25 czerwca - Głupota czy agresja?

Okładka książki 25 czerwca - Głupota czy agresja? Mark Siemionowicz Sołonin
Okładka książki 25 czerwca - Głupota czy agresja?
Mark Siemionowicz Sołonin Wydawnictwo: Rebis historia
historia
25 IJUNA. GLUPOST'ILI AGRIESSIJA
Rebis
2011-01-01
2011-01-01
978-83-7510-487-5
Jerzy Redlich
historia ii wojna światowa finlandia zsrr 25 czerwca armia czerwona stalin mannerhaim

Miałem określoną świadomość działań w konfrontacji fińsko-radzieckiej i radziecko-fińskiej, jednak nie zdawałem sobie sprawy, z jak wielką walecznością Finowie przeciwstawili się czerwonej zarazie. Trudno szukać drugiego tak walcznego państwa, które w okresie II wojny światowej mierzyło się z nielada wyzwaniem. Los oszczędził jej tego, co dotknęło kraje "pokojowo" wcielone do bratnich rosyjskich narodów, położenie na mapie Europy uchroniło ją od tragicznej historii Polski i to samo położenie geograficzne było wyjątkowym atutem w zmaganiach, szczególnie wojny zimowej, z rosyjskim mocarstwem. Mark Sołonin po raz kolejny zaskoczył mnie i poruszył niesamowitą ze wszech miar lekcją historii.

Bardzo dobra pozycja ukazująca konflikt sowiecko-fiński, zwłaszcza okres wojny kontynuacyjnej z lat 1941-1944, który u nas jest mało znany. Książkę trzeba czytać bardzo uważnie, żeby nie pogubić się w liczbie sprzętu oraz nazw jednostek bojowych zwłaszcza sowieckich.

Czytałem kilka opracowań wojny między Finlandią a ZSSR,ta książka jest inna.
Przede wszystkim jest kompleksowa, a więc opisuje dwie wojny / a właściwie trzy bo również konflikt lat 1918-21/. Dzięki temu otrzymujemy całościowe opracowanie trudnych relacji pomiędzy obu państwami/większość książek to opis wojny zimowej 39-40/. Jej odmienność polega również na tym, że głównie koncentruje się na politycznych problemach konfliktu /około 2/3 książki/.
Jeżeli ktoś nastawia się jedynie na opis walk to może być zawiedziony. Niemniej jednak same walki są opisane łącznie ze wspomnieniami uczestników, głosem propagandy radzieckiej, marszałka Mannerheima i innych. Szczególnie mocno autor koncentruje się na bombardowaniach właśnie 25 czerwca /powód drugiej odsłony wojny/.
Oprócz tego mamy sporo informacji o siłach, przebiegu walk łącznie z sytuacją na morzu i w powietrzu. Jednak trzeba powiedzieć , że temat walk jest opisany dosyć pobieżnie i zajmuje około 1/3 książki.
Sama książka świetnie wydana - twarde okładki, szyta, biały papier. Jest też wkładka ze zdjęciami oraz 15 dokładnych map w kolorze.
Książka absolutnie nie jest nudna, napisana w stylu jaki Sołonin prezentuje w innych swoich pracach. Wymaga tylko nieco innego nastawienia czytelnika.
Moja rekomendacja: Książka bardzo dobra jednak dla czytelnika szukającego pogłębienia posiadanej wiedzy o tym konflikcie. Ktoś kto pierwszy raz zetknął się z tematem może nieco marudzić. Generalnie szczerze polecam

Czytałem kilka opracowań wojny między Finlandią a ZSSR,ta książka jest inna.

W czasie II wojny światowej toczyły się trzy wojny między Finlandią i ZSRR. Pierwsza była zimą 39-40 – Sowieci podbili Karelię i starali się zainstalować rządy komunistyczne w Helsinkach. Wojnę wygrali po wielkich stratach, ale Finlandia utrzymała suwerenność, chociaż bardzo ograniczoną. Druga wojna została wywołana przez Sowietów 26 czerwca 1941 roku, czyli 4 dni po rozpoczęciu wojny niemiecko-sowieckiej. W tej wojnie Finowie odzyskali tereny utracone w wojnie zimowej. Trzecia wojna toczyła się w 1944 roku i Sowieci odbili z powrotem to co zagarnęli na początku. W rezultacie Finlandia utraciła złoża niklu na północy, części Karelii i dostęp do morza Barentsa.

Sołonin zajmuje się głównie druga wojną. Dlaczego Sowieci skierowali wiele dywizji przeciwko Finlandii, w chwili, gdy od zachodu nacierały wojska Hitlera? Sołonin twierdzi, że atak był zaplanowany wcześniej i dowództwo sowieckie po prostu realizowało stare plany w nowej rzeczywistości. Skutkiem tej agresji było wciągnięcie Finów do wojny po stronie Hitlera i umożliwienie blokady Leningradu (Finowie blokowali miasto od północy).
Książka w pierwszej połowie jest pasjonującą syntezą dziejów wojny zimowej, w drugiej bardzo szczegółową analizą pierwszych dni drugiej wojny, nieco nużącą, ale solidną, pokazującą wiele zakłamań w sowieckiej historii.

Ogólnie gorąco polecam, Sołonin jak zawsze solidny!

Jak na Marka Solonina nie tak ciezka jak pozostale Jego ksiäzki.
Masa detali,swietny warsztat.Po wstepie pod görke i dosc trudno sie czyta.
Bardziej dla fanatyköw jak dla pasjonatöw historii :)

Jak na Marka Solonina nie tak ciezka jak pozostale Jego ksiäzki.
Masa detali,swietny warsztat.Po wstepie pod görke i dosc trudno sie czyta.
Bardziej dla fanatyköw jak dla pasjonatöw historii :)

Tatę mojego interesuje temat wojny radziecko-fińskiej i poprosił o dokupienie pozycji do "Białej Śmierci" (ocenionej przez niego na marne 2/10 gwiazdek).
Poniżej jego krótka opinia.
"Książka dla mnie FASCYNUJĄCA :)
Delektuję się nią :))
Myślę, że rzadko, kto jest w stanie ją przeczytać, a mi tak podeszła :)
Strasznie dużo faktów, ale dzięki temu dla mnie szalenie ciekawa... DZIĘKI :)))"

Poniżej jego krótka opinia.
"Książka dla mnie FASCYNUJĄCA :)
Delektuję się nią :))
Myślę, że rzadko, kto jest w stanie ją przeczytać, a mi tak podeszła :)
Strasznie dużo faktów, ale dzięki temu dla mnie szalenie ciekawa......

Bardzo nierówna książka. Pierwszą połowę czyta się jednym tchem, p. Sołonin przybliżył konflikty Sowiecko-Fińskich (czy raczej Finlandzkich),które nie są powszechnie znane. Następnie czytelnik musi przebrnąć przez bardzo toporne opisy sprzętu i różnych cytatów, wg mnie najtrudniejszy i najnudniejszy fragment, ale nie obniża ocenę, bo ta książka miała być rzetelnym przedstawieniem faktów a nie powieścią, którą ma się dobrze czytać. Końcówka zaś to istny majstersztyk, autor dokonuje analizy poszczególnych decyzji politycznych, oraz możliwych wariantów działania zarówno Finlandii, jak i Sowietów.
Książka naprawdę warta polecenia.

Historia 3 rund zmagań militarnych pomiędzy Finlandią a ZSRR w czasie II wojny światowej (+ nieco o czasach zarówno przed, jak i po tym okresie),drobiazgowo przeanalizowana i ciekawie podana. Sądzę że warta polecenia - niby o sprawie odległej od nas, ale dziwnie znajomej, bo przecież Finlandia, podobnie jak Polska, znalazła się w tym czasie "między młotem a kowadłem": z jednej strony ZSRR, z drugiej III Rzesza, a na dokładkę - po akcji odwetowej wymierzonej w ZSRR - mogła znaleźć się "na celowniku" Anglii i USA. Mimo to Finowie potrafili z sytuacji wybrnąć, ponosząc proporcjonalnie znacznie mniejsze straty niż Polska. Do czytania "w pakiecie" razem z "Paktem Ribbentrop-Beck" albo "Obłędem 44" Zychowicza, żeby mieć porównanie.

• II wojna światowa
  • historia