Mitologia germańska

mitologia, germanie, edda
religia
Alina

Rozważania wstępne - trudności - źródła
Postacie mityczne we własnym gronie
Świat mityczny a ziemia
Postacie mityczne a człowiek
Germanie a świat mityczny
Mity w modelu świata Germanów
Wykaz wykorzystanych pieśni eddaicznych
Spis ilustracji

Przemek | 2015-11-06
Przeczytana: 06 listopada 2015

Nierówno napisana książka. Początek zapowiada się obiecująco, gdzieś do połowy, może 2/3 objętości. Mamy teksty źródłowe i omówienie wielu interesujących kwestii,. Pomimo wieku pozycji, pojawiają się nawet informacje, których w innych książkach nie widziałem.

Wśród omawianych treści mitycznych mamy stworzenie świata i człowieka, koniec świata, walka Asów z Wanami (choć obecnie już nieaktualna interpretacja), aktywność (m.in. erotyczna) Odyna w związku z czarami (Pieśń Harbarda), wygnanie Lokiego, Pieśń o Hymirze, Podróż Skirnira, pieśń o Agnarze i Geirrodzie, Słowa Waftrudnira (stąd m.in. pewne informacje kosmologiczne). Istnieją też niepełne wątki sag heroicznych, np. o Sigurdzie, który urywa się przy wyzwoleniu Brynhildy, czy o Helgim, o którym gdzie indziej nie było tylu informacji. Ale już np. saga o Wolundzie jest bardzo szkicowo omówiona. Niestety, brakuje pewnych ważnych mitów, np. o Brisinga-Men, o wykuciu młotu Thora.

W drugiej połowie książki autor wpada w...

malaskierka | 2014-08-15
Przeczytana: 15 sierpnia 2014

W poszukiwaniu mitologii germańskiej natrafiłam w mojej maleńkiej bibliotece na tę oto książkę. Przeczytałam i choć dość trudna na pierwsze spotkanie z tą tematyka to nie zniechęciła mnie. Sporo analiz, domniemywań i przekładów na historie i życie codzienne, a mniej mitów i opowieści z Odynem i Thorem w roli głównej których tak naprawdę szukałam. Mimo to mówię książce ok! i przybijam pieczątkę Polecam :)

Othala | 2012-12-10
Przeczytana: grudzień 2012

Wg mnie z książki można wycisnąć wiele ciekawych informacji, ale jest to na pozycja dla osób, które znają chociaż podstawy mitologi germańskiej. W przeciwnym razie można się łatwo pogubić. Jeśli ktoś chce poszerzyć swoją wiedzę na temat mitologii germańskiej ogólnie, nie tylko na temat nordyckiej, to myślę, że warto zajrzeć. :)

złodziejka | 2012-03-16
Na półkach: Przeczytane, 2012
Przeczytana: 16 marca 2012

Omówienie mitologii germańskiej ułożone tematycznie w kilka rozdziałów, obraz kultu podparty konkretnymi mitami z "Eddy" oraz zdjęciami z przypisami. Duża ilość wiedzy przekazana koszmarnym językiem, dlatego jeśli ktoś chce się na tę pozycję porwać, pozostaje jedynie czytanie w dużym skupieniu, żeby cokolwiek z tej książki wynieść.
W moim przypadku dodatkowe źródło wiedzy na lingwistyce stosowanej z językiem niemieckim z zakresu mitologii plemion germańskich, bez przymusu zapoznania się ze starożytnymi wierzeniami, zostawiłabym książkę i poszukała bardziej przyjaznej czytelnikowi pozycji.

Rodravn | 2014-12-26
Na półkach: Przeczytane, 2014
Przeczytana: 26 grudnia 2014

Cóż...Sama mitologia nordycka jest wspaniała. Odyn, Thor, Sygih... Ale wywody autora na tematy średnio z mitami związane, dużo tej książce odbierają. Za mało mitów, za dużo interpretacji.

SomethingWild | 2016-01-22

książka średniej trudności, jednak cudowna. bardzo dobre źródło informacji.

Konrad | 2016-10-01
Michał | 2016-08-18