Czarna magia w XX wieku

Tłumaczenie: Zofia Siewak-Sojka
Wydawnictwo: Wydawnictwo 4&F
Magia negra en el siglo XX

Książka opisuje wiedzę na temat czarnej magii. Odwołuje się do znanych dzieł, przepowiedni, wiedzy ludowej. Dobra książka dla osób które chciałyby zgłębić wierzenia ludzi na temat czarnej magii. Zawiera również leksykon magiczny.

źródło opisu: Opis autorski

źródło okładki: zdjęcie autorskie

nagash | 2011-08-24

Książka okazała się czymś innym, niż się spodziewałem. Zamiast spotkania z wykładnią rozumności magicznej - jej sposobów przejawiania się w XX w. - czy też, względem niej myślenia pewnego światoobrazu, dostajemy wyciąg recept z "przedwiecznych ksiąg magicznych" i swobodne etykietkowanie zjawisk wewnątrzreligijnych (np. wangi w religii wudu), jako "czarnej magii". Szczególnie ten ostatni element jest irytujący, gdyż, posiłkując się zachodnimi stereotypami, wzmacnia potoczne przypowieści dotyczące innych kultur.
Jako uzupełnienie tekstu Barceló'ego, do książki dodane są grawiury z traktatów alchemicznych (m.in. z "Alchymia" Andreasa Libaviusa), szczególne zaś wrażenie robią "Pieczęcie Filozofów". Uzupełnienie to jednakże jest dość dziwne, gdyż nie stanowi bezpośredniego odniesienia do samego tekstu. Ponadto tłumaczka dodaje "Leksykon magiczny", który, przy zastosowaniu odpowiedniej dozy krytycyzmu, okazuje się całkiem ciekawy.
Czy w takim razie warto sięgać po tę pozycję? Jeżeli...

profix | 2016-07-24
Na półkach: ✔ 2015, Posiadam, Przeczytane
Przeczytana: 05 stycznia 2015
lalala | 2015-01-04
KiRu | 2014-08-17
Na półkach: Przeczytane, Necromorti~
azi1986 | 2014-07-18
Przeczytana: 2012 rok