Czarny Pryzmat

Tłumaczenie: Małgorzata Strzelec
Cykl: Saga Powiernika Światła (tom 1)
Wydawnictwo: Mag
The Black Prism
9788374801997
prezeskamyk

To on ma władzę, siłę i bogactwa, zapłaci jednak za to własnym życiem. Gavin Guile jest Pryzmatem, najpotężniejszym człowiekiem na świecie. Jest cesarzem i najwyższym kapłanem; tylko dzięki jego mocy, sprytowi i urokowi osobistemu możliwe jest utrzymanie kruchego pokoju. Niestety, Pryzmaci nie żyją długo i Guile dokładnie wie, ile mu jeszcze zostało: pięć lat, żeby zrealizować pięć...

To on ma władzę, siłę i bogactwa, zapłaci jednak za to własnym życiem.
Gavin Guile jest Pryzmatem, najpotężniejszym człowiekiem na świecie. Jest cesarzem i najwyższym kapłanem; tylko dzięki jego mocy, sprytowi i urokowi osobistemu możliwe jest utrzymanie kruchego pokoju. Niestety, Pryzmaci nie żyją długo i Guile dokładnie wie, ile mu jeszcze zostało: pięć lat, żeby zrealizować pięć niemożliwych celów.
Nagle jednak dowiaduje się, że ma syna, który urodził się w odległym królestwie po wojnie, dzięki której Gavin zdobył władzę. Teraz musi zdecydować, jaką cenę jest gotów zapłacić, żeby utrzymać w tajemnicy sekret, który może zniszczyć świat.

źródło opisu: mag.com.pl

źródło okładki: mag.com.pl

książek: 2075
onika | 2015-07-23
Przeczytana: lipiec 2015

„Czarny pryzmat” to siedmiuset stronnicowa cegiełka. Na szczęście całkiem nieźle mieściła się w moje niby-łapki, a i torbę słusznych rozmiarów posiadam, więc jej objętość nie była takim problemem, jak początkowo zakładałam.

Szczerze mówiąc, na samym początku rozbawił mnie tytuł pierwszej księgi cyklu „Powiernika światła”… Czarny pryzmat, dobre sobie. Cudny oksymoron, no ale w końcu papier wszystko zniesie.

Brent’a Weeks’a znam z trylogii „Nocny Anioł”. Mniej więcej wiedziałam, czego po tym pisarzu mogę się spodziewać. I moje oczekiwania nie zostały zawiedzione: dostałam wartką akcję, wyraziste postaci, tajemnice z przeszłości, które determinują losy bohaterów i są źródłem wielu intrygujących wątków, a przede wszystkim niezwykłe uniwersum, w którym magia polega na krzesaniu kolorów, czyli przeobrażaniu światła w materię – luksyn. Zachwyciła mnie teoria leżąca u podstaw potęgi Chromerii, co prawda troszkę brakowało „naukowego” wytłumaczenia funkcji Bieli i Czerni, a także...

| 2014-05-11
Przeczytana: maj 2014

Gruba książka...tym lepiej! I coś mi się zdaje, że mam dobrą passę do książek...czytam coraz lepsze ;)

Gavin Guile to Pryzmat. Potrafi rozszczepić kolory praktycznie z całego spektrum, a to potrafi tylko on. Bo magia u Brenta Weeksa to kolory, odbijanie światła. Gavin pełni rolę religijnego przywódcy i ma tyle zalet, że głowa mała. Przypomina mi trochę Kvothe'a z "Kronik Królobójcy", ale jest o wiele bardziej umięśniony. Kocham Gavina. To najlepsza postać, o jakiej ostatnio czytałam. Ma wiele tajemnic i odkrywanie ich wraz z nim to prawdziwa przyjemność.

Kip za to to gruby, ale utalentowany młody człowiek, którego los i geny powiązały z Gavinem. Trochę irytujący, ale da się lubić! Zwłaszcza, kiedy zacznie krzesać...

Brent Weeks już raz zdobył moje serce "Drogą Cienia". Teraz podbił je z kretesem. Ta książka to prawdziwa, niczym nie zmącona przyjemność, magia, którą się dawkuje, byleby tylko dłużej trwała. Czytałam z wypiekami na twarzy. A kiedy nie czytałam, cały czas pytlałam...

Agata | 2016-07-31
Na półkach: 2016, Przeczytane
Przeczytana: 15 lipca 2016

Kolejna rewelacyjna książka fantasy. Co ja poradzę, że mam słabość do tego gatunku literackiego :D Oryginalny i ciekawy system magii, wciągająca fabuła, zaskakujące zwroty akcji i świetni bohaterowie. Tak w skrócie prezentuje się "Czarny Pryzmat". Polecam!

Tak na marginesie, to chętnie przeczytałabym więcej o wydarzeniach, które miały miejsce podczas Wojny Pryzmatów. Mam nadzieję, że w kolejnych tomach będzie więcej retrospekcji. W sumie to mógłby wyjść z tego ciekawy prequel ;)

agatrzes | 2013-04-11
Przeczytana: 10 kwietnia 2013

W twórczości Brenta Weeksa zakochałam się podczas przygody z „Aniołem nocy”. Sięgając po Jego kolejną powieść nie wiedziałam w jaką podróż „pojadę”, ale miałam pewność, że będzie to uczta dla mojej wyobraźni. „Czarny Pryzmat” to przysłowiowa „cegła”, mogąca odstraszać swoja objętością, a jednak czasem okazuje się, ze prawie osiemset stron to za mało

Głównym bohaterem powieści jest Gavin Guile najważniejszy i najpotężniejszy człowiek na świecie-Pryzmat, potrafiący wyczuć zaburzenia równowagi w magii świata i posiadający umiejętność krzesania siedmiu kolorów jednocześnie z białego światła. Gavina poznajemy szesnaście lat po wojnie Pryzmatów, kiedy to kruchy pokój znów jest zagrożony. Sytuacji nie ułatwia wyjście na jaw informacji o nieślubnym synu, ale czy to jedyny sekret z przeszłości Pryzmata ? Gawin wie, że zostało mu pięć lat życia, ale nie ma pewności czy uda mu się zrealizować zamierzone cele i zapobiec temu, co wydaje się nie nieuniknione.

Magiczny świat stworzony przez...

EmaxDomina | 2014-07-15
Przeczytana: 2013 rok

Książka jak cebula - zdejmuje się kolejne warstwy tajemnic, historii bohaterów, pomysłów autora i za każdym razem, kiedy już się jest pewnym, że wszystko jest jasne okazuje się, że mamy ciąg dalszy. Książka napisana z rozmachem i fantazją. Autor, który w serii o Cieniu zaprezentował niezły warsztat, teraz już pewnie i bez kompleksów wciąga nas do wykreowanego przez siebie świata, z którego nie można się wyrwać aż do ostatniej 730 strony. Nie kupuję z zasady książek fantasy, bo to lektury na raz, a nie mam miejsca - dla Brenta Weeksa zrobiłam jednak wyjątek i nie tylko mam te książki, ale napewno za jakiś czas do nich wrócę

Marta | 2014-03-10
Na półkach: Przeczytane, Posiadam, 2014
Przeczytana: 10 marca 2014

książka wciągnęła mnie całkowicie. ponad 700 stron zostało przeze mnie pochłonięte w sumie w 4 dni.
historia zaskakująca i wielowątkowa czyni tę książkę bardzo dobrą książką.
nieoczekiwane zwroty akcji, wewnętrzne rozterki głównych bohaterów.
doskonale opisany świat i wykreowane zasady jego działania.
to co lubię w fantastyce znalazłam w tej książce.
przede mną drugi tom, zobaczymy czy równie dobry jak pierwszy ;)

ven_detta | 2011-04-13
Na półkach: Przeczytane, Posiadam, 2011
Przeczytana: 11 kwietnia 2011

Po Trylogii Nocnego Anioła, powiedziałam sobie, że kupię w ciemno każdą kolejną książkę napisaną przez Brenta Weeksa. Tak też zrobiłam z „Czarnym Pryzmatem” i jak zwykle się nie zawiodłam.

Gavin Guile jest Pryzmatem. Stoi na czele hierarchii politycznej i religijnej w Siedmiu Satrapiach i jako jedyny człowiek włada magią wszystkich siedmiu kolorów, a dzięki swojemu autorytetowi jest w stanie utrzymać względny pokój w swoim świecie. Jednak porządek zostaje zaburzony, kiedy Pryzmat dowiaduje się, że ma syna z nieprawego łoża. A to jest dopiero wierzchołek góry lodowej tajemnic i niespodzianek, które skrywa Gavin Guile.

Kip – szesnastoletni mieszkaniec prowincjonalnego królestwa, nie wyróżnia się niczym szczególnym. Jest raczej duży, przy kości, niepewny swojej wartości, daje sobą pomiatać na prawo i lewo swojej matce-narkomance, rzekomym przyjaciołom. Jednak jeśli myślał, że do końca będzie wiódł życie nieudacznika, grubo się mylił. Kiedy jego miasto zostaje zaatakowane, chłopak...

Caylith | 2011-04-10
Przeczytana: 10 kwietnia 2011

Pokuszę się o określenie wstępnie tej książki jednym zdaniem (i nie będzie to słowo Rewelacja";)):

W świecie unikalnej magii, w którym niedawno przywrócono pokój po krwawej wojnie o władzę, żyje mężczyzna, od którego wszystko się zaczyna i na którym wszystko się kończy...

Ma na imię Gavin Guile i jest Pryzmatem. A to oznacza najpotężniejszego maga i zarazem wojownika na świecie. Dzierży władzę... no nie, akurat to jest prawda połowiczna. Prawdziwą władzę sprawuje rada magów-krzesicieli, traktujących go niejako jako marionetkę i przywódce duchowego.
Ale Gavin ma na ten temat inne zdanie i de facto, dzięki temu co potrafi,robi żywnie to co mu się podoba. Bo któż śmiałby wystąpić przeciw najpotężniejszemu krzesicielowi?
Czas jednak rzec kim są krzesiciele. Ku temu jednak należy wyjaśnić istotę magii tego świata. Otóż, pewna grupa osób jest w stanie z samego spektrum barw stworzyć coś materialnego. Dokładnie cokolwiek. Każdy nieożywiony przedmiot. Przykładowo mag zwany czerwonym...

iza161 | 2015-01-27
Przeczytana: 27 stycznia 2015

Fajna..
Mimo,ze ma 700 stron to nie nudzi.
Wielowatkowa, majaca wiele rozmaitych postaci, dzieki czemu ksiazka staje sie bardzo ciekawa.
Postacie sa najrozniejsze, dzieki czemu kazdy znjdzie cos dla siebie.
Brawo dla pisarza za tak szczegolowe wykreowanie swiata-coz za wyobraznia. Przed oczami widzialam te szklane domy w ksztalcie kwiata polyskujace na wszystkie kolory..
Polecam

pat_8910 | 2015-03-31
Na półkach: 2015, Przeczytane
Przeczytana: 31 marca 2015

Bardzo ciekawa, trzymająca w napięciu oraz...inna. Zupełnie inna niż wszystkie książki z dziedziny fantastyki, które czytałam. Na początku trudno było mi się przyzwyczaić do świata Chromerii i kilka razy przeszło mi przez myśl, żeby odżyć powieść i zabrać się za coś innego. Od połowy czytało się bardzo dobrze, na pewno sięgnę po następne części.