Poseidon's Gold

Okładka książki Poseidon's Gold Lindsey Davis
Okładka książki Poseidon's Gold
Lindsey Davis Wydawnictwo: Arrow Cykl: Marek Dydiusz Falko (tom 5) kryminał, sensacja, thriller
Marek Dydiusz Falko (tom 5)
2008-01-01
2008-01-01
powieść

Ta książka nie została jeszcze oceniona NIE MA JESZCZE DYSKUSJI

Bądź pierwszy - oceń książkę

Na plus książki można zaliczyć wprowadzenie na scenę nowych postaci (pośmiertnie brata Falkona, który okazuje się niezłym kombinatorem) i jego ojca. Chwyt powiedziałabym rodem z osiemnastowiecznych romansów, gdzie nagle odnajdują się osoby dawno uznane za zmarłe :) Niemniej ciekawie się czyta o zwyczajach licytatorów w starożytnym Rzymie tudzież o handlu dziełami sztuki - prawdziwymi i podrabianymi. Szczególnie puenta odnosząca się do posągu Posejdona okazała się bardzo trafiona. Niemniej w porównaniu z tomami pierwszym, drugim czy trzecim całej serii ta książka jest moim zdaniem słabsza.

Lekka, przyjemna lektura na niedzielne, zimowe popołudnie.
Historia kryminalna nie jest szczególnie wyszukana, ale została opisana z humorem, dzięki czemu książkę czyta się bardzo szybko i bez znużenia. Uroku całości z pewnością dodaje w miarę przyzwoite oddanie mniej lub bardziej wątpliwych zalet życia codziennego w Rzymie sprzed niemal 2000 lat.
Jedynym solidnym minusem jest konstrukcja książki. Rozdziały są bardzo krótkie (w ekstremalnych przypadkach liczą tylko trzy lub cztery strony) i zupełnie dla mnie niezrozumiale jedna scena, czy rozmowa potrafi być podzielona na dwa, czasem nawet więcej rozdziałów. Kilkakrotnie czułam się mniej więcej tak, jakbym oglądała film na jednej z komercyjnych stacji TV i w kluczowym momencie, kiedy zaraz się coś wyjaśni, czy główny bohater otrzyma kolejną wskazówkę, następuje... przerwa na reklamy. Po której wracamy do przerwanej sceny. Niby nic się nie traci z fabuły, ale napięcie spada...
W każdym razie, w wolnej chwili z pewnością sięgnę po inne przygody detektywa Marka Dydiusza Falcona.

Lekka, przyjemna lektura na niedzielne, zimowe popołudnie.
Jedynym solidnym minusem...

Moim zdaniem do tej pory najlepsza z serii o Dydiuszu Falconie, pełna nieprzewidywalnych zwrotów akcji i niezłego humoru, zwłaszcza kiedy do akcji wkracza sławetny już ojciec Falcona :). Tylko na końcu żal mi bohatera, kiedy nie udaje mu się jeden z jego zamiarów, no ale mam nadzieję, że sprawa ta jeszcze zostanie pomyślnie rozwiązana w dalszych powieściach autorki, na tłumaczenie których z niecierpliwością czekam.

Czytadło bez fajerwerków.

Czytadło bez fajerwerków.

Powieść historyczna. Lekki kryminał. Ciąg dalszy przygód zabawnego i trochę nieporadnego detektywa Marka Dydiusza Falkona.

Tylko odrobinę bardziej skomplikowane niż Harlequin. Zapewne może dostarczyć przyjemności, ale nie jestem docelowym czytelnikiem takich książek, nie mam 12 lat i przeczytałam zbyt wiele.

• Kryminały
  • Historyczne