Lekcje francuskiego

French lessons
978-83-08-04927-3
Paryż, film, miłość
literatura piękna

W ciągu jednego dnia wszystko może się zmienić! Zwłaszcza w namiętnym Paryżu. Trójka Amerykanów – Josie, Riley i Jeremy – zjawia się w mieście miłości z różnych powodów. Młoda nauczycielka Josie decyduje się na podróż, bo chce zapomnieć o śmierci kochanka. Riley, energiczna, ale sfrustrowana matka i żona, walczy o to, by odzyskać porozumienie ze swoim mężem. Jeremy podpatruje na planie filmowym swoją żonę – wielką gwiazdę – i stwierdza ze smutkiem, że się od niej coraz bardziej oddala.

Lekcje francuskiego to żywiołowa opowieść o jednym dniu z życia szóstki młodych ludzi. W paryskiej kawiarni spotykają się lektorzy języka francuskiego – Nico, Chantal, Philippe. Młodzi, piękni, żądni przygód. Przed nimi dzień zajęć i nieprzypadkowo ich uczniami okażą się zagubieni Amerykanie. Pogrążeni w nieszczęściach bohaterowie szybko odzyskują formę: wystarczy spotkać interesującą osobę, dać się porwać, zapomnieć o wszystkim. Ellen Sussman żartobliwie i orzeźwiająco opowiada o przyjemnościach, które może przynieść każdy dzień. To smakowita podróż w głąb miasta i … erotyki. Książka tętni rozkoszą, jaką daje podróż w nieznane, zauroczenie i seks!
Książka znalazła się na liście bestsellerów magazynów „The New York Times”, „The San Francisco Chronicle”, „Indie Bound”.

Uczta dla fanów Seksu w wielkim mieście i O północy w Paryżu.
Prawa do ekranizacji powieści wykupili już Bob Shaye i Michael Lynne.

źródło opisu: Wydawnictwo Literackie, 2012

źródło okładki: http://www.wydawnictwoliterackie.pl

Matrioszka | 2018-10-09

Trzy razy próbowałam przeczytać książkę. Za każdym razem po przeczytaniu fragmentu, książka mnie nie zainteresowała. Jednak przyszedł taki czas, kiedy wzięłam do ręki książkę i wiedziałam, że nie oderwę się od niej póki nie przeczytam.
Nie wiem czym było spowodowane,że dopiero za czwartym razem przeczytałam.
Polecam książkę :)

BuchBuch | 2018-09-20

Zwiodło mnie logo - polegałam na swoim starym przeświadczeniu, że renomowane wydawnictwa (do których wciąż zaliczam WL) nie podejmą się drukowania byle czego, jednak nastały takie czasy, że by przetrwać, każdy musi mieć w swoim repertuarze zarówno kryminały, jak i powieści dla kobiet (często też poradniki). Trudno, taka rzeczywistość.
Pierwszym skojarzeniem jakie wywołuje u mnie ta książka jest smutek: pełno tu niedowartościowanych, zagubionych, nieszczęśliwych bohaterów, którzy za kimś tęsknią, kogoś pragną, jednak nie mają szans na spełnienie swoich oczekiwań. Schemat jest prosty: trójka paryskich znajomych Nico, Philippe i Chantal to lektorzy francuskiego. Wiąże ich skomplikowana relacja: ktoś kogoś kocha, ktoś zdradza, ktoś ma nadzieje.
Akcja powieści obejmuje jeden dzień w którym każdy z nich spotyka się ze swoim uczniem, dzięki czemu poznajemy też tzw. trupy w szafie rzeczonych uczniów. Nico wybiera się na konwersację z Josie, młodą Amerykanką, dla której podróż do Paryża...

Abee | 2017-05-08
Na półkach: Przeczytane, 2017
Przeczytana: 07 maja 2017

Lektura na weekend. 270 stron do przerzucenia w niecały dzień. Bo to o dniu w Paryżu, a bohaterowie są na zakręcie. Jedni z zakrętu wyjdą, drudzy nie, a i tak autorka sugeruje, że czarowny Paryż i cudny język francuski oraz ten wyjątkowy dzień na zawsze odciśnie na bohaterach swoje piętno. Plus za braki happy-endów. Minus ogromny za kolejną amerykańską papkę-pean na cześć brudnego, hałaśliwego i śmierdzącego miasta Paryża. Połowa z opisanych tu spacerów absolutnie nie mogłaby się zdarzyć. Nie ma czegoś takiego, jak wejście na wieżę Eiffla bez rezerwacji lub stania w godzinnej (lub więcej) kolejce. Nie można wejść i tak sobie kupić na cokolwiek w Paryżu biletów. A hordy wrzeszczących hiszpańskich nastolatków skutecznie wdzierają się w każdą możliwą lokalizację. Ot więc Amerykanka znalazła dla swego pomysłu dobrze sprzedajne tło.

Marta | 2016-08-16
Przeczytana: 16 sierpnia 2016

Książka pokazywać ma klimat Paryża: wino, miłość, ładne kamienice, kawiarnie - jednak wszystkie postacie są puste, powierzchowne i lekkomyślne, akcja kręci się dookoła seksu i zdrady, książka zawiera same stereotypowe myśli i zachowania - a bardzo przeciwna jestem tego typu stereotypom. Lekko się czyta, jednak powoduje nieustannie powracające ciarki zażenowania.

PolaTola | 2015-12-03

Marketingowcy wykonali swoje zadanie na 5+, tytuł, piękna okładka i w zasadzie nic poza tym. Akcja banalna, nierzeczywista, po prostu czytasz i wiesz, ze to nie mogło zdarzyć się naprawdę. Jest wiele bardziej niemożliwych historii, ale jak się je czyta to się w nie wierzy i o to w tym chodzi, aby zwieść czytelnika, ale w taki sposób, że będzie z tego zadowolony. Było kilka trafnych spostrzeżeń czy zdań, ale też kilka bardzo kiepskich. Np. "Philippe wsuwa dłoń w jej majtki, a ona skomle. Riley gryzie go w szyję, a on stęka." Reszta przeciętna. Spodziewałam się innej historii, jakiegoś zaskoczenia, ciekawszych bohaterów, niestety nie znalazłam tego w Lekcjach francuskiego ;)

analfabetka | 2015-10-13
Przeczytana: 13 października 2015

"Lekcje francuskiego" nie są podręcznikiem do języka obcego, choć zawierają w sobie kilka cennych prawd; wszystko jest jednak nudne i nijakie, choć wydaje się, że autorka miała większe ambicje, co widać, choćby po przewijającym się w tle "kręconym filmie", morałach jakie mają wypływać z przedstawionych opowiadań, czy tytule, który mógłby być wieloznaczny (moim zdaniem jest niestety dosłowny). "Lekcje" okazały się kolejnymi nudnymi zajęciami, niby jest spacer po pięknym Paryżu, niby jest niekonwencjonalne podejście do tematu, niby wszystko ze sobą współgra, a jednak na koniec okazuje się, że przedstawiony materiał ma się nijak do realnego świata. "Lekcje francuskiego" to po prostu przyjemna romantyczna opowieść, która nie jest nazbyt naiwna, a bohaterowie nie są płytcy, brakuje tu jednak tempa; wszystko toczy się bardzo wolno, a sam finał, choć interesujący nie szokuje, bo po prostu wszystko jest tu spokojne do przesady.

Agnieszka28 | 2015-05-26
Przeczytana: 26 maja 2015

Łatwa, lekka i przyjemna, książka na odstresowanie:)

Alicja | 2014-12-28
Na półkach: Przeczytane, Z biblioteki
Przeczytana: listopad 2013

Jeśli miłość, to tylko w Paryżu.

sylwia-iga | 2014-07-21
Przeczytana: 21 lipca 2014

Mam sentyment do języka francuskiego, słabość do Francuzów i niewyjaśnioną miłością darzę Francję, choć jeszcze nigdy nie byłam w Paryżu. Bardzo duże nadzieje pokładałam w tej książce. Wyobrażałam sobie, że przeniknie mnie magia Paryża, że poczuję zapach francuskiego klimatu i na nowo zakocham się we Francuzach....

Ale nie. Rozczarowała mnie ta książka chyba dlatego, że zbyt wiele od niej oczekiwałam. Coś jednak mi dała. Im bardziej się na coś nastawiasz, im bardziej sobie wyobrażasz jak będzie, im bardziej oczekujesz, tym mocniej odbija się w Tobie różnica między wyobrażeniem a rzeczywistością. Nie oczekuj, nie nastawiaj się, nie myśl zbyt dużo. Po prostu daj się ponieść - marzeniom, planom, emocjom, ludziom...

To w sumie bardzo dobra książka. Tylko nie myśl o niej. Po prostu ją przeczytaj.

EmiliaAnna | 2014-06-24

Polecam ją wszystkim tym, którzy szukają zawsze czegoś więcej, unikają monotonii dnia codziennego, potrzebują wrażeń, chcą się oderwać od "normalności". Książka przedstawia historię trzech osób, opisuje jeden ich dzień spędzony w Paryżu, dzień niezwykły, inny, pełen wyznań i namiętności, ale również dzień rozpaczy i smutku. Nie wiem jak to się stało, ale TA książka doprowadziła mnie do łez. Myślę, że każdy może tam odnaleźć cząstkę siebie...