Odmieniłeś moje życie...

Wydawnictwo: Albatros
Tu as changé ma vie…
Ag2S

Kiedy młody Abdel Sellou ze skierowaniem z biura pośrednictwa pracy zjawił się w domu sparaliżowanego Philippe’a Pozzo di Borgio, nic nie zapowiadało, że po pierwsze dostanie pracę opiekuna osoby niepełnosprawnej, która wymagała jednak pewnych predyspozycji oraz doświadczenia, po drugie, że okaże się w niej tak skuteczny, wręcz niezastąpiony, a po trzecie, że opiekuna i pacjenta połączy w końcu autentyczna przyjaźń. Bo dzieliło ich absolutnie wszystko: pochodzenie, sytuacja majątkowa, doświadczenie życiowe, kondycja fizyczna…
Abdel był Arabem, które całe życie spędził na blokowisku, i chociaż uczęszczał do szkoły, to chodził do niej bardzo sporadycznie i swoją edukację szkolną zakończył w wieku szesnatu lat. Jego prawdziwą szkołą było blokowisko i naukę tam zdobytą przyswoił na tyle sumiennie, że potrafił się utrzymać, a przede wszystkim przetrwać w dżungli miasta. Jak większość jego kumpli utrzymywał się ze złodziejskiego fachu, bowiem od wczesnego dzieciństwa kradł; najpierw cukierki, a potem coraz większe i bardziej wartościowe przedmioty. I pewnie dlatego tylko nie przeszedł do ligi prawdziwych bandziorów, że nie zdążył; osiągnąwszy pełnoletność, wylądował po raz pierwszy, choć nie ostatni, w więzieniu. Między jednym i drugim pobytem za kratkami wracał do dawnej działalności. Przed dłuższą odsiadką „uratowało” go to, że sumiennie wykorzystując wszelkie formy pomocy socjalnej, jakie oferuje Francja swoim rodowitym i mniej rodowitym obywatelom, pobierał też zasiłek dla bezrobotnych. A żeby móc taki zasiłek pobierać, musiał od czasu do czasu udawać przed biurem zatrudnienia, że pragnie znaleźć pracę, i stawiał się pod wskazanym przez nie adresem, ale tylko po to, by zdobyć podpis na skierowaniu, ergo udowodnić, że się starał. A że znowu nie wyszło… Tak też było tym razem, kiedy zadzwonił do bramy wytwornej rezydencji w szesnastej dzielnicy Paryża, gdzie mieszkał sparaliżowany w wyniki wypadku na paralotni Philippe Pozzo di Borgio.

źródło opisu: Wydawnictwo Albatros, 2012

źródło okładki: http://www.wydawnictwoalbatros.com

Aleksandra | 2019-07-24
Przeczytana: 01 maja 2018

Wspaniała historia, relaksuje ale też zmusza odbiorcę do rozważań nad bytem, pokazuje piękno i prostotę życia.
Jedna z moich ulubionych pozycji, polecam każdemu.

Anita Miszczyk | 2019-06-24
Przeczytana: 23 czerwca 2019

Historia jakich wiele. Na pewno film jest dużo ciekawszy i bardziej porywający niż historia Abdela Sellou, aczkolwiek ciekawie jest odkryć różnice między filmowym Drissem, a faktycznym Abdelem. Ale niestety na tym interesujące części książki się skończyły.

Jadwiga | 2018-10-24

Wspaniale napisana autobiografia.Oczywiście podziękowania należą się tłumaczom.
Kilka lat temu obejrzałam film "Nietykalni". Zauroczył mnie. Bardzo dobrze zostali dobrani aktorzy do odegrania ról Philippe Pozzo di Borio i Abdela Sellou.
Następny był audiobook "Drugi oddech" czytany przez W.Żołądkowicza.
Teraz przeczytałam w.w. książkę. Mam można rzec wszystko w całości.
Życiowe historie obydwu panów są niebagatelne a ich wzajemna relacja jest specyficzna. To Przyjażń o jakiej się marzy! Polecam!

Mey-Mey | 2018-06-10
Przeczytana: 10 czerwca 2018

Historia przyjaźni prawie że niemożliwej. Philippe - wykształcony arystokrata, obyty wśród wysokich sfer i Abdel - przygarnięty przez rodzinę we Francji Algierczyk, kryminalista bez szkoły. Philippe po wypadku na paralotni jest sparaliżowany od szyi w dół, zatrudniając Adbela jako swojego asystenta, żaden z nich nie przypuszczał, że będzie to wieloletnia przyjaźń pełna troski, oddania i bardzo bliskiej więzi. Bardzo polecam!

Rivon1 | 2017-02-02
Przeczytana: 09 lutego 2017

Fantastyczna... po prostu moja ulubiona tak samo jak film :)

onika | 2016-07-17
Na półkach: Przeczytane, Portrety
Przeczytana: lipiec 2016

A gdy się spotka raz i drugi cwaniaczek z przedmieścia z paralitykiem z wyższych sfer, to może się okazać, że są sobie nawzajem potrzebni, i że dla obu z nich będzie to początek nowego życia. Historia współpracy i przyjaźni Abdela Sellou i Philippe Pozzo di Borgo została świetnie przedstawiona w filmie „Nietykalni”. Oczywiście na potrzeby produkcji opowieść została odpowiednio wygładzona, podkolorowana i udramatyczniona. Kinematografia rządzi się własnymi prawami. Dlatego z zaciekawieniem sięgnęłam po autobiografię Abdela Sellou. I kolejny raz okazało się, że prawdziwe życie przerasta to, co film pokazać może.

Pierwsze, co mnie uderzyło w „Odmieniłeś moje życie…” to styl autora. Abdel nie owija w bawełnę, nie szuka usprawiedliwienie czy rozgrzeszenia, nie dorabia ideologii do swojego życia. A mógłby. Jako czterolatek został oddany przez swoich rodziców wujowi i ciotce. Z Algieru trafił do Paryża, do ludzi, którzy niekoniecznie wiedzieli, jak wychowywać chłopca z temperamentem....

anusha | 2016-07-05
Przeczytana: 05 lipca 2016

Ech... długo przymierzałam się do kupna tej książki. Kiedy w końcu się zdecydowałam, okazało się, że nie była warta takiego zachodu i wydanych pieniędzy... Przeczytałam ją w jeden dzień, czcionka ogromna jak dla przedszkolaka. Słaba... Niby uzupełnienie do filmu, można poznać bliżej Abdela, ale czy to konieczne? Stracony czas...

Mamija1 | 2016-01-22

Poruszająca, pełna humoru a zarazem pouczająca. Warto po nią sięgnąć :)

bellson | 2016-01-17
Przeczytana: 17 stycznia 2016

Na ile film upiększył całą historię - która mnie niezbyt przekonała, ot kolejne 'carpe diem' i pozytywne myślenie wylewające się z ekranu w bardzo banalnej wersji - na tyle książka w ogóle mnie nie ruszyła.

Warto przeczytać książke aby poznać tą autentyczną historie przyjaźni dwóch skrajnie odmiennych osób.