Panowie Leszczyńscy

- Kategoria:
- literatura piękna
- Wydawnictwo:
- Znak
- Data wydania:
- 2013-03-06
- Data 1. wyd. pol.:
- 1961-01-01
- Liczba stron:
- 528
- Czas czytania
- 8 godz. 48 min.
- Język:
- polski
- ISBN:
- 9788324021246
- Tagi:
- klasyka polska literatura piękna
Malewska w Panach Leszczyńskich zadaje niewygodne pytania, stawia trudne problemy, zastanawia się, jakich prawd o narodzie nie chcemy przyjąć, pokazuje, w jaki sposób ideał polskiej humanitas zostaje zaprzepaszczony. (…)
Choć Panowie Leszczyńscy uważani byli za polemikę Malewskiej z Trylogią Sienkiewicza, należy zaznaczyć, że nie była ona zamierzeniem pisarki.
Jak wspomina Andrzej Sulikowski, Malewska uważała Sienkiewicza za wielkiego erudytę, posiadającego również ogromne możliwości artystyczne, ale piszącego jednak poniżej górnego pułapu – prawdopodobnie, aby spełnić oczekiwania współczesnego mu czytelnika. Malewska nie chciała z nim jednak polemizować również dlatego, że stan badań, z którym miał do czynienia twórca Trylogii, był o wiele uboższy niż ten, z którego ona mogła korzystać. Jaki sens miałaby więc polemika z baśniową wizją? (…)
Pisząc o Rzeczypospolitej Obojga Narodów, Malewska wydaje się stawiać diagnozę Polsce jej współczesnej. Ta diagnoza i dziś nie traci swej aktualności. (…) Wydaje się, że Panowie… powinni stać się lekturą obowiązkową wszystkich polityków, a także tych, którzy chcą nimi być. Pisarka ustanawia w nich wzorzec myślenia politycznego; tego, co powinno stać w jego centrum.
Anna Głąb, "Ostryga i łaska. Rzecz o Hannie Malewskiej"
Porównaj ceny
W naszej porównywarce znajdziesz książki, audiobooki i e-booki, ze wszystkich najpopularniejszych księgarni internetowych i stacjonarnych, zawsze w najlepszej cenie. Wszystkie pozycje zawierają aktualne ceny sprzedaży. Nasze księgarnie partnerskie oferują wygodne formy dostawy takie jak: dostawę do paczkomatu, przesyłkę kurierską lub odebranie przesyłki w wybranym punkcie odbioru. Darmowa dostawa jest możliwa po przekroczeniu odpowiedniej kwoty za zamówienie lub dla stałych klientów i beneficjentów usług premium zgodnie z regulaminem wybranej księgarni.
Za zamówienie u naszych partnerów zapłacisz w najwygodniejszej dla Ciebie formie:
• online
• przelewem
• kartą płatniczą
• Blikiem
• podczas odbioru
W zależności od wybranej księgarni możliwa jest także wysyłka za granicę. Ceny widoczne na liście uwzględniają rabaty i promocje dotyczące danego tytułu, dzięki czemu zawsze możesz szybko porównać najkorzystniejszą ofertę.
Mogą Cię zainteresować
Książka na półkach
- 40
- 16
- 10
- 5
- 2
- 1
- 1
- 1
- 1
- 1
OPINIE i DYSKUSJE
Cudze chwalicie, swego nie znacie, chciałoby się powiedzieć. Znakomita książka doskonałej autorki, wieloletniej członkini redakcji „Tygodnika Powszechnego”. I jednej z najbardziej niedocenianej autorek powieści historycznych – co podkreślał Zbigniewem Herbert. Ale w jej czasach nie było wolnego rynku wydawniczego, a autorka z jej poglądami i życiorysem nie mogła znaleźć się w kanonie lektur szkolnych ani w wysokonakładowych wydaniach.
Nietypowy format powieści historycznej. W kolejnych rozdziałach śledzimy losy następujących po sobie pokoleń wielkopolskiego rodu Leszczyńskich z Leszna, herbu Wieniawa, począwszy od przełomu XVI i XVII wieku i Rafała Leszczyńskiego, wojewody bełskiego aż do Stanisława Leszczyńskiego, dwukrotnie wybieranego na króla Rzeczpospolitej Obojga Narodów w XVIII stuleciu. Obserwujemy ich w działaniu, najczęściej w momentach kluczowych dla dziejów kraju lub ich rodu.
Powieść doskonale nadaje się na scenariusz serialu. Fabuła składa się bowiem niemal wyłącznie z akcji i dialogów. Obok postaci historycznych (absolutna większość) występują oczywiście i fikcyjne. Czasami Leszczyńscy – jak w bitwie pod Mątwami – spotykają się po przeciwnych stronach barykady.
Przyjemność czytania potęguje doskonały warsztat historyczny autorki – konia z rzędem temu, kto znajdzie nieścisłość. Wrażenie robi erudycja Malewskiej oraz jej uczciwość – bardzo realistyczne i konkretne wskazanie przyczyn konwersji przedstawicieli protestanckiego rodu na katolicyzm. Jak widać tym różnił się jej model katolicyzmu od prezentowanego przez Zofię Kossak.
Książkę – jak najbardziej zasłużenie - wydano w kolekcji prozy polskiej XX wieku.
Cudze chwalicie, swego nie znacie, chciałoby się powiedzieć. Znakomita książka doskonałej autorki, wieloletniej członkini redakcji „Tygodnika Powszechnego”. I jednej z najbardziej niedocenianej autorek powieści historycznych – co podkreślał Zbigniewem Herbert. Ale w jej czasach nie było wolnego rynku wydawniczego, a autorka z jej poglądami i życiorysem nie mogła znaleźć się...
więcej Pokaż mimo toJakoś niespecjalnie zajmowałem się Leszczyńskimi, ot czasem przy reformacji lub wojnach w XVIII wieku. Autorka w dość fajny sposób przedstawiła dzieje rodu od XVI wieku po końcówkę XVII. Trochę wyczuwa się swoistą sympatię w narracji, jednak nie wybiela ona owych zacnych mężów. W pewnym stopniu jest to też ocena Rzeczpospolitej, kraju dawno utraconego, który po okresie prosperity uwikłany został w wiele wojen. Warta przeczytania
Jakoś niespecjalnie zajmowałem się Leszczyńskimi, ot czasem przy reformacji lub wojnach w XVIII wieku. Autorka w dość fajny sposób przedstawiła dzieje rodu od XVI wieku po końcówkę XVII. Trochę wyczuwa się swoistą sympatię w narracji, jednak nie wybiela ona owych zacnych mężów. W pewnym stopniu jest to też ocena Rzeczpospolitej, kraju dawno utraconego, który po okresie...
więcej Pokaż mimo to"Panowie Leszczyńscy" napisani są bardzo trudnym, archaicznym językiem. Warto jednak podjąć ten wysiłek, żeby poznać nie tyle ogólnie znane dzieje, co mentalność panów Leszczyńskich - od Rafała, wojewody bełskiego, aż po jego prawnuka, malutkiego pod koniec powieści Stanisława.
Wyboista to, ale satysfakcjonująca wielce lektura. :-)
"Panowie Leszczyńscy" napisani są bardzo trudnym, archaicznym językiem. Warto jednak podjąć ten wysiłek, żeby poznać nie tyle ogólnie znane dzieje, co mentalność panów Leszczyńskich - od Rafała, wojewody bełskiego, aż po jego prawnuka, malutkiego pod koniec powieści Stanisława.
Pokaż mimo toWyboista to, ale satysfakcjonująca wielce lektura. :-)