Lekcje francuskiego

Wydawnictwo: Wydawnictwo Literackie
French lessons
978-83-08-04927-3
Paryż, film, miłość

W ciągu jednego dnia wszystko może się zmienić! Zwłaszcza w namiętnym Paryżu. Trójka Amerykanów – Josie, Riley i Jeremy – zjawia się w mieście miłości z różnych powodów. Młoda nauczycielka Josie decyduje się na podróż, bo chce zapomnieć o śmierci kochanka. Riley, energiczna, ale sfrustrowana matka i żona, walczy o to, by odzyskać porozumienie ze swoim mężem. Jeremy podpatruje na planie filmowym swoją żonę – wielką gwiazdę – i stwierdza ze smutkiem, że się od niej coraz bardziej oddala.

Lekcje francuskiego to żywiołowa opowieść o jednym dniu z życia szóstki młodych ludzi. W paryskiej kawiarni spotykają się lektorzy języka francuskiego – Nico, Chantal, Philippe. Młodzi, piękni, żądni przygód. Przed nimi dzień zajęć i nieprzypadkowo ich uczniami okażą się zagubieni Amerykanie. Pogrążeni w nieszczęściach bohaterowie szybko odzyskują formę: wystarczy spotkać interesującą osobę, dać się porwać, zapomnieć o wszystkim. Ellen Sussman żartobliwie i orzeźwiająco opowiada o przyjemnościach, które może przynieść każdy dzień. To smakowita podróż w głąb miasta i … erotyki. Książka tętni rozkoszą, jaką daje podróż w nieznane, zauroczenie i seks!
Książka znalazła się na liście bestsellerów magazynów „The New York Times”, „The San Francisco Chronicle”, „Indie Bound”.

Uczta dla fanów Seksu w wielkim mieście i O północy w Paryżu.
Prawa do ekranizacji powieści wykupili już Bob Shaye i Michael Lynne.

źródło opisu: Wydawnictwo Literackie, 2012

źródło okładki: http://www.wydawnictwoliterackie.pl

książek: 1926
Marta | 2013-05-31
Na półkach: Przeczytane, 2013
Przeczytana: 16 maja 2013

Skusiła mnie wieża Eiffela na okładce, opis wydawcy i Paryż. Zapisałam się na książkę w bibliotece i spokojnie czekałam w kolejce. Po telefonie od pani bibliotekarki popędziłam po swój egzemplarz i dosłownie rzuciłam się do czytania. I co? I teraz żałuję....
Akcja powieści Ellen Sussman „Lekcje francuskiego” rozgrywa się w ciągu jednego dnia w Paryżu. Malownicza sceneria i najromantyczniejsze miasto świata to jedyne plusy tej publikacji. No może jeszcze lekkie pióro autorki działa na jej korzyść dzięki temu lektura nie jest nużąca. Zaraz na wstępie poznajemy trójkę nauczycieli języka francuskiego - Nico, Chantal i Philippe. Tworzą oni specyficzny trójkąt miłosny, gdyż Chantal sypia na co dzień z Philippe, a ponieważ on zdradza ją na potęgę, to dziewczyna dla zemsty idzie do łóżka także z Nico, który oczywiście jest w niej po uszy zakochany i ma nadzieję na trwały związek.
Są też uczniowie, Amerykanie - Josie, Riley i Jeremy. Każde z nich boryka się z poważnymi problemami. Josie...

kasandra_85 | 2012-09-15
Przeczytana: wrzesień 2012

kolmanka | 2012-08-28
Przeczytana: 28 sierpnia 2012

Kiedy przeczytałam, że Ellen Sussman była nauczycielką, instruktorem tenisa, menadżerem restauracji i wykładowcą przedmiotu o nazwie " kreatywne pisanie", wiedziałam, że będę miała do czynienia z powieścią wielopłaszczyznową. Nie jest to może dzieło wybitne i z pewnością nie wejdzie do kanonu lektur szkolnych, jednak ma w sobie jakiś spokój i nostalgię. To, plus romantyczny Paryż w tle, daje czytelnikowi niezapomnianą ucztę dla zmysłów.

Trójka nauczycieli ze szkoły języków obcych udziela korepetycji w sposób niekonwencjonalny. Nico, Chantal i Phillippe spotykają się ze swymi uczniami na ulicach Paryża, w kawiarniach, cukierniach i okolicznych barach, aby tam prowadzić długie konwersacje w najromantyczniejszym języku świata. Trójkę znajomych łączą dość zawiłe relacje, z którymi nie potrafią sobie poradzić. Świat uczuć może być niepewny i skomplikowany nawet w Paryżu.

Każdy z nich przejdzie swoistą lekcję życia mając u boku swoich uczniów. Spędzając z nimi czas dowiedzą się wiele...

magdalena | 2013-04-25
Przeczytana: 25 kwietnia 2013

Książka zabiera nas na spacer po Paryżu, pełnym zakochanych ludzi, kolorów, zabytków i pysznego jedzenia. I to jedyny plus. Niby książka napisana jest zgrabnie, niby traktuje o poważnych sprawach, ale całość jest niezwykle banalna i infantylna. Piękna nauczycielka, zawsze chętni i niezwykle przystojni nauczyciele francuskiego plus ich " połamani" życiowo uczniowie. Bardzo przewidywalne. Można przeczytać, ale i po co?

Anna-mojeksiążki | 2012-08-01
Przeczytana: lipiec 2012

Fantastyczna letnia lektura! "Lekcje francuskiego", bo o nich mowa, to opowieść obyczajowa z wątkiem psychologicznym. Poznajemy niezwykle barwne postacie i ich losy, a wszystko w mieście miłości, Paryżu.

Jak może wyglądać jeden, zwykły dzień w Paryżu dla szóstki bohaterów? Zaciekawieni? To idziemy dalej.
W Paryżu znajduje się szkoła językowa, gdzie można wynająć korepetytora języka francuskiego, spędzić z nim dzień i uczyć się języka w realu, np. zwiedzając przy tym to piękne miasto.
W tej szkole pracuje trójka nauczycieli - Chantal. Philippe i Nico. Są znajomymi, spotykają się na kawie przed zajęciami. Chantal jest dziewczyną Philippe'a, a Nico jest w niej zakochany - taki trójkąt.
Jednak Philippe jest bardzo kochliwy i mimo posiadania dziewczyny, zdarza mu się sypiać z innymi kobietami. Chantal na złość chłopakowi przespała się z Nico, a on liczy na coś więcej.
Cóż w Paryżu, życie nie może być proste !

Każdy z nich spędza cały dzień ze swoim wyznaczonym uczniem.
Nico poznaje...

Karolina | 2013-02-07
Na półkach: Przeczytane, 2013
Przeczytana: 06 lutego 2013
Abee | 2017-05-08
Na półkach: Przeczytane, 2017
Przeczytana: 07 maja 2017

Lektura na weekend. 270 stron do przerzucenia w niecały dzień. Bo to o dniu w Paryżu, a bohaterowie są na zakręcie. Jedni z zakrętu wyjdą, drudzy nie, a i tak autorka sugeruje, że czarowny Paryż i cudny język francuski oraz ten wyjątkowy dzień na zawsze odciśnie na bohaterach swoje piętno. Plus za braki happy-endów. Minus ogromny za kolejną amerykańską papkę-pean na cześć brudnego, hałaśliwego i śmierdzącego miasta Paryża. Połowa z opisanych tu spacerów absolutnie nie mogłaby się zdarzyć. Nie ma czegoś takiego, jak wejście na wieżę Eiffla bez rezerwacji lub stania w godzinnej (lub więcej) kolejce. Nie można wejść i tak sobie kupić na cokolwiek w Paryżu biletów. A hordy wrzeszczących hiszpańskich nastolatków skutecznie wdzierają się w każdą możliwą lokalizację. Ot więc Amerykanka znalazła dla swego pomysłu dobrze sprzedajne tło.

monika | 2014-02-16
Na półkach: Przeczytane, Ebooki
Przeczytana: 16 lutego 2014

Jeden dzień z życia trójki korepetytorów języka francuskiego i ich trójki amerykańskich "uczniów".
Nico i Josie, Phillipe i Ridley, Chantal i Jeremy. Każde z nich inne, każde ma inne pragnienia, a wszystkich łączy miasto miłości, czyli Paryż.
Lekka lektura w sam raz na wakacje i tyle.

Katarzyna | 2014-02-18
Przeczytana: 30 grudnia 2013

Zaraz na wstępie poznajemy trójkę nauczycieli języka francuskiego - Nico, Chantal i Philippe. Chantal sypia na co dzień z Philippe, a ponieważ on zdradza ją na potęgę, dziewczyna mści się (tylko kto najbardziej na tym cierpi?) i idzie do łóżka z Nico, który oczywiście jest w niej po uszy zakochany i ma nadzieję na trwały związek.
Są też uczniowie, Amerykanie - Josie, Riley i Jeremy. Każde z nich w Paryżu zupełnie inaczej spojrzy na swoje problemy.
Josie miała przyjechać do Paryża z kochankiem, jednak mężczyzna zginął tragicznie w wypadku lotniczym. Dziewczyna wdała się w romans z żonatym mężczyzną, ojcem jednego ze swoich uczniów. Choć wie, że robi źle to wierzy w obietnice kochanka, wierzy w miłość, która i tak nie ma szans na spełnienie, ponieważ wybranek nie ukrywa, że nadal kocha żonę i syna, dlatego nie chce zostawić rodziny. Josie musi postanowić co dalej zrobić ze swoim życiem...

Na pytanie, jaką książkę chciałabym kupić, odpowiedziałam o miłości, przepełnioną romantyzmem. Pani w księgarni bez namysłu podała mi "Lekcje francuskiego. Paryż - miasto miłości, romans, namiętność, trójka atrakcyjnych nauczycieli, pożądanie. Zwraca uwagę, prawda? Dlatego nie potrafię zrozumieć, dlaczego, pomimo tego wszystkiego książka jest słaba i nudna. Ciągle się zastanawiam i zrozumieć nie potrafię. W każdym razie, nie odradzam jej przeczytania. Niewątpliwie rzecz gustu odgrywa tu nadrzędną rolę, a każdy ma zdecydowanie inne upodobania. :)