Skała Taniosa

Le Rocher de Tanios
83-07-02630-X
Liban, Nagroda Goncourt
Feanor

"Skała Taniosa" została wyróżniona w 1993 roku we Francji prestiżową nagrodą - Prix Goncourt. Ta niezwykła historia miłości, zemsty i śmierci dzieje się około 1830 roku w górach Liban, a jej punktem wyjścia jest wydarzenie prawdziwe: morderstwo patriarchy. Bohaterem, a zarazem ofiarą wydarzenia jest Tanios, młodzieniec o siwych włosach, którego imię nosi do dzisiaj skała w libańskiej wiosce. Autor ożywia legendę Taniosa, jego tajemnicze i tragiczne losy, które zdają się być alegorią dziejów ojczyzny Maaloufa.

źródło opisu: Okładka

źródło okładki: http://allegro.pl/amin-maalouf-skala-taniosa-i1311366557.html

Gra_ce | 2014-01-20
Przeczytana: 20 stycznia 2014

Czy można opowiadając o zagubionej w górach wiosce i jej mieszkańcach opowiedzieć o zranionej duszy swojego narodu? O zranionej duszy chłopaka, który poznał i przeżył za wiele, by móc dalej żyć w rodzinnym krajobrazie. (Nie mógł, bo świat dzieciństwa choć przylgnął do jego świadomości i serca, równocześnie odpychał przypominając o naelektryzowanych bólem i upokorzeniem przejściach.)

Można.

Co z tą grozą, którą czuję myśląc o życiu narodów na Bliskim Wschodzie? Pozostała, nieco przekształciła się, bo i przybliżenie do jakiegoś zrozumienia niepojętych i porażających procesów uspokaja nieco nerwy, nieco.

Jest w tej książce pociągający balans czy jak kto chce: kontrast między zdystansowanym, spokojnym tonem narracji, godnym sędziwego gawędziarza, a "ostrością przejść" dorastającego Taniosa, które budują aż do końca jego dramat.

Domczi | 2015-12-16
Przeczytana: 16 grudnia 2015

Zmuszona do czytania jej po francusku na studiach nie potrafię jej docenić i nie mogę jej polecić. Kojarzy mi się tylko z męka i cierpieniem tłumaczenia kolejnych synonimów strachu.
Kto wie, może gdybym przeczytała ją po polsku, umiałabym ją ocenić, a tak niestety, ale nie zachęcam.

ops | 2016-11-07
monia | 2016-10-05