Historia dłuższa niż wojna

Wydawnictwo: Wydawnictwo Poznańskie
Beata

To jedna z tych fascynujących książek, od których rozpoczęło się moje zainteresowanie najnowszą historią Polski. Jest to barwna powieść przygodowa, w której harcerze walczą z niemieckim okupantem w ogarniętej wojną Warszawie.

źródło opisu: Wydawnictwo Poznańskie, 1985

źródło okładki: Zdjęcie autorskie

Historia przeżyć grupki przyjaciół i znajomych w okupowanej przez Niemców Warszawie. Od wrześniowych bombardowań po pierwsze Zaduszki po wojnie. Antagonizmy (AK i AL - polecam jak najbardziej posłuchać zapomniany "Dylemat" Gintrowskiego), wrześniowa szabla wujka, szmalcownicy, spekulanci i zwykłe życie szarych ludzi.
Wspaniała. Kiedyś wydawana w "odcinkach", ciężko było wszystkie uzbierać. Bardzo się ucieszyłem, gdy w końcu dorwałem w bibliotece to wydanie.

Legeriusz | 2016-09-24
Przeczytana: 24 września 2016

"...i uśmiechnęli się do tego świata, który darował im życie."

Powieść przygodowa dla młodzieży o grupce przyjaciół w latach 1939-1949. Dużo akcji, sporo emocji, klimat Warszawy. Narracja i wydarzenia są napisane czasem lakonicznie, czasem lirycznie, a na pewno w sposób interesujący. Historia jest tu niezbędnym elementem fabuły, chociaż dostajemy jej bardzo mało. Typowe ogólniki - trwa okupacja, są źli Niemcy, folksdojcze, szmugiel, łapanki itd... Może i dobrze, bo z konkretów przebija się do nas jedynie Armia Ludowa i Związek Walki Młodych. Z przyczyn oczywistych o Armii Krajowej nie ma nawet wzmianki. W każdym razie autor skupił się na losach nastolatków. Czyta się szybko, a fabuła wciąga.

Koralina | 2017-05-29
Przeczytana: 29 maja 2017