Czarny Pryzmat

Okładka książki Czarny Pryzmat Brent Weeks
Okładka książki Czarny Pryzmat
Brent Weeks Wydawnictwo: Mag Cykl: Saga Powiernika Światła (tom 1) fantasy, science fiction
Saga Powiernika Światła (tom 1)
The Black Prism
Mag
2011-02-23
2011-02-23
9788374801997
Małgorzata Strzelec
czarny pryzmat brent weeks

Jedna z lepszych książek fantasy jakie trafiły w moje ręce ostatnio. Rewelacyjne światotwórstwo, magia bazująca na kolorach światła, oryginalna i spójnie zrealizowana. Bohaterowie wiarygodni, świat brutalny, choć same opisy nie są w klimatach gore, po prostu trudne czasy, początek wojny a przynajmniej starć, które ją zapowiadają. Rozumiemy ich wybory, są one sensowne, choć nie zawsze dobre. Po prostu ludzie, którzy robią to co muszą. W dobie cukierkowych historii z morałem - ten realizm mi się podobał.

Początek był dla mnie trochę ciężki do przejścia, ale jak już mniej więcej rozeznałam się w świecie i bohaterach, to nie mogłam się oderwać. System magiczny jest trochę ciężki do wyobrażenia sobie (przynajmniej dla mnie),ale jednocześnie naprawdę unikatowy. Najbardziej w książce podobali mi się bohaterowie, zwłaszcza Karris i Liv. Stopniowe odkrywanie wydarzeń z przeszłości sprawiało, że, nawet te momenty gdzie nie było zbyt wiele akcji czytało się przyjemnie i z zainteresowaniem - dla mnie chyba nawet bardziej niż wszelkie opisane potyczki. Już się nie mogę doczekać kolejnego tomu.

Seria zapowiada się super. Wartka akcja, dużo zagadek, których ujawnienia nie można się doczekać. Osobiście nie mogłam oderwać się od czytania, a barwne opisy sprawiły, że wyobraźnia pracowała. Do tego dużo humoru i intryg. Nie można zarzucić tej książce przewidywalności ; ) Minusem są postacie, gdyż mimo tego, że można szybko poczuć do nich sympatię, to jednak są skonstruowane na jedno kopyto.

Książka nie przypadła mi do gustu. Zawiera w sobie zbyt wiele niepotrzebnych opisów, które wyjaśniają świat i wydarzenia. Moim zdaniem takie fragmenty burzą immersję i niepotrzebnie spowalniają fabułę. Dodatkowo jest pełna dialogów, które są zupełnie oderwane od aktualnej sytuacji, w której znajdują się bohaterowie. Myślę, że książka jest skierowana raczej do młodszych czytelników nastoletnich i moze u nich znajdzie uznanie.

Oryginalny świat kolorów, ich krzesicieli i pryzmatów. Zręczna, przykuwająca uwagę intryga. Czasem się jednak dłuży i tak już rozbudowana historia. Coś mi zgrzytało także w stylu, ale może to wina moich wygórowanych wymagań w tym względzie. Podsumowując, warto przeczytać. Zapewnia rozrywkę na wiele wieczorów.

Jest tu wszystko co powinno być. Magia, nieszablonowi bohaterowie, świetna intryga, polityka, bitwy... Jestem zachwycona!

Długo ją męczyłem. Były lepsze momenty ale i gorsze. Duży plus za nowy obszerny i ciekawy świat. Hmm walka na kolory- coś nowego i mi się podoba, fajne. Ale było dużo momentów że już się nudziłem. Kartkowałem aby przejść dalej. Jako że nie odkłada się nieprzeczytanych książek skończyłem do końca. Mógłbym ją jedynie streścić z grubsza. Jakoś cała historia nie przemawia do mnie

"Lepiej, żeby niewinny żył, niż zginął winny."
Pomysł na użycia kolorów jako podstawa systemu magicznego na 10 ⭐
Jednak nie do końca podobało mi się wykreowanie bohaterów - wydaje się jakby autor bardzo Kipa nie lubił, być może taki zabieg, że później nastąpi jego wielka przemiana. Rozumiem, że nie miał łatwo, ale ciągła samokrytyka i takie prostackie wysławianie aż raziło i nie pasowało do całej historii, ale to może tylko takie moje odczucia, może tak miało być 🙈

💎Ciekawe jest poznawanie Pryzmata, jego historii i celów, miłości. Bardzo podobała mi się też postać inteligentnego generała.

Ogólnie cała historia na plus, miejscami trochę chaotyczna, ale przez sam pomysł warto przeczytać, poznać i wyrobić własną opinię 🌈

"Lepiej, żeby niewinny żył, niż zginął winny."
Pomysł na użycia kolorów jako podstawa systemu magicznego na 10 ⭐

Tu niedługo będzie dłuższa opinia, bo książka to powiew świeżości w bogatym leksykonie fantasy, którą miałem okazję przeczytać w swoim życiu. Nie dosięga tolkienowskiej trylogii przeklętego pierścienia, ale... nie mogłem się oderwać od luksynowych liter dopóki cały nie spłynął ferią tęczy w ostatnim rozdziale.
Ciąg dalszy nastąpi...

Ciąg dalszy nastąpi...

Świetna książka: wartka fabuła, interesujący bohaterowie, poczucie humoru ale i odpowiednio dobrane elementy dramatyczny. Od razy sięgam po kolejny tom.

• Do kupienia