Grendel

2007-01-01
2007-01-01
Piotr Siemion
powieść fantasy

Kilka dni temu postanowiłem posłuchać starych płyt Marillion. Zwykle przychodzi mi ochota na te powroty muzyczne raz na rok. Czasem częściej, czasem rzadziej. Miałem jakąś niebywałą ochotę zwłaszcza na utwór Grendel. Blisko dwudziestominutowej suity, która ukazała się w 1982 roku na drugiej stronie singla Market Square Heroes, a później w zbiorze B’Sides Themselves. Utwór powstał na podstawie powieści Johna Gardnera z 1971 roku o tym samym tytule.

Jako fan Marillion w młodości, udało mi się również zdobyć powieść Gardnera, która stała na półce w gronie najważniejszych dla mnie książek. I w zasadzie wyłącznie tyle. Nie pamiętam jej zupełnie. Wiem, że czytałem. Mam mgliste wrażenia, co do czasu i nic więcej. Prawdopodobnie bardzo chciałem, żeby mi się podobała – …no bo przecież Marillion… – ale chyba nie zostawiła większego śladu.

Słuchając w samochodzie kawałka Marillion, a później jeszcze dwukrotnie w domu, przemknęła mi myśl, żeby sięgnąć do książki Gardnera. I..jestem zachwycony!

[...]
całość:

Cała opinia do przeczytania na: http://kaginbooks.blogspot.com/2017/10/158-grendel-john-gardner.html

Chyba wszyscy słyszeli o Boewulfie - niezliczone ekranizacje i próby literackiego rozwinięcia i "uwspółcześnienia" tego staroangielskiego poematu zawsze się przewinęły w popkulturze każdemu. Bohaterski Boewulf pokonuje matkę Grendela i wraca w laurach i chwale do siebie. Po drodze, rzecz jasna, jak na bohatera przystało, dokonuje masy bohaterskich czynów i wszyscy go kochają. Więc dlaczego by nie pokazać sprawy z punktu widzenia Grendela - tego "potwora"? William Gass nazwał tą powieść "jedną z najwspanialszych" współczesnych powieści. Ale czy aby na pewno...?
[...]

I oto potwór przemówił.
Ciężko czasami sympatyzować z bestią. Przecież Grendel wcale nie musi ludzi prześladować, często robi to z pogardy, ale najczęściej z nudów. Robi to jednak na tyle fajnie, że sympatia czytelnika do końca go nie opuszcza.
Mimo swej potęgi często jest bezradny. Nie raz szuka pewności przy ciepłym boku mamy. Porażające jest spotkanie i rozmowa ze smokiem.
Grendel bardzo przypomina człowieka. Im bardziej, to sobie uświadamia, tym więcej jest dla ludzi mocno niemiły. Tym bardziej, że doskonale rozumie świat ludzi i pewnymi jego elementami nawet się fascynuje.
W końcu rozumie, że przemija postać świata, który znał i którego - zresztą - nie akceptował. Końcówkę nie do końca akceptuję ja i stąd tylko dziewięć gwiazdek za spore dzieło o beznadziejności bycia stworzonym do czegoś konkretnego. I za zrozumienie przez, było nie było, podmiot, tej beznadziejności.
Książka krótka, dla tych, którzy nie znają mitu o Beowulfie, częściowo czytelna, ale dla tych, którzy znają (także jego warianty) nie do przecenienia.

I oto potwór przemówił.

Idea sama w sobie dobra. Historia, którą znamy z Beowulfa, w której to ludzie są potworami, a Grendel jedynie wymierza im sprawiedliwość. Niestety Gardner nie podołał. Ciekawa próba podtrzymania klimatu staroangielskiego poematu poprzez dość krwawe opisy, a jednak sam w sobie Beowulf roztacza o wiele większy czar.

Jest to kolejna przeczytana przeze mnie ostatnio powieść, która jak widzę bywa bardzo niedoceniana przez polskich czytelników. Wydana w 1971 roku jest niezwykłym retellingiem legendy o Beowulfie, gdzie głównym bohaterem jest tytułowy Grendel opowiadający własną wersję dobrze znanej nam historii.
Chociaż to bardzo krótka, bo licząca zaledwie 120 stron książka, to zawiera ogrom treści i nie jest prostą lekturą, którą można "łyknąć" dla odprężenia. Gardnerowski Grendel jest wnikliwym obserwatorem, który ma wiele do powiedzenia na temat ludzi z którymi żyje w sąsiedztwie, przedstawiając nam świetną krytykę ludzkich przywar, szczególnie hipokryzji, skłonności destrukcyjnych i automatycznej wrogości wobec wszystkiego co odmienne i nieznane. Wywodzi się również na temat potrzeby człowieka do samookłamywania się, poprzez tworzenie mitów i legend wobec wszystkiego czego nie jest w stanie zrozumieć. Godną uwagi jest tutaj również postać smoka, będącego łącznikiem pomiędzy przyszłością i teraźniejszością, przemycając w ten sposób na karty powieści przemyślenia dużo cięższego kalibru, którym Grendel by nie podołał. Sam główny bohater jest tutaj ciekawą postacią, rozdartą pomiędzy wrażliwością na sztukę, a skłonnością do okrucieństwa, będąc spotęgowaniem tych dwóch, tak skrajnych cech. Odnośnie okrucieństwa, to nie polecałbym tej pozycji jedynie wrażliwym osobom, ponieważ niektóre sceny są przedstawione bardzo drastycznie.
Na uwagę zasługuje również bogaty i barwny styl autora, który słowem pisanym operuje z niesamowitym kunsztem, wzbogacając powieść mnóstwem metafor. Nie posiadam dużej znajomości literatury anglosaskiej i obawiam się, że wiele z tych przenośni i nawiązań niestety pominąłem lub zaledwie dostrzegłem, że do czegoś się odnoszą.
Złożoność tego utworu, natłok myśli filozoficznej oraz wspomnianych nawiązań do literatury sprawiają, że nie jest to lektura, którą można raz przeczytać i odrzucić w kąt na wieczne zapomnienie. A przynajmniej nie jest to wskazane - czuję, że jeszcze wielokrotnie do niej powrócę, żeby wysupłać więcej treści, której nie dostrzegłem za pierwszym razem.
Polecam ją nie tylko miłośnikom fantastyki, ponieważ przekaz tej książki jest uniwersalny, dając czytelnikowi interesujące spojrzenie na kwestię dobra i zła. Szkoda trochę, że patrząc po ocenach, wielu czytelników nie dostrzega prawdziwej wartości tej książki.

Chociaż to bardzo krótka, bo licząca zaledwie 120 stron książka, to zawiera...

Dobra książka, taka w sam raz na jesienne wieczory i jesienne przemyślenia. Bardzo mi się kojarzy z "Czasem Kalibana" Tada Williamsa, ale nawet nie wiem kto kogo (jeśli w ogóle) tu zainspirował. Ja akurat "Czas Kalibana" czytałam wcześniej, więc "Grendel" nie wydał mi się już aż tak oryginalny.
"Grendel" jest ciekawy jak wszystko to, co wywraca najprostszy sposób postrzegania i najbardziej oczywiste interpretacje. Podoba mi się też zmienność formy - pojawiają się wstawki wierszowane czy wręcz jakby fragmenty dramatu. Poza tym można się doszukać wielu odwołań do zagadnień znanych z filozofii, a także z antropologii kultury, pewnie gdyby się w to zagłębić to o licznych nawiązaniach do różnych koncepcji i doktorat by można napisać ;)

"Grendel" jest ciekawy jak wszystko to, co wywraca najprostszy sposób...

Książka jakich niewiele. W zasadzie jej fabuła jest tylko tłem dla filozoficznych i psychologicznych rozważań. Z drugiej strony od tej powieści (?) trudno się oderwać, przeczytałam ją w jeden wieczór. Polecam każdemu, kto choć raz zastanawiał się nad istotą dobra i zła.

2021

Rzeczywiście ciekawa powieść, nie tylko dla fanów fantasy, choć pewnie głównie tacy po nią sięgną. Szczególnie podoba mi się tutaj zabawa stylami wypowiedzi.

Obiektywnie dobra książka, ale mnie mocno zniechęcił zbyt melancholijny styl. Niby dobrze od odpowiada epoce, a której toczy się akcja, ale mi akurat nie pasował.

Metaforyczna, filozoficzno-egzystencjalna. Ale bardzo smętna i niestety przez to trochę nudna.

• Literatura amerykańska
  • Chcę mieć