Matka diabła. Kulisy rządów Chruszczowa

Kuzkina Mat
978-83-7510-867-5
historyczna
dezo_

Historyk i analityk wojskowy Wiktor Suworow w swojej najnowszej książce odtwarza wydarzenia z przełomu lat 50. i 60., na skutek konfrontacji ZSRR i USA ludzkość znalazła się wtedy na progu trzeciej wojny światowej i o mało nie została unicestwiona w globalnej katastrofie atomowej. Łącząc znane i mało znane fakty w jedną całość, autor ukazuje kulisy rządów Nikity Chruszczowa w latach...

Łącząc znane i mało znane fakty w jedną całość, autor ukazuje kulisy rządów Nikity Chruszczowa w latach 1953–1964. Przedstawia rzeczywisty obraz radzieckiej kosmonautyki, wraz z legendarnym lotem Jurija Gagarina, oraz prawdziwe przyczyny kryzysu berlińskiego i kubańskiego, przemilczane przez oficjalną propagandę, polityków i historyków. Opisuje też starcie służb szpiegowskich obu mocarstw i sprawę pułkownika Olega Pieńkowskiego, który dostarczał tajne informacje wywiadowi zachodniemu i prawdopodobnie ocalił nasz świat przed zagładą.

źródło opisu: okładka

Adrian F | 2013-12-08
Przeczytana: 08 grudnia 2013

Kolejna wielka książka mistrza Suworowa, tym razem traktująca o wyścigu zbrojeń i kryzysie kubańskim. Jak zwykle autor podaje fakty powszechnie znane z podręczników historii ale przedstawione w sposób bardzo logiczny, trzymający się kupy i wielce prawdopodobny. Poza tym "Matkę diabła" czyta się bardzo przyjemnie i szybko ze względu na występujące często dialogi, które oczywiście są fikcją ale pasują do opowiadanych wydarzeń. Ode mnie w pełni zasłużona najwyższa ocena. Gorąco polecam nie tylko fanom Suworowa.

Wielu | 2014-05-25
Przeczytana: 25 maja 2014

W sumie się cieszę że zacząłem lekturę książek Suworowa właśnie od tej książki, bo zawiera ona na końcu fajną notkę od autora która pozwala odnaleźć się chronologicznie w jego twórczości. Dzięki temu wiem w jakiej kolejności powinienem sięgać po kolejne pozycje. Następną książką będzie z pewnością "Lodołamacz" opowiadająca o czasach II wojny światowej i przełomowych wydarzeniach 1941 roku, kiedy to Hitler podobno tylko o 1 dzień uprzedził Stalina w zdradzie dotychczasowego sojusznika...
Ale miało być o "Matce Diabła" - książka odsłania kulisy rządów Chruszczowa, tj.przełom lat piećdziesiątych i sześćdziesiąt, m.in. czasy Kryzysu Kubańskiego. I choć to już troszkę dalej w przyszłość od okresu który historycznie najbardziej mnie ciekawi (II wojna światowa), to czytałem ją z wielką ciekawością i uwagą, m.in. dlatego że opowiada o czasach gdy mój ojciec był już na świecie, i choć miał zaledwie kilka lat, to potrafię sobie to już jakoś wyobrazić i połączyć daty wielkich światowych...

Małgorzata | 2014-01-28
Przeczytana: 27 stycznia 2014

Bardzo dobra książka. Chociaż historia związana z latami po II wojnie światowej nie należy do moich ulubionych klimatów, tę pozycję przeczytałam bardzo chętnie. Ciekawie opisy, w których nie brak ironii, ukazują najważniejsze elementy funkcjonowania systemu socjalistycznego, różne aspekty pojmowania świata przez socjalistów i związane z tym absurdy oraz charakter przywódców epoki Chruszczowa. Ten przywódca ZSRR, który obiecał pokazać światu "Matkę diabła", czyli "Kuz'kina mat'- szanowaną w pewnych kręgach dama, blisko spokrewnioną z diabelską babcią", tak naprawdę sam kopał dołek pod swoim krajem, przechwalając się fikcyjną "potęgą" czy kupując amerykańskie zboże, a nie inwestując w swoje rolnictwo. Ciekawie omówiona jest sprawa kryzysu kubańskiego oraz w ostatniej części Pieńkowskiego, który przekazywał tajne materiały do Stanów, a po zdemaskowaniu został skazany na śmierć, tylko czy rzeczywiście wyrok wykonano, skoro tak naprawdę uratował świat przed katastrofą?
Polecam tę...

Getos | 2014-04-25
Przeczytana: 25 kwietnia 2014

No muszę przyznać, że Suworow dał popis swojego kunsztu pisarskiego tą książką. Styl bez zarzutu. Książka jest tak interesują i wciągająca, że czyta się ją w jeden-dwa wieczory. Autor sięga w niej do historii ZSRR i wyścigu zbrojeń z USA zapoczątkowanego wyścigiem w kosmos i rzekomą luką w broni nuklearnej między tymi dwoma potęgami. Suworow porusza takie tematy jak: detonacja bomby 50MT tzw. "matki diabła" (dla porównania ta w Hiroszmie miała ok. 14kT), szpiegowanie ZSRR za pomocą samolotów U-2 przez Stany Zjednoczone i zestrzelenie Powersa, wyścig w kosmos, lot Gagarina, konstruowanie rakiet do przenoszenia ładunków nuklearnych i rakiet kosmicznych, główny konstruktor Korolow, aż w końcu dochodzimy do kryzysu kubańskiego który rzekomo doprowadził te dwa mocarstwa na skraj wojny totalnej/nuklearnej. Akcja książki zamyka się więc w okresie 1960-1962. Autor w ciekawy sposób argumentuje, że blef Chruszczowa z Kubą, służył odwróceniu uwagi od Niemiec Zachodnich i Berlina Zachodzniego,...

Roman Dłużniewski | 2016-11-11
Przeczytana: 11 listopada 2016

Choć książka dotyczy czasów minionych, to jednak ciągle jest w pewien sposób aktualna. Bo zagrożenie ze Wschodu istnieje nadal. Przeczytaj.

Sławomir | 2016-08-17
Na półkach: Przeczytane, 2016
Przeczytana: 17 sierpnia 2016

Bardzo lubię styl autora i kolejna książka o której mogę napisać, że bardzo mi się podobała. Jak zawsze autor stawia tezy i wspierając się ogólnie znanymi faktami (głównie) oraz logiką, udowadnia je. Oczywiście można z nim się nie zgadzać. Ja się zgadzam. Do mnie przemawia takie "na chłopski rozum" bardziej niż czysto naukowe, zgodne z metodologią, prace historyków którzy raczej zaciemniają obraz, często nie potrafią czegoś jednoznacznie stwierdzić a pewnikiem zawsze skonkludują, że nie wszystko jest takie proste. A prawda najczęściej jest prosta i banalna. Dlatego podoba mi się dochodzenie do prawdy jakie przyjmuje w swoich książkach autor.
Zdecydowanie polecam. Lektura nie jest ciężka a niezwykle ciekawa.

Izolator | 2015-09-14

Chruszczow, kryzys kubański, Pieńkowski, tytułowa "diabla mać" - wszystko to podlane jak zwykle apetycznym sosem a'la Suworow. Kolejna niezwykle ciekawa pozycja autora, w której obala mity serwowane przez oficjalną postradziecką propagandę, a także (o zgrozo) przez zachodnich "historyków". Obowiązkowa lektura, a zarazem smaczny kąsek dla pasjonatów okresu zimnej wojny jak i zainteresowanych zbrodniczym komunizmem.

Karo | 2015-01-13
Przeczytana: 12 stycznia 2015

"Socjalizm zbudowano. Czym jest socjalizm? Odpowiedź Marksa jest prosta: to zniesienie własności prywatnej" (s.15) "Od najwcześniejszych lat próbowałem zrozumieć, czym jest socjalizm. Przez długie lata zebrałem ponad 400 definicji. Później zaprzestałem tego procederu, zdając sobie sprawę, że socjalizmów jest dokładnie tyle, ilu socjalistów. I nawet więcej. Wczoraj towarzysz Lenin tak rozumiał socjalizm, dzisiaj - w inny sposób. Mimo wszystko wspólną ideę- można powiedzieć wspólny mianownik - jednak znalazłem. Wszyscy socjaliści wyznają w takiej lub innej formie to samo (...) będziemy pracować coraz mniej, a brać coraz więcej."

Myślę, że doskonała puenta socjalizmu. Książka genialna. Nic dodać nic ująć. Czasy koszmarne.

Paweł | 2017-07-12
Przeczytana: 12 lipca 2017

Świetne studium socrealizmu, bardzo ciekawe spojrzenie na kulisy istotnych wydarzeń z okresu rządów Chruszczowa. Momentami nieco drażnił mnie nieco frywolny styl Suworowa, ale nie wpływa to na całościową ocenę - książka wciąga i czyta się ją bardzo dobrze.

Komaga | 2012-11-22
Przeczytana: 21 listopada 2012

Według zasady, że życie pisze najlepsze historie. Riezun (Suworow) ma dobre pióro. Dobrze się go czyta i co najlepsze lubię jego teorie i przychylam się do nich. Książka poukładała mi pewne porozrzucane fakty usłyszane to tu to tam. Rewelacyjna lektura a obowiązkowa dla tych zainteresowanych historią.