Na uśpionych lotniskach

Tłumaczenie: Anna Pawłowska
Książka jest przypisana do serii/cyklu "Historia". Edytuj książkę, aby zweryfikować serię/cykl.
Wydawnictwo: Rebis
978-83-7510-258-1
22 czerwca 1941
historia
mika

Co wydarzyło się na przygranicznych lotniskach radzieckich 22 czerwca 1941 roku? Czy radzieckie lotnictwo zostało zniszczone na samym początku działań wojennych? Czy zrobione z „płótna i sklejki” I–16 były w stanie przeciwstawić się samolotom Luftwaffe? Dlaczego zastrzelił się dowódca lotnictwa Frontu Zachodniego? Co kryje się za relacjami o absolutnym panowaniu w powietrzu niemieckiego lotnictwa?

źródło opisu: http://ksiazki.wp.pl/bid,40236,eid,43077,tytul,Na-...(?)

źródło okładki: http://www.pora.pl/resources/n/57/316457/Na_uspion...»

Covalus | 2016-07-06
Przeczytana: 06 lipca 2016

Muszę przyznać, że udało mi się zmęczyć tą książkę. O ile początek naszpikowanego dużą ilością danych "dzieła" szedł w miarę gładko, to koniec był udręką.
Autor jest historykiem amatorem i to widać. Potrafi dyskutować z każdym najmniejszym błędem statystycznym, technicznym czy przekłamaniem w prezentowanych dokumentach. Wiele miejsca poświęca myśliwcom, które nigdy nie powstały i nie mogły mieć wpływu na wydarzenia z 1941, choćby były "najlepsze na świecie".
Wielokrotnie Autor trzyma się tej tezy, żonglując danymi i przestawiając wyliczenia. Tylko, że projekty nie walczą. Źle wykorzystane projekty choćby były najlepsze też poniosą klęskę.
Tutaj wspomnę o Me 262 szeroko reklamowanym przez autora jako najlepszy myśliwiec odrzutowy. Nic nie ma o zmuszaniu go do roli bombowca nurkującego i bezbronności przy lądowaniu...
Podobnie jest z prezentowanym typami radzieckiego lotnictwa.
Czasami czytając mam wrażenie, że autor nie bardzo wiedział, jak taką ilość wiedzy sprzedać. Zdarzają...

Adrian F | 2014-09-18
Przeczytana: 09 września 2014

Trudna lektura, autor jak zwykle zawarł w swoim dziele mnóstwo tabelek i faktów, dopełniających argumenty potwierdzające jego teorię na temat klęski Armii Czerwonej w 1941. Dla pasjonatów lotnictwa zwłaszcza historycznego lektura obowiązkowa. Dla takiego laika w tych sprawach jak ja dosyć żmudne wertowanie kolejnych stron wypełnionych danymi taktyczno-technicznymi itd. Ale ostatecznie naprawdę watro przebrnąć przez całość.

daltonista | 2014-03-16
Przeczytana: 01 stycznia 2012

Autor przeprowadził rzeczową, chłodną i obiektywną analizę starcia ZSRR z III Rzeszą. Polskim autorom też przydałoby się wyzbycie megalomańskiego podejścia do naszej historii, zrzucania winy za nasze klęski na podstępnych nieprzyjaciół i nielojalnych sojuszników. Całe szczęście pojawiają się już takie książki - choćby "Polskie piekiełko" Kopra czy "Obłęd 44". Wracając do "Na uśpionych...": to jedna z lepszych książek historycznych dot. II WŚ. Pozycja obowiązkowa dla zainteresowanych historią - nie tylko od "przygodowej" strony. Pokazuje gospodarczy i polityczny "background" zmagań frontowych.

mirolek | 2013-10-27
Przeczytana: czerwiec 2013

To nie powieść czy łatwe do przyswojenia wpomnienia pilota z okresu II wojny ale twarda i rzeczowa analiza. Wnioski zaskakują, stwierdzenia i wyprowadzane argumenty śmiałe a tezy zaskoczą wszystkich czytelników.
Trudno się to czyta, wymaga skupienia i otwartego umysłu ale warto - warto-warto.
Doskonała książka.

Magnat | 2015-12-06
Przeczytana: 06 grudnia 2015

Ciezkie.....pomimo duzej wiedzy i informacji moglo by byc podane w bardziej przystepnej wersji

Pio | 2016-01-21
Na półkach: 2016, Posiadam, Przeczytane