The Rough Guide to Nirvana

"Odszedł i dołączył do tego idiotycznego klubu. Prosiłam go, żeby do niego nie wstępował". Wendy O’Connor, matka Kurta Cobaina "Książka, którą trzymacie w rękach, jest doskonałym podsumowaniem ponad dwudziestu lat historii Nirvany. Do lektury koniecznie włączcie ich muzykę!" Jack Endino Odkryj magię i dramat ikony muzyki grunge – od koncertów w małych miasteczkach po ostatnie dni Kurta...

Wendy O’Connor, matka Kurta Cobaina

Jack Endino

Odkryj magię i dramat ikony muzyki grunge – od koncertów w małych miasteczkach po ostatnie dni Kurta Cobaina. Poznaj prawdziwą historię i artystyczną spuściznę wyjątkowego zespołu, który istniał tylko kilka lat, a zdążył zapisać się trwale w historii muzyki rockowej. To pierwsza książka, w której znalazła się kompletna historia Nirvany oraz szczegółowy przegląd wszystkich albumów, singli, EP-ek i składanek, w tym białych kruków oraz projektów solowych. Znajdziesz tu również omówienie innych książek i filmów poświęconych Nirvanie. To najdokładniejszy i najobszerniejszy przewodnik po historii zespołu, od pierwszych kroków Nirvany na scenie w Seattle, przez narodziny grunge’u, globalny sukces "Smells Like Teen Spirit" i albumu "Nevermind", po przedwczesną śmierć Kurta Cobaina.

Śmierć lidera Nirvany była dla branży muzycznej głębokim szokiem – po raz pierwszy artysta popełnił samobójstwo, będąc u szczytu kariery. Pozostała jednak muzyka, która wciąż fascynuje i zachwyca. Dowiedz się, co sprawia, że o Nirvanie nie można zapomnieć.

Yenna | 2014-12-01

Bardzo ciekawie napisana książka opatrzona licznymi zdjęciami opowiadająca całą historię Nirvany, a nie skupiając się tylko na okresie ich największej sławy. Szczegółowy przegląd piosenek oraz opis inspiracji jakie doprowadziły do ich powstania. W książce znajdują się również opisy późniejszych karier Novoselica oraz Ghola wraz z opisem albumów jakie stworzyli grając w nowych zespołach. Książka obowiązkowa dla osób zaczynających przygodę z Nirvaną,jest w niej wszystko co początkowy fan chciałby się dowiedzieć. Dla osób trochę obeznanych z tematem nie będzie tam za wiele nowych informacji, ale uważam, że mimo to warto się zabrać za ten tytuł.

| 2013-11-13

Niby to zwykła biografia. Jednak jest zupełnie inna od reszty. Całkowicie się różni.
Z początku miałam myśli że mnie nie zadowoli. Już raz czytałam biografię, jednak musiałam przerwać.
O Nirvanie słyszałam już od paru dobrych lat, ale od niedawna zaczęłam słuchać ich twórczości. Kiedy bardziej zagłębiam się w jakiś zespół zawsze muszę się więcej dowiedzieć o ich przyszłości. Dlatego zamiast szukać w internecie i tracić niepotrzebnie czas, postanowiłam przeczytać tą oto książkę. Już nie łudziłam się na coś świetnego. Myliłam się.
Bardzo podoba mi się to że autor, dokładnie opisał biografię. Bardzo dużo było szczegółów z którymi rzadko moglibyśmy się spotkać w innych źródłach. Na przykład, w jakim szpitalu urodził się Kurt lub jego ulubione piosenki w czasie dzieciństwa. Mam tak że właśnie w biografiach, szukam mało dostępnych informacji, a częściej występują tam tylko te podstawowe. Dlatego to jest ogromny plus.
Jedynym małym minusem było tylko to, kiedy podczas czytania...

Książkę wygrzebałem w stosie tanich czytadeł po dziesięć złotych (a konkretnie po 9,99, wow grosz robi wielką różnicę, brawo dla sztuczek marketingu), w sklepie Mila. Czasem można znaleźć perełki w stosie książek, których nikt nie chce kupować, niestety "Nirvana bez tajemnic" trochę mnie rozczarowała, jakoś ciężko mi się ją czytało po przebrnięciu historii zespołu. Jak dla mnie mogłaby się skończyć po pierwszej części, chociaż zapewne oddani fani będą zachwyceni tak szczegółową analizą. Mnie interesowała historia samego zespołu, aż tak wielkim freakiem nie jestem, by zwracać uwagę na każdy ze szczegółów.

Pierwsza część książki okazała się dla mnie niezmiernie ciekawa, mimo, że niektórzy zarzucili jej momentami odrobinę chaosu, to jakoś nie rzuciło mi się to w oczy. Szare wstawki, mogłyby być dodawane na koniec rozdziału jako ciekawostki, a nie w "środku" tekstu. Wielcy miłośnicy nie odkryją zapewne nic nowego, książkę nabędą włączą do swojej kolekcji i zapewne pokuszą się o jej...

Erin | 2014-04-05
Przeczytana: 05 kwietnia 2014

Postanowiłam napisać recenzję tej książki, zważywszy na szczególną datę - 20. rocznicę śmierci lidera zespołu, Kurta Cobaina.
Chyba nie ma osoby, która nie zna "Smells Like Teen Spirit", której pochodzenie opisano w powyższej książce. Nie ma też osoby, która nie kojarzy trójki składających się na Nirvanę.

Jednak moja ocena to słabe 4/10. Dlaczego?
Książka została podzielona na 3 części: Historia, Muzyka i Nirvanologia.

Historia muzyków była tak opornie napisana, że nie byłam w stanie przez nią przebrnąć. Autor co chwilę zmieniał wątek, momentalnie gubiąc bieg całej historii. Posiadała mało (!!) zdjęć, jeśli już pojawiły się jakieś fotografie - po opisach nie było kropek. Być może był to zamierzony efekt i wizja twórcza, jednak dla mnie wyglądała po prostu niechlujnie. I te szare wstawki.. Koszmar. Czytając zdanie, które kończyło się na kolejnej stronie, bałam się, że znowu autor wtrąci coś, co nie będzie miało znaczenia. Owszem, krótkie biografie zaprzyjaźnionych zespołów z...

Turysta | 2017-06-19
Przeczytana: 19 czerwca 2017

Po książkę sięgnąłem niby przez przypadek(skusiła mnie cena-tanio)jednak Nirvana
to zespół mojej młodości.To na czym się wychowałem i co było początkiem
zainteresowania muzyką.I choć od dawna nie słucham Nirwany to jednak nic nie
umiera zupełnie...I tak przeczytałem...i...nie żałuję.Książka jest niezłą
encyklopedią wiedzy o zespole jak i lat 90-tych z muzyką grunge w tle(pierwszym
tle!!!)Bo oprócz opowieści o grupie zawiera spis wszelkich materiałów dotyczących Nirvany.Łącznie z miejscami(pielgrzymki fanów)związanymi z grupą.
Zawiera ponad to historię tego co po Nirvanie,a więc Foo Fighters i Sweet75.
Może dziś wieczorem...może nocą sięgnę po jedną z płyt zespołu...i tak jak
przed laty....

Filiżanka Apatii | 2014-12-23
Na półkach: Przeczytane, Biografie

Książka napisana w formie "encyklopedii", niemalże naukowym językiem. Suche fakty, brak subiektywnej oceny, bezbarwny autor. Czuję pewien niedosyt, ale książka mimo wszystko jest całkiem niezła. Zawiera zdecydowanie więcej faktów niż inne biografie o Nirvanie. Brakuje mi tutaj tylko autora.

Marzenie_Literackie | 2016-04-07

Kariera, ogromny sukces komercyjny i bycie gwiazdą rocka - to tylko kilka zasług Kurta Cobaina, których pozazdrościłby mu przeciętny obywatel. Ikona muzyki grunge, nie bojąca się mówić o tym o czym myśli, na zawsze zapisująca się w historii tego gatunku. Życie idealne - ktoś mógłby pomyśleć - Ten człowiek to istny szczęściarz, ma wszystko to o czym marzył.

A jednak to tylko złudny obraz rzeczywistości, która kryje w sobie mroczne oblicze.
Oblicze, które odbiło mocne piętno na psychice Kurta i popchnęło go do podjęcia najgorszej decyzji w jego życiu.
Do samobójstwa.
Jakie życie prowadził tak naprawdę Cobain?
Presja ze strony wytwórni płytowych a z czasem i kolegów z grupy, nieustanne monitorowanie każdego kroku, którym zmierzał.
Niezrozumienie wśród najbliższych, odrzucenie od społeczeństwa, nieustanne poczucie narastającej samotności w tłumie. Heroinista o wrażliwej duszy, która szukała pocieszenia tam, gdzie wcześniej znaleźć go nie mogła. Stała gonitwa o tytuł bycia...

Wiola | 2014-12-20
Przeczytana: 20 grudnia 2014

Od niedawna stałam się fanką Nirvany i, że jest to najnowsza biografia zespołu to postanowiłam po nią sięgnąć. Nie zawiodłam się! Książkę czyta się szybko i jest napisanie w niej wiele ciekawych rzeczy. Polecam ją zarówno fanom jak i osobom, które dopiero zaczynają się fascynować tym zespołem.

Yoshii | 2014-01-28

Jako że to mój drugi ulubiony zespół musiałam kupić tę książkę. Niby biografia, ale całkiem inaczej napisana, przyjemnie się czytało. Polecam :)

leniórka | 2018-07-15