Żelazna korona

Wydawnictwo: Instytut Wydawniczy PAX
historyczna
hunter

Swego rodzaju biografia Karola V Habsburga,człowieka, który zjednoczył Europę pod swoim berłem.Tytuł jednoznacznie nawiązuje do Karola Wielkiego: ..

| 2013-11-23

„Żelazna korona” Hanny Malewskiej od wielu lat znajduje się na półkach mojej biblioteczki i co jakiś czas powracam do niej z wielką przyjemnością. Jest to fabularyzowana biografia cesarza Karola V, nazywanego często ostatnim rycerzem Europy. Książka odbiega nieco od stylu współczesnych romansów historycznych i wymaga od Czytelnika pewnej dozy wiedzy historycznej, by w pełni dostrzec wszystkie motywy i niuanse zawarte w treści.
Karol von Habsburg (1500-1558), jako syn królowej Hiszpanii Joanny zwanej szaloną (córki Królów Katolickich Izabeli i Ferdynanda) i Filipa Pięknego (syna cesarza Maksymiliana I i Marii Burgundzkiej) był dziedzicem krwi najpotężniejszych rodów ówczesnej Europy: Trastamarów i Habsburgów, a tym samym człowiekiem wielu narodowości. Urodził się w Gandawie, a więc w Niderlandach. Kochał Francję i Paryż, a jednak walczył z Francją przez niemal całe życie. Został władcą Niemiec i dbał o jedność podzielonego na księstwa Cesarstwa, a jednak nigdy nie nazwał się...

Defenestracja | 2016-08-02
Aztek_Anonim | 2015-04-15