Pranie mózgu. Fałszywa historia Wielkiej Wojny

Mozgoimienije
Historia, Rosja, II wojna światowa
historia
Ag2S

Mark Sołonin obala mity i demaskuje kłamsta o Wielkiej Wojnie Ojczyźnianej. W ostatnich latach mnożą się grafomańskie dzieła rozpowszechniające "fałszywki historyczne". Mark Sołonin uważa, że środowisko naukowe powinno bardziej zdecydowanie walczyć z tym zjawiskiem, więc swoją najnowszą książkę poświęcił obalaniu mitów i demaskowaniu kłamstw. Opierając się wyłącznie na faktach, logice i...

Mark Sołonin obala mity i demaskuje kłamsta o Wielkiej Wojnie Ojczyźnianej.

W ostatnich latach mnożą się grafomańskie dzieła rozpowszechniające "fałszywki historyczne". Mark Sołonin uważa, że środowisko naukowe powinno bardziej zdecydowanie walczyć z tym zjawiskiem, więc swoją najnowszą książkę poświęcił obalaniu mitów i demaskowaniu kłamstw. Opierając się wyłącznie na faktach, logice i zdrowym rozsądku, krytykuje nieudolne zabiegi szarlatanów serwujących publiczności tanie pseudosensacje, godne serialu o Stirlitzu. Analizuje liczne wymysły z epoki radzieckiej i czasów współczesnych - "porozumienie generalne NKWD i gestapo", "tajne rozmowy Stalina z Wolffem w Mceńsku", "plan obrony z 1941 roku", "przerzucanie oddziałów Armii Czerwonej nad kanał La Manche" - i ukazuje obraz wydarzeń, który wyłania się z dostępnych, rzetelnych źródeł.

źródło opisu: http://www.rebis.com.pl/

źródło okładki: http://www.rebis.com.pl/rebis/public/books/books.h...»

Smuggler | 2018-11-16
Przeczytana: 16 listopada 2018

Kolejna książka Sołonina, autora który od lat odkłamuje rosyjską historię II wojny światowej, obnażając mity i propagandowe przekłamania, jest nieco inna od reszty... a jednocześnie ma z nimi dużo wspólnego. Autor po prostu postanowił dotrzeć tym razem do nieco mniej obytego z tematem czytelnika i w "Praniu mózgu" zrobił takie kompendium tego, co opisał w innych książkach(*). Tyle, że postarał się pisać przystępniej, mniej bazując na licznych wykresach, statystykach i archiwalnych dokumentach, a bardziej zwalczając kłamstwa poprzez polemiki z nimi. (Co jednak sprowadza się do tego, że i tak przytacza rozmaite dane statystyczne, tyle że tutaj to jest wersja light). Ma to swoje zalety, bo książkę czyta się łatwo i przyjemnie, ale dla ludzi, którzy już parę książek Sołonina przeczytali, nie będzie tu nic nowego. Do tego jeszcze tłumacz czasem dorzuca od siebie rozmaite kwiatki. Czy ktoś wie, co to znaczy "marazmatyczny"? Bo ja z tym słowem spotkałem się po raz pierwszy.

Czy warto?...

Adrian F | 2018-02-18
Przeczytana: 17 lutego 2018

Chyba wszystko znajduje się w tytule książki. Autor udowadnia jakie głupoty wciskają ludziom sowieccy historycy na temat Wielkiej Wojny Ojczyźnianej. Co niezwykłe bardzo dużo miejsca poświęcone jest na kłamstwo katyńskie. Zbrodnia ta, a właściwie metodyka jej przedstawienia przez Stalina została rozbita na atomy. Myślę że takie książki jak "Pranie mózgu" powinny stanowić suplement do każdego podręcznika historii. Dodaję autora do ulubionych.

Krzysztof_g | 2017-11-12
Na półkach: Przeczytane, Historia

Widać, że pranie mózgów ma się dobrze...pewnie nie tylko w Rosji. Autor walczy w tej książce o wyczyszczenie historii ze złogów radzieckiej historiografii. Jest to takie trochę rozliczenie "środowiskowe", co niekoniecznie jest czymś interesującym dla czytelnika szukającego opowieści historycznej. Ta książka mogłaby być nudną analizą argumentów historiograficznych, ale dzięki Sołoninowi stała się ciekawą analizą argumentów. Dostajemy coś w stylu Suworowa tylko z większą ilością tabelek i z większą ostrożnością w formułowaniu tez. Czyli kolejna książka MS warta przeczytania.

paweł | 2017-05-28
Przeczytana: 28 maja 2017

Jak dla mnie, książka dość trudna w odbiorze.
Autor Mark Sołonin obala w niej mity „wielkiej Wojny Ojczyźnianej”.
Książka głównie składa się z różnych zestawień liczb, tabel porównań, dla wielu osób pewnie nudnych. To druga książka po „Prawdy i mity wielkiej wojny ojczyźnianej” jaką przeczytałem w tym temacie. Jest wielce prawdopodobne, że gdyby Hitler nie napadł na ZSRR, Stalin napadłby na Niemcy, to tylko kwestia tygodni lub miesięcy. Jak wtedy potoczyłaby się historia Europy?

Tekst został poprawiony przez iKorektor – http://ikorektor.pl

Pierogi_i_Pączki | 2017-03-28
Przeczytana: 28 marca 2017

Mark Sołonin to bojownik o odkłamanie historii Związku Radzieckiego, a szczególnie jego roli w II Wojnie Światowej. Sołonin, podobnie jak Suworow, praktycznie nie istnieje w naukowym obiegu historycznym, przynajmniej sądząc po odnośnikach (a właściwie ich braku) w książkach niedawno wydanych na ten temat. Jak powiedział na spotkaniu z czytelnikami w Polsce – sprzedał ponad 250 tysięcy książek w Rosji a naukowa recenzja jego prac ukazała się tylko jedna, i do tego napisana przez 80-letniego specjalistę od hutnictwa w Szwecji. Na przykład Roger Moorhouse w „Pakcie Diabłów” ani słowem nie wspomina ani o Sołoninie, ani o Suworowie ani nie podaje ich w bibliografii, mimo, że szczególnie prace Sołonina są solidnie udokumentowane. Sołonin się nie przejmuje i ryje w archiwach, to rosyjskich to niemieckich, czym różni się od popularyzatorów, którzy głównie tworzą syntezy z cudzych książek (np. Beevor).

„Pranie mózgu” to rozprawa z 13 mitami i kłamstwami sowieckiej historii. Książka...

0rion | 2016-12-04

Książka dla Rosjan obrazoburcza. Z wielu względów. Jeśli przez wiele lat propaganda głosiła jedynie słuszną prawdę, a nagle znajduje się człowiek, który idzie całkowicie pod prąd, to oczywiście nie ma lekko. A Sołonin ma talent do poruszania kwestii bardzo delikatnych, np o bestialskim mordowaniu Niemców na Ziemiach Odzyskanych, co miało spowodować, że wszyscy Niemcy stamtąd uciekną. Temat jest tak mocno kontrowersyjny, że Niemcy Sołonina u siebie nie wydają.

"Moje książki wydawane są w Rosji, Polsce, na Litwie, w Czechach, na Słowacji i w innych krajach Europy Środkowo–Wschodniej. Jedynym krajem, w którym nie są wydawane, są Niemcy. I jeszcze dużo czasu upłynie, zanim będą mogły się tam ukazać. Niemcy boją się bowiem takich tematów jak ognia. Uważają, że jeżeli ktoś pisze, że Stalin był mordercą, to od razu usprawiedliwia Hitlera. Takie absurdalne przeświadczenie jest głęboko zakorzenione w środowisku akademickim i długo się tego nie przełamie."

Cytat z książki...

archiwista_cyklista | 2014-08-05
Przeczytana: 05 lipca 2014

Kolejna dobra w temacie. Chociaż Rosjanie wyciągną z niej więcej niż Polacy bo dotyczy w jakieś części tego co dzieje się w tzw. "publicznej debacie" w Rosji. Jedyna negatywna uwaga: autor tak skrajnie nieufny do pamiętników marszałków Armii Czerwonej wierzy bez krytycznie wspomnieniom marszałków Armii Brunatnej.

żabot | 2013-06-17
Przeczytana: 17 czerwca 2013

Czyżby Sołonin się „kończył”? Oto kolejna, szósta książka świetnego demaskatora rosyjskich kłamstw na temat tzw. Wielkiej Wojny Ojczyźnianej. Rzetelna, solidna, logiczna. Suworow wydaje się być przy nim dyletancki. Ale czytając „Pranie mózgu” ciągle spoglądałem wstecz z poczuciem, że to już kiedyś było. Gdyby to była pierwsza książka Sołonina, piałbym z zachwytu. Ale nie jest. Owszem, sypnął nowymi faktami, zestawieniami, zrugał kilku cynicznych pseudohistoryków z naukowymi tytułami czy generalskimi stopniami będącymi na usługach postsowieckiego nacjonalizmu. Ale to wszystko już było w pierwszych trzech, znacznie grubszych tomach Sołonina. Temat Katynia zaś był poruszony w „Nic dobrego na wojnie”. Ba! Sołonin w „Praniu mózgu” powiela długi, siedemdziesięciostronicowy rozdział z poprzedniej książki. Owszem, treść rozdziału „Pożar w magazynie” wpisuje się w temat "Prania mózgu", ale czytelnik może troszkę czuć się oszukanym, bo wygląda to jak pogrubianie tomu na siłę.
Warto...

Getos | 2013-06-07
Przeczytana: 07 czerwca 2013

Wychowany w czasach PRLu, wychowany na zafałszowanej historii II wojny światowej tym bardziej cenię prace takie jak poniższa książka Marka Sołonina. Książka troszeczkę nierówna, bo bardzo ciekawe rozdziały dotyczące porównania siły bojowej Wehrmachtu i Armii Czerwonej w czerwcu 1941 roku, strat rosyjskich w II wojnie światowej, czy też zbrodni katyńskiej przeplatają się z rozdziałami słabymi (jak np. dwa pierwsze nieco zniechęcające rozdziały tej książki). W całości praca jest jednak dobra. Autor rozprawia się z wybranymi mitami II wojny światowej i swoje wywody dobrze argumentuje. O takich rzeczach czytałem pierwszy raz u Suworowa w jego odkrywczym "Lodołamaczu", ale Sołonin idzie krok dalej, jego prace są bardziej analityczne. Jeżeli chcecie zobaczyć jaką ogromną przewagą dysponowali Rosjanie nad Niemcami w momencie kiedy zostali zaatakowani przez Hitlera, jak sami przygotowywali się do ataku na Zachód, jak tuszowali sprawę katyńską, jak zawyżali straty Armii Czerwonej i ludności...

QuQ | 2013-05-18
Przeczytana: 17 maja 2013

Mark Słonin jak zwykle trzyma poziom, dla kogoś, kto interesuje się historią -nie koniecznie zawodowo- pozycja obowiązkowa, zresztą książka ma w sobie to coś, co może sprawić, iż zainteresuje również "zwykłego zjadacza chleba".
Duży plus, również za to, że autor odnosi się do "sprawy polskiej", cały rozdział poświęcony jest zbrodni/ludobójstwu w Katyniu.
To pisarz wiarygodny z lekkim piórem, tematyka poważna podana w takiej formie nie nuży i nie nudzi, tylko "wchodzi jak nóż w masło".
Kolejne książki p. Sołonina można spokojnie kupować w ciemno, gorąco polecam.