Queen. Ilustrowana historia królowej rocka

2010-05-11
2009-10-01
Michał Kapuściarz
Queen muzyka rock Freddie Mercury Brian May Roger Tylor John Deacon

Dla fanów zespołu pozycja obowiązkowa. Piękne zdjęcia, ciekawostki. Nawet drobne błędy stylistyczne nie przeszkadzają w odbiorze książki. Polecam!

Prawdziwa perełka dla kolekcjonerów wszystkiego, co dotyczy legendarnego Queenu - "Ilustrowana historia królowej rocka" nie tylko streszcza historię zespołu od młodości wszystkich czterech członków po kolaborację Queen+Paul Rodgers, ale obfituje w (rzadkie!)wysokiej jakości fotografie i skany, recenzje albumów, harmonogramy tras koncertowych, opinie muzyków (m.in. Slasha)i anegdoty osób z otoczenia zespołu. Sutcliffe nie opiera się wyłącznie na opracowaniach, ale sięga po wywiady z Mercurym, Mayem, Taylorem i Deaconem oraz korzysta z relacji naocznych świadków: Jima Huttona, Davida Minnsa, Petera Hince'a, Reinholda Macka, Petera Freestone'a, Chrisa "Crystala" Taylora, i wielu innych. Książka jest dobrze uporządkowana, a dodatkowy plus stanowią selektywna lista źródeł, indeks imienny i spis albumów Queenu wraz z piosenkami.

Oczywiście, ze względu na swoją stosunkowo niewielką objętość (ok. 300 stron bogatych w fotografie)oraz ogólny charakter książki, nie jest to biografia wyczerpująca, jednak w bardzo przystępny i (zazwyczaj) pozbawiony błędów sposób przedstawia fenomen Queen, historię powstawania i trwania zespołu, kariery solowe poszczególnych członków i najważniejsze elementy ich życia prywatnego. Z tego względu uważam, że "Ilustrowana historia królowej rocka" nadaje się zarówno dla zagorzałego kolekcjonera, jak i początkującego fana, który chciałby dowiedzieć się czegoś więcej o Queenie. W szczególności warto zajrzeć do oryginalnej wersji językowej, celem uniknięcia translatorskich omyłek, chociaż i tam można znaleźć pewne (na szczęście nie rażące)błędy faktograficzne, jak np. powielenie mitu jakoby Roger Taylor porzucił Dominique Beyrand miesiąc po ślubie (w rzeczywistości ich małżeństwo było formą finansowego zabezpieczenia ich dzieci, a w 1988 roku związek Taylor-Beyrand faktycznie już nie istniał, chociaż para pozostała dobrymi przyjaciółmi aż do dzisiaj).

Książkę dostałam w prezencie, ponieważ wszyscy, którzy mnie znają, wiedzą doskonale, że Queen to moja ogromna pasja. Zbieram każdą przetłumaczoną książkę o zespole, jak i o samym wokaliście. Z tej bardzo się cieszę, ponieważ teraz jest szalenie trudno dostępna, tak samo jak "Freddie Mercury-życie prawdziwe". Kilka błędów w tłumaczeniu nie odbiera jej wysokiej oceny. Ponadto, poza treścią piękne są także ilustracje, niepublikowane zdjęcia. Cudo dla fanów zespołu, jak też dobra pozycja dla raczkujących w tym temacie.

Graficznie ta książka jest cudownym, grubym i ciężkim "klockiem" wypełnionym zdjęciami, recenzjami, historią zespołu itp, itd... Ale... Drogi tłumaczu... Mylić tytuły piosenek (Princess vs. Princes of the Universe) a nawet imiona rodziców Freda to godne pożałowania, nie mówiąc o drobnych literówkach. Trochę szkoda, że ta pozycja ma tak żałosną wersję polską, bo inaczej dalabym maksimum punktów. Wielki plus za twarda oprawę i szyte kartki.

Wybrałam anglojęzyczną wersję ze względu na opinię użytkowniczki Sonii w której napisała, że w polskiej edycji są błędy w tłumaczeniu.
Nie żeby to bardzo przeszkadzało w zachwycaniu się nad tą książką, ale kilka zdań było według mnie dziwnie skonstruowane przez co ciężko było mi je zrozumieć. Ale biorąc pod uwagę zawartość całej biografii można to wybaczyć. A co zawiera? Oprócz samej biografii zespołu mamy tu również recenzje ich wszystkich płyt (łącznie z tą wydaną z Paulem Rodgers'em),daty oraz miejsca tras koncertowych, wspaniałe zdjęcia oraz bilety z niektórych koncert i inne pamiątki.
Jeśli ktoś, tak jak ja, przeczytał już kilka ich biografii to w tym zakresie nie dowiemy się niczego nowego. To właśnie te wszystkie dodatkowe rzeczy sprawiają, że ta książka powinna znaleźć się w posiadaniu każdego fana Queen :) Naprawdę warto, chociaż dla samych zdjęć. Wydrukowane na odpowiednim papierze wyglądają niesamowicie :)
Sama książka jest bardzo ładnie wydana - twarda oprawa z obwolutą i z papierem fotograficznym. Cudo :)

Jest to już piąta książka o Queen i Freddiem Mercury, którą przeczytałam. Wcześniej były:

1. Lesley-Ann Jones „Biografia Legendy”,
2. Jim Hutton „Freddie Mercury i ja”
3. Laura Jackson „Freddie Mercury. Biografia”
4. Peter Hince „Queen. Nieznana historia”.

Jako że jestem ogromną fanką zespołu Queen, bardzo interesują mnie wszystkie smaczki i ciekawostki z życia Freddiego, Briana, Rogera i Johna. Książkę „Queen – ilustrowana historia królowej rocka” otrzymałam pod choinkę od mojego narzeczonego, wraz z całym Queen’owym pakietem (kubek i koszulka, później doszła jeszcze płyta). Zaczęłam ją czytać tuż po Nowym Roku.

Jest to prawdziwa perełka kolekcjonerska. Wypełniona po brzegi wspaniałymi zdjęciami o doskonałej jakości, których nigdy wcześniej nie widziałam: koncertowe, zza kulis, identyfikatory grup technicznych, bilety, plakaty, okładki płyt oraz singli. Znajdują się w niej również chronologicznie poukładane recenzje wszystkich albumów (włącznie z albumem nagranym z Paulem Rodgersem w 2008r. „The Cosmos Rocks” – 17 lat po śmierci Freddiego).

Jednak w warstwie tekstowej pojawiło się kilka małych błędów, np. pomylenie imion rodziców Freddiego, czy zmiana nazwiska Mary Austin (na Mary Ann, chyba?) w jednym rozdziale, ale nie przeszkadza to na tyle, żeby odrzucić tę książkę w kąt. Tłumaczenie polskie natomiast wydaje się – delikatnie mówiąc – amatorskie, dlatego prędzej, czy później chciałabym sięgnąć po angielską wersję.

Pamiętajmy jednak, że w założeniu książka ta miała być albumem, więc na wszelkie niedogodności związane z tłumaczeniem, czy innymi malutkimi błędami, naprawdę można przymknąć oko.

1. Lesley-Ann Jones „Biografia Legendy”,
2. Jim Hutton „Freddie Mercury i ja”
3. Laura Jackson „Freddie Mercury. Biografia”
4. Peter Hince „Queen. Nieznana historia”.

Świetne zdjęcia, są recenzje płyt... Bardzo ładne wydanie, czego tu więcej chcieć:)

Album w bardzo dobrej jakości,aczkolwiek widziałam błędy.Jednym,który mnie aż raził w oczy,to pomylenie imion rodziców Freddie'go.Wiadomo,że Jer-to imię jego mamy a Bomi-to jego tato.Było tam jeszcze parę "niedoskonałości",ale zdjęcia są dobrej jakości i informacje dołączone do każdej płyty sprawiają,że czytanie staje się przyjemniejsze.Tak czy inaczej książka oddaje właściwe emocje,które towarzyszą przy słuchaniu muzyki Queen.

Piękne zdjęcia, ciekawa konwencja. Na pewno jedna z najlepszych książek o Królowej.

Zachwycająca książka - piękne wydanie, rzadkie zdjęcia, recenzje wszystkich płyt, jednym słowem kolekcjonerska perełka, ale ... nie jestem anglistą, ale tłumaczenie wydaje mi się "trochę" amatorskie i te przecinki... Aż szkoda takiej oprawy! Dlatego nie daję maksa. Merytorycznie i wizualnie - maks.

• Muzyka
  • Biografie
  • Muzyczne
  • Muzyka/ muzycy/ o muzyce
  • Gdyż nie posiadam a pożądam!

Dodaj cytat z książki Queen. Ilustrowana historia królowej rocka