mitologia
religia
glass_arm

Całkiem udana pozycja przybliżająca czytelnikom zarys mitologii anatolijskiej. Narracja o mitach Hetytów została poprzedzona ogólnym wprowadzeniem historycznym i religioznawczym, a na kolejnych kartach książki poszczególne rozdziały poświęcone są pojedynczym mitom. Autor sam przekładał teksty oryginalne, ale nie czyta się ich łatwo przede wszystkim przez wzgląd na zły stan zachowania i liczne luki. Szczególnie ważnym w moim odczuciu aspektem tej pracy jest podkreślenie wpływu kultury małoazjatyckiej na powstającą cywilizację grecką. Popko w wielu miejscach zaznacza bliskowschodnie pochodzenie greckich mitów: mitu o sukcesji pokoleń boskich, o wężu Tyfonie, czy o puszce Pandory. Warto "Mitologię hetyckiej Anatolii" przeczytać choćby tylko dla tych informacji.

Tomasz Babnis

BeArcik | 2011-12-02
Na półkach: Przeczytane, Studya
Przeczytana: 30 listopada 2011

Zaczynałam czytać z dość sceptycznym nastawieniem, bo i do tematu się lekko zmuszając i początkowo czytało mi się dość ciężko - drobny druk i niezbyt lekki język. Ale to tylko pozory, bo im dalej tym przyjemniejsza była lektura i nie tak oporna jak na początku, być może też dlatego, że przytaczane fragmenty źródeł były drukowane większą czcionką. Autor dość przystępnie przedstawił tę dość mało popularną mitologię wskazując na wszystkie podobieństwa z wierzeniami bardziej znanymi - głównie greckimi i ogólnie mezopotamskimi. Mimo zatem iż książka nie zachwyciła mnie jakoś szczególnie, to pewnych walorów nie mogę jej odmówić i nie żałuję, że wybrałam właśnie ją.

apl | 2015-08-21
Przeczytana: 21 sierpnia 2015

Mitologia ludów Anatolii warta jest poznania - z pewnością jednak, można ją przedstawić odrobinę ciekawiej, niż w opisywanej książce. Szczególnie początek - czyta się ciężko, z kolejnymi działami jest coraz lepiej. Końcówka to już naprawdę fajny napisany kawałek książki ;) Tą "nierówność" książki można wybaczyć autorowi... bo jednak przedstawił kawałek ciekawej analizy. Dodatkowo, trochę niezrozumiały był dla mnie układ zdjęć - krajobrazy miejsc nie do końca związanych z problematyką danego fragmentu (np. groby licyjskie w Ksantos). Plusem jest to, że część zdjęć zrobił sam M. Popko.

Mity hetyckiej Anatolii są w zasadzie nieznane. I to nie tylko w Polsce, a ogólnie. Cóż, w szkole serwuje się nam tylko mity Greków i Rzymian. A po mitologię Hetytów warto sięgnąć, zwłaszcza z punktu widzenia mito i religioznawcy. Jest to bowiem mitologia nie tylko ciekawa sama w sobie w sensie prezentowanych historii. Wpłynęła ona na wszystkie mitologie ówczesnego świata w mniejszym lub większym stopniu – począwszy od mitów Mezopotamii, przez mity Greków, na wpływie (także bardzo silnym) na kulturę i religię żydowską, a co za tym idzie w pewnym sensie na chrześcijaństwo.

Aztek_Anonim | 2016-11-16
Anna | 2016-10-21