Flota GUŁagu. Stalinowskie statki śmierci: transporty na Kołymę

Okładka książki Flota GUŁagu. Stalinowskie statki śmierci: transporty na Kołymę Martin J. Bollinger
Okładka książki Flota GUŁagu. Stalinowskie statki śmierci: transporty na Kołymę
2011-03-14
978-83-76740-78-2
Jacek Lang
GUŁag Kołyma Stalin śmierć deportacje

Dobrze się czytało, natomiast wiele danych dotyczących konstrukcji, budowy statków pomijałam - akurat w tej książce bardziej interesowała mnie wiedza dotycząca ludzi

7/10

7/10

Historia "przerzucania" około miliona więźniów do kołymskich obozów pracy w czasie II wojny światowej. Nieludzkie warunki, nieludzki czas, nieludzcy przywódcy. Autor opisując i tropiąc ślady tytułowej floty opiera się na archiwaliach, wspomnieniach i dokumentacji technicznej statków floty GUŁagu,
Warto przeczytać i dowiedzieć się jak wiele nasi "sojusznicy" wiedzieli o zbrodniczej działalności sowietów, jak im pomagali i ile warte mogą być sojusze. Wiedzieli, pomagali lub nie przeszkadzali, dziś uczą moralności. Wnioskujmy, uczmy się na przyszłość i obyśmy do tej nauki nigdy sięgać nie musieli. Kolejny przerażający epizod wojny...

Warto przeczytać i dowiedzieć się jak wiele nasi "sojusznicy" wiedzieli o...

GUŁag, nadal mało znany fakt z historii Związku Radzieckiego. Istnieje, co prawda wiele wspomnień, sporo przypuszczeń, ale do dziś nie wiadomo, ilu więźniów przewieziono do obozów pracy przymusowej, ilu w nich zmarło, a ilu zginęło już po drodze.
Paradoksem jest to, iż to właśnie cywilizowany zachód oraz Stany Zjednoczone, dostarczały statków, które woziły na Kołymę tysiące ludzi. To właśnie Stany pomagały Rosji, w czasie II wojny światowej, remontować wspomniane jednostki. Wydawano na to miliony dolarów z kieszeni podatników. Istnieją również niedawno odtajnione dokumenty, mówiące, iż Roosevelt oraz Churchill wiedzieli lub przynajmniej domyślali się, co dzieje się na dalekiej Północy...
Warto przeczytać, chociaż momentami suche fakty, dotyczące budowy lub napraw tych pływających więzień, są odrobinę nużące.

• Historyczne
  • 03. Pap+
  • Poszukuję (głównie e-book n/k)
  • POPULARNO-NAUKOWE
  • Literatura obozowa

Dodaj cytat z książki Flota GUŁagu. Stalinowskie statki śmierci: transporty na Kołymę