Żywe Kamienie

Wydawnictwo: Biblioteka Polska
klasyka

Powieść Wacława Berenta „Żywe kamienie” o średniowiecznych artystach wędrownych, których przybycie zmienia oblicze miasta pogrążonego w marazmie, została wydana w latach 1917/18. Utwór obrazuje zmierzch teokratycznej kultury średniowiecza. Średniowieczni artyści wędrowni z przełomu XIII i XIV wieku wkraczają do miasta pogrążonego w stanie otępienia i wywołują wstrząs u jego mieszkańców. W...

Średniowieczni artyści wędrowni z przełomu XIII i XIV wieku wkraczają do miasta pogrążonego w stanie otępienia i wywołują wstrząs u jego mieszkańców. W efekcie przeciwko marazmowi buntują się także starzy mistrzowie: płatnerz, uczony przeor, itd. Bohaterów łączy niepokój ducha, wieczna wędrówka i marzenia błędnych rycerzy. „Żywe kamienie” to postaci z posągów, pieśni i legend średniowiecznych. Idealizm i konkretność zostały wyrażone archaizowaną prozą, a w tok epicki wplata sie liryka, elementy dramatu i tragedii. Średniowieczna alegoryczność przeplata się ze współczesną symboliką.

gaba | 2011-02-06
Przeczytana: 2005 rok

Polecam gorąco, szczególnie fanom zakonu Franciszkanów :))

skowyt | 2017-02-03
mylovelivesforever | 2016-01-16
Piotr Prachnio | 2015-12-01
Przeczytana: 16 stycznia 2016
redanett | 2015-09-17
Co czytano w Polsce po odzyskaniu niepodległości?

98 lat temu Polska odzyskała niepodległość. Był to początek nowych czasów i intrygującego okresu historycznego, czyli dwudziestolecia międzywojennego. O ówczesnym życiu co nieco możemy wywnioskować, chociażby czytając „Króla” Szczepana Twardocha. Ale co wtedy czytano? Sprawdziliśmy, jakie książki ukazały się w pierwszych latach po odzyskaniu niepodległości.