Mitologia germańska

83-221-0076-0
mitologia germanie edda

2086

Irytująca.
Powtórzę wcześniejszą wypowiedź: Za mało mitów, za dużo interpretacji.

Irytująca.
Powtórzę wcześniejszą wypowiedź: Za mało mitów, za dużo interpretacji.

Nie zmogłam.
Nie mogłam skupić się na tekście, wciąż miałam wrażenie chaosu i pobieżnego traktowania wielu kwestii. Co najmniej połowa fotografii wrzucona na chybił trafił (co zresztą we wstępie przyznaje sam autor...). Biorąc jeszcze pod uwagę wiek tej książki - lepiej sięgnąć po nowsze pozycje w temacie.

Nie zmogłam.

książka średniej trudności, jednak cudowna. bardzo dobre źródło informacji.

książka średniej trudności, jednak cudowna. bardzo dobre źródło informacji.

Nierówno napisana książka. Początek zapowiada się obiecująco, gdzieś do połowy, może 2/3 objętości. Mamy teksty źródłowe i omówienie wielu interesujących kwestii,. Pomimo wieku pozycji, pojawiają się nawet informacje, których w innych książkach nie widziałem.

Wśród omawianych treści mitycznych mamy stworzenie świata i człowieka, koniec świata, walka Asów z Wanami (choć obecnie już nieaktualna interpretacja),aktywność (m.in. erotyczna) Odyna w związku z czarami (Pieśń Harbarda),wygnanie Lokiego, Pieśń o Hymirze, Podróż Skirnira, pieśń o Agnarze i Geirrodzie, Słowa Waftrudnira (stąd m.in. pewne informacje kosmologiczne). Istnieją też niepełne wątki sag heroicznych, np. o Sigurdzie, który urywa się przy wyzwoleniu Brynhildy, czy o Helgim, o którym gdzie indziej nie było tylu informacji. Ale już np. saga o Wolundzie jest bardzo szkicowo omówiona. Niestety, brakuje pewnych ważnych mitów, np. o Brisinga-Men, o wykuciu młotu Thora.

W drugiej połowie książki autor wpada w pseudofilozoficzne dywagacje, które mnie skutecznie zniechęciły do tej książki, choć początek był obiecujący. Próbka, ze str. 220

"Jest intuicyjnie oczywiste, że zaproponowane tu terminologiczne uściślenie wyraźnie przeciwstawia dwa stany świadomości wierzenie i wątpienie (posiadanie wątpliwości). Innymi słowy: jeżeli jakaś jednostka, dowolny Germanin, którego świat mityczny omawiany jest w tej książce, wierzy w coś (wierzy, że coś),to znaczy to również, że w to "coś" w tym samym momencie nie wątpi on. Propozycja terminologiczna pozwala jednak wskazać, że w jakimś innym momencie, na przykład wcześniejszym, mógł on wątpić w to samo, w co później wierzył. Co jednak znaczy wątpić (posiadać wątpliwości)? By nie przeciwstawić z kolei wątpliwości wierzeniom, należy te pierwsze określić w jakiś inny sposób"

To tylko przykładowy akapit. Ile trzeba wysiłku, żeby zrozumieć o co autorowi chodzi? A jak już zrozumiemy, czy wysiłek popłacił? No, nie bardzo. Ogólniki i odkrywanie Ameryki. Pal licho, gdyby tych wstawek było kilka. Ale one ciągną się przez dziesiątki stron, blisko setki... Autor z zadowoleniem wprowadza jakieś nikomu do szczęścia niepotrzebne pojęcia w rodzaju "dezorientacji poznawczej" i cieszy się jak dziecko, że jest "naukowcem, tworzącym nową teorię". Niestety, takie "nowe teorie" rzadko kiedy są odkrywcze i rzadko kiedy znajdują oddźwięk u innych w postaci cytowań. Musiałyby być naprawdę świetne i prowadzić do ciekawych wniosków (jak np. przemyślenia Dumezila). Te tutaj, do żadnych wniosków nie prowadzą, dla mnie były zupełnie nieprzydatne do analizy tekstów źródłowych...

Reasumując: jeśli ktoś podczas lektury dojdzie, po setnej stronie, do miejsc, gdzie odnosi wrażenie, że autor za bardzo filozofuje, to należy tę książkę odłożyć. Przeczytane zostało to, co jest wartościowe, a resztę można sobie z czystym sumieniem podarować. Chyba, że kogoś interesują nie mity, a np. wątło wytłumaczone zjawiska heroizacji królów, czy dalsze pseudofilozoficzne wywody o dezorientacji poznawczej, o różnicach między "wierzeniem że", a "wierzeniem w" itp. dyrdymałach. Mam tu porównanie z książką Słupeckiego. Ona też była trudna, ale po lekturze trudnych fragmentów człowiek czuł, że wie więcej. Tutaj niestety po lekturze "trudnych" fragmentów człowiek czuje, że zmarnował czas...

Cóż...Sama mitologia nordycka jest wspaniała. Odyn, Thor, Sygih... Ale wywody autora na tematy średnio z mitami związane, dużo tej książce odbierają. Za mało mitów, za dużo interpretacji.

W poszukiwaniu mitologii germańskiej natrafiłam w mojej maleńkiej bibliotece na tę oto książkę. Przeczytałam i choć dość trudna na pierwsze spotkanie z tą tematyka to nie zniechęciła mnie. Sporo analiz, domniemywań i przekładów na historie i życie codzienne, a mniej mitów i opowieści z Odynem i Thorem w roli głównej których tak naprawdę szukałam. Mimo to mówię książce ok! i przybijam pieczątkę Polecam :)

Wg mnie z książki można wycisnąć wiele ciekawych informacji, ale jest to na pozycja dla osób, które znają chociaż podstawy mitologi germańskiej. W przeciwnym razie można się łatwo pogubić. Jeśli ktoś chce poszerzyć swoją wiedzę na temat mitologii germańskiej ogólnie, nie tylko na temat nordyckiej, to myślę, że warto zajrzeć. :)

Omówienie mitologii germańskiej ułożone tematycznie w kilka rozdziałów, obraz kultu podparty konkretnymi mitami z "Eddy" oraz zdjęciami z przypisami. Duża ilość wiedzy przekazana koszmarnym językiem, dlatego jeśli ktoś chce się na tę pozycję porwać, pozostaje jedynie czytanie w dużym skupieniu, żeby cokolwiek z tej książki wynieść.
W moim przypadku dodatkowe źródło wiedzy na lingwistyce stosowanej z językiem niemieckim z zakresu mitologii plemion germańskich, bez przymusu zapoznania się ze starożytnymi wierzeniami, zostawiłabym książkę i poszukała bardziej przyjaznej czytelnikowi pozycji.

W moim przypadku dodatkowe źródło wiedzy...

• Mitologie
  • Mitologia
  • Rok 2011

Dodaj cytat z książki Mitologia germańska