Feniks

Wydawnictwo: Rebis
Phoenix
Vlad Taltos
Iki

Piąty tom przygód Vlada Taltosa, zabójcy, maga i właściciela zamieszkanej przez ludzi Wschodniej Dzielnicy. Nadal jeszcze żonaty, ale już normalny Vlad zostaje wynajęty przez swą boginię-opiekunkę Verrę. Ma zabić władcę wyspy położonej nieopodal kontynentu, na którym leży Adrilankha. Zadanie oczywiście wykonuje, bo któż odmawia bóstwu, ale to dopiero początek. Odkochany, kierując się lojalnością, ratuje Cawti z więzienia co prowadzi do otwartego konfliktu z całym Domem Jherega.

Meszuge | 2014-01-28
Przeczytana: 17 czerwca 2011

„Feniks” to piąty tom cyklu „Vlad Taltos”, wydany w 1990 roku, jednak chronologicznie jest to tom siódmy i stanowi kontynuację wątków, które Brust zapoczątkował w „Teckli”. Właściwie „Teckla” i „Feniks” mogłyby stanowić jedną całość, kolejne rozdziały jednej książki i byłoby to połączenie zupełnie naturalne.

W „Teckli” żona baroneta Vlada Taltosa, była zawodowa zabójczyni, Cawti, związała się z ruchem przypominającym komunistyczny. W „Feniksie” wątek ten jest kontynuowany: stosunki między małżonkami psują się nadal, bo Vlad Taltos nie pochwala utopijnych przekonań żony i się na nie nie godzi. W związku ze swoją wywrotową działalnością Cawti zostaje aresztowana przez władze, a Vlad Taltos, zabójca i członek organizacji o charakterze mafijnym (Dom Jherega), wynajęty zostaje przez samą boginię do zgładzenia króla.

Rozwiązania i zakończenia intrygi zdradzać nie będę. Chcę jedynie zasygnalizować, że czytanie i zrozumienie „Feniksa” bez znajomości „Tecki”, może sprawiać poważne problemy.

malkovic | 2011-02-23
Przeczytana: 23 lutego 2011

Ciekawe czy będzie ciąg dalszy:D

agnesm86 | 2016-11-07
pio_par | 2016-09-01