Thorgal - Kriss de Valnor: Nie zapominam o niczym!

Tłumaczenie: Wojciech Birek
Cykl: Thorgal: Kriss de Valnor (tom 1)
Wydawnictwo: Egmont Polska
Les Mondes de Thorgal: Kriss de Valnor: Je n'oublie rien!
komiks, fantasy, Thorgal
komiksy
Snoopy

Thorgal - Kriss de Valnor to pierwsza z komiksowych opowieści rozgrywających się w świecie znanym z popularnej serii Thorgal. Jej bohaterką jest jedna z najbardziej fascynujących postaci sagi o dzielnym Wikingu - piękna i niebezpieczna Kriss de Valnor. Akcja komiksu zaczyna się wkrótce po dramatycznych wydarzeniach, opisanych w finale albumu Kriss de Valnor. Śmiertelnie ranna w bohaterskiej walce wojowniczka odzyskuje przytomność w pałacu Walkirii, gdzie stanie przed sądem bogini Freyji. W wyniku procesu rozstrzygnie się, czy czeka ją zaszczytna wieczność w Walhalli Odyna, czy wieczne potępienie... Podczas rozprawy Kriss będzie musiała opowiedzieć o swych najwcześniejszych doświadczeniach, które uczyniły ją taką, jaką ją poznaliśmy.

Komiks, fabularnie i graficznie ściśle wpisany w konwencję Thorgala, został stworzony przez Yvesa Sente'a - scenarzystę ostatnich epizodów głównej serii - oraz młodego włoskiego rysownika Giulio de Vitę, któremu udało się zachować wystrój i klimat znany z komiksów rysowanych przez Grzegorza Rosińskiego.

źródło opisu: www.egmont.pl

źródło okładki: zdjęcie autorskie

Hinoto | 2014-01-16
Przeczytana: 26 grudnia 2013

Pierwsza odsłona historii pobocznej ze świata Thorgala opowiada historię Kriss de Valnor. Umierająca Kriss trafia do świata bogów na sąd Valkirii. Trybunał ma zdecydować, czy Kriss umrze i trafi do wiecznej ciemności, czy dostanie drugą szansę na ziemi i będzie mogła zasłużyć sobie na pośmiertną walkę u boku Odyna w Valhalli. Aby ułatwić decyzję bogini Freji, Kriss musi opowiedzieć swoją historię do momentu spotkania z Thorgalem.
Mimo, że Rosiński tym razem nie narysował tej opowieści, kreska jest bardzo ładna i doskonale wpasowuje się w klimat serii o Gwiezdnym Dziecku. Z 1 tomu dowiadujemy się o najmłodszych latach Kriss, jej trudnym dzieciństwie i śledzimy drogę do tego, jak stała się niebezpieczną femme fatale. W "Nie zapominam o niczym" zobaczymy dramatyczną walkę o przetrwanie młodej dziewczyny w brutalnym świecie, rządzonym przez mężczyzn. Mamy poznać genezę jej relacji z Sigwaldem. Jego historia i próba uratowanie córki z łap okrutnej panienki Opal potrafi wzruszyć.
Z...

| 2014-01-13
Przeczytana: styczeń 2013

Jak zdążyłam przeczytać na różnych stronach, ludzie bali się sięgnąć po Kriss. Bo już nie ten sam rysownik i nie ten sam scenarzysta. Ale nowi panowie sprawili się według mnie świetnie, a ich opowieść doskonale wpasowuje się w już napisane (i narysowane) tomy Thorgala.

Młoda Kriss jest dzika. Zdolna do wszystkiego dziewczynka przyparta do muru przez miłość do słabej matki. Ale gdy matka umiera, kto powstrzyma ten żywioł?

Uwielbiam postać Kriss de Valnor, to moja ukochana bestyja z pierwszych Thorgali, tylko pięła się w górę z każdym odcinkiem z nią. A tu...tu mamy cały komiks o Kriss. Jej przygody są takie wspaniałe! Niebezpieczeństwo i mrok na każdym kroku.

Ktokolwiek się waha przed przeczytaniem tego spin-offu, nie bójta się! To naprawdę solidna rzecz.

Zamówiłam, odebrałam i przeczytałam...i wiem już, że to nie będzie dobra seria.
Od strony wizualnej to istny horror. Dalszy plan prawie zupełnie nie istnieje, a wszystko co na nim przedstawione jest ubogie, niedokładne i niewyraźne. Natomiast pierwszy plan epatuje brzydotą i tandetą. Dorosła wersja Kriss to odpychająca karykatura mojej ulubionej bohaterki. Zresztą większość postaci w tym zeszycie to jakieś groteskowe maszkarony.
Jedynym atutem tego komiksu są postacie Drewnianej Stopy i Sigwalda Poparzeńca (którego w oryginalnej serii zwą Sparzony), które przywołują miłe skojarzenia i są zaskakująco podobne do swych pierwowzorów z zeszytów Rosińskiego.
Skuszę się na dalsze części by poznać historię Kriss, ale szczerze mówiąc nie łudzę się na nic oryginalnego i zaskakującego. Mam tylko nadzieję, że grafik bardziej przyłoży się w kolejnych częściach, bo na chwilę obecną zniszczył i pogrzebał to wszystko do czego przyzwyczaił mnie przez te lata mistrz Rosiński.

Merida | 2013-06-21

Obawiałam się tej serii. Wprost zastrachana, czekałam na przesyłkę. Jednak obawiałam się całkowicie niepotrzebnie, ponieważ komiks nie odstaje od oryginalnych "Thorgali" w żadnej mierze, a niektóre nawet przewyższa!

Dowiadujemy się sporo o trudnym dzieciństwie Biczy z Valnoru, a historia z Opal jest bardzo ładnym hołdem złożonym takim odcinkom jak na przykład "Upadek Brek Zaritha" - ta sama duszna atmosfera. Bardzo podoba mi się też kreska, choć tutaj Rosińskiemu nikt jednak nie dorówna.

Ogólnie bardzo polecam, zwłaszcza tym, którzy jak ja kochają Kriss.

Snoopy | 2010-12-10
Przeczytana: 10 grudnia 2010

Ten swoisty "spin-off" serii o Thorgalu uważam za nadzwyczaj udany. Znakomicie odświeża serię, która ostatnimi czasy staje się niestety coraz bardziej nużąca. Cieszę się, że twórcy zdecydowali się przybliżyć historię Kriss de Valnor, gdyż jest to zdecydowanie jedna z najciekawszych postaci całej serii. Opowieść jest ciekawa i przybliża też takie postaci, jak Argun "Drewniana noga" i Sigwald "Poparzeniec", a tym samym odsyła do najlepszych zeszytów serii o Thorgalu czyli opowieści o Krainie Qa. Bałem się nieco nowego rysownika, ale De Vita spisał się całkiem dobrze. Swoją kreską świadomie nawiązuje do stylu Rosińskiego (na granicy plagiatu), co w tym przypadku zupełnie nie przeszkadza - wręcz przeciwnie. Z niecierpliwością czekam na kolejne zeszyty o Kriss.

Skandalicznie zła część, odczarowująca postać Kriss de Valnor. Jest to zarzynanie serii Thorgal i nie mogę pojąc, jak to się stało, że ta seria tak zeszła na psy. Żenujące, tanie chwyty fabułowe rodem z "Faktu", obliczone na tanią sensację. Narysowane bardzo brzydko, pani, która gra w tym komiksie Kriss, nie ma nic wspólnego z bohaterką serii Rosińskiego i Van Hamme.

geokuba | 2012-12-25
Przeczytana: 26 listopada 2012

Świetny pomysł z rozgałęzieniem głównego wątku. Moim zdaniem rysunki nie są tak dobre jak Rosińskiego, ale to nie przeszkadza. Ten zeszyt można czytać po tomie 30. głównego wątku "Ja, Jolan".

Kevorkian | 2014-10-18
Przeczytana: 18 października 2014

Niby bohaterowie ci sami, niby rysunki podobne, niby historia też, a jednak zabrakło mi tu jakiegoś... pazura znanego z komiksów duetu Rosiński-Van Hamme. Ale czyta się ciekawie i fani powinni być zadowoleni.

Hari_Seldon | 2015-02-27
Przeczytana: 27 lutego 2015

Seria poboczna do "Thorgala". Kriss po wydarzeniach z tomu 28 musi udowodnić swoją wartość przed samą boginią Freyą opowiadając swoje dzieje sprzed spotkania Thorgala w "Łucznikach". Część fantastyczna bardzo mnie zaskoczyła, spodziewałem się jedynie retrospekcji. Niestety czytelnik nie ma tu okazji przyjrzeć się uważniej krainie walkirii - jest pokazany jedynie zamek pełen półnagich kobiet. Niespecjalnie przypadły mi do gustu kostiumy walkirii - wyglądają jak z jakiegoś naprawdę taniego fantasy - wolałem wygląd z tomu "Giganci". Jedyną rzeczą godną uwagi na zamku jest kochanek bogini (ale sposób jego przedstawienia akurat pochodzi ze skandynawskiej mitologii, a nie od scenarzysty). Sama retrospekcja początkowo powtarza to co było już przedstawione w "Ja, Jolan" - trochę takie "Cześć, Tereska" w wersji fantasy. Fragment ten byłby bardziej przejmujący gdyby wnosił coś nowego, ale niestety tylko pokazuje w wersji złagodzonej to co czytelnik już wiedział wcześniej. Po ucieczce z...

birchgirl | 2016-09-27

Cieszę się, że jedna z moich ulubionych postaci z Thorgala doczekała się osobnej serii, wcześniej czytałam kilka niepochlebnych recenzji o całym założeniu i scenariuszu tego przedsięwzięcia- absolutnie nie mogę się z tym zgodzić. Historia jest bardzo dobrze poprowadzona, przedstawia dzieciństwo Kriss, pokazuje co się z nią działo przed pierwszym pojawieniem się w tomie "Łucznicy" (np. jak poznała Sigurda). Zarzuty niektórych dotyczące zarzynania serii i odarcia Kriss z jej tajemniczości są mocno przesadzone. Tak jak poznaliśmy dzieciństwo Thorgala i Aricii, tak również logicznym jest, że także Kriss- doczekując się swojej własnej serii- zostanie odarta z "tajemniczości". Absolutnie nie czepiałabym się tutaj scenariusza. Jedyne co mi przeszkadza to kreska. W zderzeniu z główną serią i pięknymi obrazami Rosińskiego, sposób rysowania De Vito nie do końca przypadł mi do gustu. Głw. dlatego, bo Kriss na każdym rysunku ma inne rysy twarzy i czasami jest mocno..hmmm...jakby to...