Wybór opowiadań

Książka jest przypisana do serii/cyklu "Lektury Szkolne". Edytuj książkę, aby zweryfikować serię/cykl.
Wydawnictwo: Wydawnictwo Literackie
83-08-01841-6
Habdank

Spis treści: Opowiadania z tomu "Półpancerze praktyczne" - Półpancerze praktyczne Opowiadania z tomu "Słoń" - Lew - *** "...Kiedy zobaczyłem ją po raz pierwszy..." - W szufladzie - Wyznanie o Zygmusiu - Przygoda Dobosza - Ostatni husarz - Droga obywatela - Weteran piątego pułku - Słoń - Kronika oblężonego miasta Opowiadania z tomu "Wesele w Atomicach" - O nagości - Profesor...

Spis treści:

Opowiadania z tomu "Półpancerze praktyczne"
- Półpancerze praktyczne

Opowiadania z tomu "Słoń"
- Lew
- *** "...Kiedy zobaczyłem ją po raz pierwszy..."
- W szufladzie
- Wyznanie o Zygmusiu
- Przygoda Dobosza
- Ostatni husarz
- Droga obywatela
- Weteran piątego pułku
- Słoń
- Kronika oblężonego miasta

Opowiadania z tomu "Wesele w Atomicach"
- O nagości
- Profesor Robert
- Wina i kara
- Kto jest kto?
- Wesele w Atomicach
- Wspomnienia z młodości

Opowiadania z tomu "Deszcz"
- Mały przyjaciel
- Ptaszek ugupu
- Ad astra
- Wierny stróż
- Jak walczyłem
- Mon Général

Opowiadania z tomu "Dwa listy"
- Dwa listy
- Moniza Clavier
- Lolo
- Błazen
- Ten, który spada

[Wydawnictwo Literackie, 1987]

| 2014-11-08
Na półkach: Przeczytane, Wakacje 2014, ***3

Niektóre super, inne mi się bardzo nie podobały. Jedne łatwe w odbiorze, przy innych trzeba pomyśleć. Opowiadania Mrożka to jednak półka nie dla mnie!

nothingcold | 2015-06-18
Na półkach: 2015, Przeczytane
Przeczytana: 18 czerwca 2015

Zbiór opowiadań jest rzeczą trudną do ocenienia, cóż poradzić. Wiele świetnych i kilka nieco słabszych opowiastek.

Mikosek17 | 2015-07-21

Troszkę się zawiodłem. Gdy podchodziłem do tego zbioru opowiadań to miałem wspomnienie tego, jak bardzo podobało mi się "Tango", gdy czytałem je w liceum i jakieś przebłyski kilku krótszych tekstów, które przypadły mi do gustu jak "Lolo" czy "Wesele w Atomicach". Stąd też spodziewałem się, że w tekstach znajdę dużo absurdu, świetnego poczucia humoru, zabawy groteską, ciekawej metaforyki i nietypowych rozwiązań, jeśli chodzi o konwencję. No i nie da się ukryć, że część z tych atutów twórczości Mrożka można było odnaleźć w tym zbiorze, ale chyba nie na oczekiwanym przez mnie poziomie. Może faktycznie kilka opowiadań było dosyć nietypowych z groteskowym poczuciem humoru, przez co kilka razy pojawiał się uśmiech na mojej twarzy, ale na pewno nie odnalazłem takiego poziomu komizmu, jaki zaprezentował autor w "Tangu". Poza tym Mrożek imponował mi tym, że w tonie absurdu odnajdywało się, wiele naprawdę ciekawych spostrzeżeń, jeśli chodzi o rzeczywistość. Tym razem często konkluzje mnie...

KBR | 2014-10-26
Przeczytana: 23 października 2014

Zapoznawania się z twórczością Pana Mrożka ciąg dalszy, tym razem opowiadania.
Zaśmiewałem się podczas czytania do rozpuku, opowiadania są okraszone subtelnym i absurdalnym humorem, a jednocześnie w każdym autor stara się przemycić jakąś refleksję, myśl, gdyż z tego naszego Mrożka był idealista - cytując Lema - "głęboki i (he, he) mistyczny".
Opowiadania ułożone są chronologicznie więc widać rozwój i faktycznie - im dalej w zbiorek tym bardziej mi się podobały. Pomysły ciekawe (np. w końcu odwiedzają naszą planetę kosmici i okazują się być...doskonałymi literatami), humor jak pisałem nietuzinkowy.
Polecam jako niezobowiązującą, a nieodmóżdżającą rozrywkę, uśredniając wszystkie opowiastki daje 7.5/10

MMGalik | 2015-04-17
Przeczytana: 16 kwietnia 2015

Opowiadania Mrożka wryły mi się już w mózg i łapię się na tym, że myślę "mrożkiem". Wracam do nich bardzo często, ostatnio wczoraj "Półpancerze praktyczne". Uwielbiam jego finezję, poczucie humoru i błyskotliwe puenty. Mistrz.

Wyspana-Fiolka | 2012-12-29
Przeczytana: 29 grudnia 2012

Ulubione opowiadania: "Lew", "Ad astra", "Ten, który spada"

Kamasz | 2013-09-04
Przeczytana: 2012 rok

Świetne. Kolejne wydanie wyboru opowiadań. Przemyślane.

Adrian Ho | 2016-10-26
vis | 2016-07-09