W piekle frontu wschodniego. Byłem holenderskim ochotnikiem w Waffen-SS

Tłumaczenie: Kazimierz Szarski
Książka jest przypisana do serii/cyklu "Wspomnienia frontowe". Edytuj książkę, aby zweryfikować serię/cykl.
Wydawnictwo: Bellona
In the fire of the Eastern front : the story of a Dutch Waffen-SS Volunteer, 1941-45
978-83-1111-9-383
historyczna
odoaker

Dramatyczne wspomnienia autora, który rozpoczął służbę wojskową dla Hitlera i III Rzeszy w kwietniu 1941 r., mając zaledwie 18 lat. Wcielono go do batalionu należącego do pułku "Westland", będącego częścią dywizji "Wiking". Przez Kraków, Winnicę i Orzeł przerzucono ich na front. On sam poświęca sporo miejsca warunkom miejscowym i życiu codziennemu na linii walk. Latem 1942 r. autor zachorował na tyfus i pociągiem sanitarnym przewieziono go z Orła do szpitala w Warszawie; po kuracji w sanatorium w Styrii odbył kurs w szkole grenadierów pancernych SS w pobliżu czeskiej Pragi.

źródło opisu: od wydawcy

źródło okładki: strona internetowa księgarni Matras matras.pl

O ile książki pisane przez nazistów do lat 60- 70 tych potencjalnie mogą być bardzo cennymi pozycjami a nawet źródłami historycznymi (np. wspomnienia Degrella) to książki pisane kilkadziesiąt lat po wojnie już do takich nie należą. Opisywana książka to przedstawienie poglądów politycznych autora na dzień jej napisania. Wspomnienia mieszają się z politycznymi i historycznymi ocenami. Gdyby autor napisał wspomnienia w latach 40 to nieważne co by tam zawarł było by to warte przeczytania. A tak otrzymaliśmy bełkot starego nazisty i germanofila. Książka nadaję się na na półkę ale do podpierania półki.

sloniczek9 | 2016-07-22
Przeczytana: 22 lipca 2016

Za mało wspomnień z frontu,byłaby ciekawsza do czytania.

AdrianX | 2016-10-21
Bednar | 2016-05-09