynarka
historia
Krzysiek

Kaprowie, którzy pojawili się w morskich siłach zbrojnych Polski w okresie wojny trzynastoletniej (1454-1466) należeli do formacji wojsk zaciężnych werbowanych do służby na morzu, na czas wojny.

źródło opisu: Wstęp do książki

źródło okładki: Własne

Vaherem | 2014-03-19
Przeczytana: 19 marca 2014

Dawno nie czytałem tak niechlujnej książki.Ledwo ponad 100 stron, a pewnych błędów - które mi, szczurowi lądowemu, rzucił się w oczy od razu - nie zauważył ani autor, ani redaktor, ani redaktor techniczny, ani korektor. Czterech kolesi, książka ma 100 stron, zapisanych dużą czcionką. Taka ilość błędów sprawia, że tracimy pewność co do tego, czy inne fakty w książce są prawdziwe. Autor na dodatek sprawia wrażenie, jakbyw niektórych momentach nie do końca wiedział o czym pisze. Po którymś kłującym w oczy babolu, zacząłem je zaznaczać ołówkiem. Przytoczę je tutaj, żebyście sami je zobaczyli:

"Król i większość senatorów poparli jednak wówczas politykę Zygmunta Augusta w sprawach morskich"

Kurde, trudno, żeby wzmiankowany Król, którym BYŁ Zygmunt August, nie popierał własnej polityki. A przecież wystarczyło napisać: Mimo głosów sprzeciwu, większość senatorów poparła morską politykę Zygmunta Augusta".

Dalej dowiadujemy się, że Zygmunt III Waza wyruszył w podróż morską do Szwecji...

Koval | 2012-12-14
Na półkach: Historyczne, Przeczytane
Przeczytana: 14 grudnia 2012

Książka Wacława Zarzyckiego podchodzi bardziej pod krótką (lektura na jeden-dwa wieczory) rozprawkę na temat korsarstwa na Morzu Bałtyckim niż prawdziwe opracowanie. Począwszy od zarysu historycznego i problematyki dawnego piractwa przez charakterystykę floty kaperskiej za dynastii Jagiellonów i Wazów aż po opis załogi sztandarowego okrętu, składu flot, operacji czy życia codziennego dowiadujemy się niemal wszystkiego o typowym przedstawicielu „cechu” korsarzy. Przekazywana wiedza jest dosyć skrótowa, autor w dodatku często się powtarza (nie zawsze świadomie), a korekta miejscami mocno kuleje. Są to jednak niedociągnięcia techniczne.

Pod względem merytorycznym nie mam większych zastrzeżeń. Można się oczywiście przyczepić do faktu, że wszystkiego jest za mało i do prawdziwego opracowania tematu potrzeba by tak ze dwa razy większej objętości, ale i tak czyta się nieźle. Rozdział naszej historii poświęcony flocie w stuleciach XV do XVII nie należy do zbyt popularnych, stąd warto...

Krzysiek | 2011-01-30
Przeczytana: 12 stycznia 2011

Książka traktuje o tym na czym polegało kaperstwo w dawnej Rzeczpospolitej, duży nacisk kładąc na to, z kogo się składała załoga, na jakich aktach prawnych się ich działalność opierała.

Dodatkową interesującą kwestią podjętą przez autora są życiorysy najbardziej znanych piratów i kaprów polskiego pochodzenia. Interesująca.

Allen | 2014-12-14
Morbius | 2016-08-11